Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Plač nad rozliatym detstvom (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Vnúčence

sa nevedia hrať, kohože to bude asi chyba?
 
Hodnoť

No je to tak,

Každá generácia má svoj fenomén. My sme mali Indiánov, Winetoua, každodenné športovanie, dobrodružné hry vonku po škole, a ďalšie "poklady detstva"... Tie dnešné deti a mládež majú len to, čo sme im dali - počítače, mobily, tablety, internet, FB, Tweet, Instagram, YouTube a iné aplikácie, pre ktoré ak, tak len obmedzene, dokážu čítať, komunikovať, či hrať sa ... Ale dali sme im to my dospelí ...
 
Hodnoť

 

Nuž my sme skákali cez švihadlo, hrali sme sa škôlku s loptou, indiáni boli pre nás celý svet. Moje deti už skákali gumu a indiáni im nehovorili nič, napriek tomu, že knihy mali doma pid nosom a nenápadne sme ich im strkali pod nos. Deti vo veku tvojich vnúčat sa hrajú a ako radi. Hrala som skrývačku aj s cudzími aj so svojimi vnúčatami, aj kráľu daj vojačka, aj rôzne iné hry. Ruku na srdce - nevidia dnešné deti svojich rodičov a prarodičov s mobilmi a tabletmi? Sú im vzorom. Záleží len na dospelých, či deťom ukážu hry svojho detstva a zahrajú sa ich s nimi. My sme stáli na podpis od herca, športovca, dnešné deti uprednostnia youtubera. Je to prirodzené. Ale nehovor, že sa nevedia hrať. Aj pc- hry sú hry, aj stolové hry - a je ich parádny výber - sú hry. Gumu možno neskáču, ale keď s nimi začneš pohybovú hru, radi sa pridajú.
Mimochodom existujú už youtuberi aj pre našu vekovú skupinu. Teraz neviem, či ich mám zatratiť, alebo čo.
 
Hodnoť

a na

nespravnom hrobe :D kazda doba je ina, toz decka idu s dobou a ako si ich naucime ...
 
Hodnoť

 

Dnešné deti majú svoje hry. Svet sa zmenil a s ním aj hry. Vôbec ma netrápi, že sa hrajú inak, na nás ale je, aby sme ich zvykli aj na nejaký pohyb, pretože toho majú menej ako sme mali my a to im neprospieva. Treba ich pritiahnuť aj k nejakému športu, naučiť plávať, zvyknúť chodiť do prírody, aj pes je dobrý, ak ho chcú, pretože s ním treba chodiť von. A ešte čítať im, aby získali vzťah k čítaniu a literatúre. A budeme dieťaťu každý deň čítať, veľmi pravdepodobne bude o chvíľu siahať po knihách samo, stanú sa samozrejmou súčasťou jeho života. A to isté s kultúrou, tiež je na nás, ako k nej deti pritiahneme, čo im ukážeme, to bude pre nich samozrejmé. A hry a idoly - tie budú mať také, aké sú prirodzené pre danú dobu.
 
Hodnoť

 

Ale no. Stačí vyjsť opačnými dverami (tými za pódiom) a si na ihrisku, kde je neustále množstvo detí. Neskáču síce gumu, ale zato odušu skáču na trampolíne, lezú po preliezkach, trúsia pukance a vydávajú zvuky vysokej hlasitosti a frekvencie, nie vždy artikulované. Inými slovami - hrajú sa.

Pred dvomi týždňami som mala na prázdninách deti mojej sesty, a manželovho brata aj sestry. Spolu šesť, aj s mojou malou, vek 4,5 - 10 rokov. Jazykovú bariéru (manžel nie je Slovák, a aj moja sestra žije v zahraničí) prekonali za tri hodiny. Je pravda, že dvaja najstarší (10 a 9) každý večer zapli tablety a usilovne dobiehali všetko, čo im cez deň na sociálnych sieťach ušlo. Ale tí mladší tablety ani nemali, aj mobily boli vlastne iba úschovne pesničiek a rozprávok a foťáky. Hry sme im neplánovali, nechali sme to na nich - a oni si zábavu našli rýchlo. Gumu síce neskákali, ale zato na trampolíne mohli aj dušu vypustiť. A že krieda nie je in? To povedz mojim úbohým stenám, ktoré sú vyzdobené slniečkami, motýľmi a lienkami. No nič. Ak to nezmyje dážď, budem sa tváriť, že to bol dizajnérsky zámer. Možno naštartujem trend. xD
(Žiaľ rovnako sú stále in aj plastelína, korálky, dekoratívne dierkovačky a trblietky, takže zvyšky kreativity budem zbierať z tých najnepravdepodobnejších miest až do Vianoc).

Načo je povedzme sedemročnému dieťaťu tablet s internetom? A odkiaľ ho vôbec má? Samo si ho asi nekúpilo. Dieťa sa nedá len tak prepnúť - teraz si na prázdninách, teraz rob niečo úplne iné ako doma. Ak doma nemajú iný zdroj zábavy ako mobily a tablety, tak aj cez prázdniny to bude problém. Väčšina detí však má obrovskú fantáziu, tvorivosť a hravosť - stačí im len dať príležitosť a prostriedky.
 
Hodnoť

vidim, ze vela reakcii je

LEBO JAVOR.
****
treba detom pobrat smartfony, zamknut ich do trezoru a hned zacnu skakat gumu. deti su neuveritelne kreativne a hrave. je ale pravda, ze tych lakadiel je viac ako bolo predtym. aj ked sa rodicia v nasom detstve nesnazili vyplnit kazdu nasu volnu chvilu, pri basencii elektroniky, biedneho TV programu a tak podobne, instinktivne deti siahali po inej zabave. napriklad aj knihy. ja som ich precital desiatky.

***
deti budu urcite sprostejsie, lebo sa k nim dostava iny typ informacii a v inom mnozstve: hovori sa tomu information overkill. v mojom destsve v radiu/TV islo okem propagandy par neutralnych programov a par cennych programov, ktore sa dali za mesiac zratat na prstoch dvoch ruk. dnes je mnozstvo infomacii, ktore sa hrnu z kadzej strany a je len logicke, ze sa nimi nik nebude zaoberat do hlbky.
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Vysnívaný dom Igora Matoviča. 753
 2. Július Kovács: Kotlebovci sa vyhražali Matovičovi smrťou, pred jeho dom doniesli truhlu a vence 265
 3. Jozef Sitko: Je ešte Sulík politikom vládnym či už opozičným? 237
 4. Peter Gregor: Safari pod Tatrami 145
 5. Rudolf Pado: Kde sa túla zdravotnícky odpad z celoplošného testovania na Covid-19? 138
 6. Roman Kebísek: Časť slovenských rozprávok od Dobšinského sa podobá nemeckým od Grimmovcov 115
 7. Peter Lacina: Kto vie čo je mastektómia, nech zdvihne ruku 105
 8. Maroš Chmúrny: Škandál u sv. Michala, kus dobrej roboty a nová funkcia 97
 9. Vladimír Benčík: Kuba 2/2 - "absolut total" 71
 10. Matúš Suby: Keď na Vás developer Lorinčík Háje podá trestné oznámenie resp. o 3 "faktoch" 68

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Sám
 2. Jan Vaněra: SLOVENSKO-MAĎARSKÉ POHRANIČIE V OKOLÍ RIEKY IPEĽ - 7.11.2020
 3. Miriam Studeničová: Životná potreba svätenia sviatočného dňa!
 4. Peter Ďuroška: Nadácia SPP podporila projekt zrakovo postihnutých športovcov
 5. Michal Kováč: Ako sa IBM zo straty vrátila späť k ziskom
 6. Ivan Čarnogurský: KEĎ SA VLÁDNUTIE STÁVA OBSAHOVO NEPODSTATNÉ
 7. Július Kovács: Dr.Bukovský zľahčuje covid a zarába na tom mesačne okolo 5000 eur, pomôžte mi ho odstáviť
 8. Vladimír Bohm: Prečo deti nechcú chodiť do školy a pohŕdajú učiteľmi?
 9. Katarína Adamusová: Hranice vo vzťahoch z pohľadu efektivity
 10. Jozef Legény: Revúca, ako ďalej so správou bytov?


Už ste čítali?