Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Boha nedokážeme. Boha si treba vymyslieť (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

 

Už som to tu písal, ale žiaľbohu, nebol som vypočutý.

Na počiatku bol Boh a nič iného. Nič iného ani nemohlo byť, pretože aby niečo bolo, bolo by bývalo nutné, aby to Boh stvoril. Ale Boh ešte nič nestvoril, pretože to bol počiatok. Na tvorenie nestačí byť Bohom, jeden tiež musí vedieť, že Bohom je. Avšak Boh nevedel, že je Bohom, lebo bol sám samučičký.

K tomu, aby niekto vedel, že je Bohom, musia byť dvaja. Jeden, ktorý je Bohom a druhý, ktorý Mu hovorí: "Bože môj". Pretože nie je možné byť jednoducho Bohom. Je potrebné byť niečím Bohom.
 

A tak

vznikla trinitárna teológia... Prečítaj si niečo z Jána. Trebárs hneď začiatok...
 

Lenže Boh mal veľa synov,

jedným z nich bol Satan. Prečítaj si niečo z Jóba, trebárs hneď začiatok...

Čiže, akákoľvek "trojica" stavajúca" na špekulácii, že Syn = Otec, je nezmyselná. Najmä ak Ježiš existenciu Satana nepopieral, naopak, Satan bol jeho obľúbenou postavou. Potom potrebuješ minimálne Štvoricu, čo by aj bolo spravodlivé, pretože kresťania celkom jednoznačne považujú Satana za boha. Určite za väčšieho boha, než boli mnohí bohovia grécki alebo rímski.

Ostatných božích synov som vynechal, čo je tiež asi chyba.
 

 

"Čiže, akákoľvek "trojica" stavajúca" na špekulácii, že Syn = Otec, je nezmyselná"
- Bud sa riadime tym, co hovori Sv. pismo alebo si vymyslame.
Pismo hovori JASNE: "Jezis povedal: Ja a Otec sme JEDNO".
To je najkrajsi dokaz pre tych (jehovistov a podobne), ktori spochybnuju sv. Trojicu.
Prikladov je samozrejme kvantum dalsich..
 

Oggire, Oggire...

Máš to nejaké poletené s tým Satanom. Asi si niečo počul o gnostikoch a Demiurgovi...

Autor
 

 

Origenesovi a tej podarenej partii na II. nicejskom koncile by sa to asi nepáčilo, ale BOLO to takto:

Zrazu už Hospodin Boh nebol sám. Bol pri ňom iný Hospodin Boh a Ten mu bol celkom podobný, až na to, že bol o moc mladší, že Jeho vlasy boli ako ľan a Jeho brada bola farby vajcových žĺtkov.

A nad Nimi bol tretí Hospodin Boh, ktorý sa im podobal ako vajce vajcu a ako holub Bohovi, ktorý stvoril človeka k obrazu svojmu, pretože tento tretí Boh mal podobu a veľkosť holubice (čo je samička od holuba) a táto holubička poletovala Svojimi belostnými krídlami a vypúšťala svoj belostný trus a anjeli sa medzi sebou bili, aby získali túto božskú hmotu.

Od tohto okamihu nebol len jednoducho Boh, bol Boh Otec a bol neustále Boh Otec od večnosti času a trvania. Bol ale tiež zároveň Boh Syn, ktorý existoval iba od tohto okamihu a ktorý od tohto okamihu existoval celú večnosť. A obidvaja boli zároveň Duch Svätý a Boh Duch Svätý boli všetci traja dohromady a každý z nich zvlášť.

A bolo možné ich usporiadať troch a troch na každý spôsob, ako kto chcel, jedného na druhom, vedľa seba alebo hlavou pri nohách druhého, alebo do trojuholníka alebo ako ruské matriošky. Súčet činil vždy tri a súčet činil vždy jedna.

A od okamihu, kedy sa rozhodli začať existovať, boli ti po celú večnosť. Lenže okamih pred týmto okamihom Ich večnosť ešte vôbec nezačala.

Toto sa nazýva mystérium Najsvätejšej Trojice. Mystérium nemôže nikto pochopiť, pokiaľ samozrejme nie je Bohom. Alebo opitý do nemoty.
 

 

„Najuniverzálnejším princípom pre Teóriu všetkého, ktorú tak bombasticky proklamujú teoretickí fyzici, nebude teória strún, ale „Trinitárna teológia“

J. Polkinghorn: Quantum Physics and Theology. Yale University Press, New Haven and London, 2007
 

 

To ti porozprával ON?
 

 

Vaša otázka postráda akúkoľvek logiku. Skúste ju preformulovať.
 
Hodnoť

Meh.

V prvom race mi v prispevku chyba konzistencia. V druhom rade musim povedat, ze ma podobne zamyslenia zaujimaju. Abbott sa da aplikovat sikovne na chapanie boha a very. Osobne preferujem nahlady "filozofov" ako je Maher, Carlin, Nye, alebo pre mna najnovsie Jim Jefferies. Obavam sa ale, ze ich nazory na vieru by sa na Slovensku stretli s velkou nevolou :)
 
Hodnoť

Ťažká téma

No i napriek tomu sa to novinárom podarilo zľahčiť a spraviť z nej kovbojku.
Len na ilustráciu, že to nie je po prvý krát, čo sa o podobné veci niekto zaujíma, pieseň v podaní Alanis Morissette:
https://www.youtube.com/watch?...

Vystihli ste podstatu, vedieť znamená niečo ako nepotrebnosť viery. Domnievam sa však, že pokiaľ by sa Boh naozaj naživo predstavil, tak by to neznamenalo vôbec nič, alebo ešte pravdepodobnejšie nový podnet pre nové náboženstvá, nových prorokov a nových veriacich. Pretože by sa začalo skúmať kto stvoril Boha...
Najlepšie knihy o viere, aké som čítal, sú od Terryho Pratchetta - Malí bohovia a Carpe Jugulum. Napriek tom, že pri povrchnom pohľade sa javia dosť nevážne, je v nich skrytá hĺbka a múdrosť, decentne odkrývajú autorov osobný postoj ku viere.
 
Hodnoť

 

Clanok to vystihuje celkom dobre. Ludia nieco nevedia, tak si odpoved jednocho vymyslia. Na tom by este nebolo nic zle. Horsie je, ked sa ti vymysleni kamarati (bohovia) zacnu pouzivat ako zamienka, alebo v horsom pripade skutocny dovod, na diktovanie sposobu zivota inym alebo dokonca aj zabijanie.
 

Článok slabučký odvar

A uplne najhoršie je, že keď ako dôvod zabíjania sa stane, len to, že odmieta prestať veriť v Boha.
Ale nechoďme tak ďaleko, je skôr zaujímavé koľko úsilia sú schopní ateisti, vynaložiť, len a len preto, aby presvedčili na svoju vieru tých čo neveria, že Boh neexistuje.
A ateisti môžu diktovať iným spôsob života? Ak nie prečo to robia?
 

 

"Ale nechoďme tak ďaleko, je skôr zaujímavé koľko úsilia sú schopní ateisti, vynaložiť, len a len preto, aby presvedčili na svoju vieru tých čo neveria, že Boh neexistuje."

Mas to nejako pomylene. Ateisti neveria, ze boh (bohovia) neexistuje. Ateisti jednoducho len neveria, ze existuje. Viem, ze je to trochu matuce, ked je to napisane takto, preto to trochu zjednodusim.
Tvoja predstava o ateistoch: Veria ze boh neexistuje
Aki ateisti naozaj su (aspon velka vacsina): Neveria ze boh existuje.

"A ateisti môžu diktovať iným spôsob života? Ak nie prečo to robia?"
Mi vysvetli, ze aky sposob zivota vyplyva z " ", t.j. z nicoho. Lebo to presne ateizmus je - absencia viery v boha (bohov).
 

 

Pomýlené to máš ty. Ateisti neveria ani v UFO a nemajú dôvod presviedčať na fórach či nebodaj vytvárať ideológie boja proti veriacim a potom ich mučiť za ich vieru v UFO.
Ak by si mal ty pravdu, že len neveria v Boha tak tu s tebou nediskutujem ani aj ani ni iný.

spôsob života, veď to sú tie základné tézy, ktoré ateisti presadzujú v konfliktoch. Od obhajoby vraždy nevinného dieťaťa, rozklad rodiny atď ...
Darmo ma obraciaš na tvoju vieru.
 

 

Sorry. Moj omyl. Ja som myslel, ze ty chces rozumne diskutovat. Ale asi chces len omielat dookola stale otrepane (nepravdive!!! ) frazy.
Ked ti, co veria v UFO zacnu presadzovat, ze zeny nemaju mat pravo na telesnu autonomiu, alebo ze urcity ludia nemaju mat moznost uzatvorit manzelstvo a pod. blbosti ("lebo ufoni to tak chcu"), tak vtedy budem "bojovat" aj proti im.

A akych vrazdach deti prosim ta hovoris? To by som rad vedel.
A inac je to dost ironicke, ze take nieco hovori teista. Lebo vy vacsinou zvykenete obhajovat svojho vymysleneho kamarata, ktori utopil celu planetu vratane vsetkych deti (aspon podla vasich rozpravok).
 

 

Takže ty môžeš dookola omielať nepravdivé a otrepané frázy a nemusíš rozumne diskutovať?

Aha takže čo to je telesná autonómia? To je podľa akého zákona , kto ho určil?
A ateisti nebránia šesť ročným deťom uzavrieť manželstvo? Alebo manželstvo môže uzavrieť hoc kto? Napríkld podľa tvojej logiky by ateisti presadzujú , že manželstvo môže uzavrieť aj ženatý muž s inou vydatou ženou.
Aha čiž , aln ateisti môžu presadzovať svoje náuzory na eutanáziu, potrat a podobne zverstvá.
Ale, netrep horoskopy sú v každom médiu a ani jeden ateista proti tomu nevysúpil, ale aknáhle by sa tam pravidelne objavili.

Pred 26 rokmi som prvý krát počul slovo eutanázia. (tosi ty možno ešte ani nebol na svete) Vtedy ma presviedčali, že to je výborná vec, že už ťažko chorí s obrovskými bolesťami nebudú trpieť, ale ich zabijeme. Keď som namietal a pýtal som sa koho sa to bude týkať tak odpoveď bola , že "len" starých ľudí, aby netrpeli. Keď soms a pýtal na deti tak to , že v žiadnom prípade. Neveril som tomu. A ani nie za 15 rokov v Holandsku schválili zákon, kde je možné zabíjať deti. Tam už telesná autonómia neplatí? Jasné čo na tom stači dieťa zmanipulovať a povedať mu, že lepšie bude, ak ho zabijeme.
Ateisti uznávajú morálny relativizmus. Jednoducho, ak im to všemohúci štát povolí tak nemajú problém zabíjať nevinných. Už to chápeš?

A tebe nevadí klamať?! Cituj , kde v Biblii je napísané, že zahynuli deti? Samozrejme, že to nespravíš. Lebo veiš, že klameš, ty máš dostatočne Bibliu preštudovanú, aby si vedel, že nikde sa tam o deťoch nepíše.
Ale to nie je podstatné, horšie je, že podľa teba je vrah ten, kto ponúkne pomoc na záchranu a nie ten, kto ju odmietne. Proste typická ateistická zvrátenosť.
 

 

No moment, moment. Chces diskutovat o moralnych otazkach alebo o ateizme. Lebo jedno s druhym velmi nesuvisi. To, ze je niekto ateista este nic nehovori o jeho moralnych hodnotach. Lebo kedze ateizmus je len absencia viery v teisticke tvrdenia (bohovia existuju, Jezis je syn bozi, Mohamed je prorok bozi, Buddha dosiahol nirvanu atd.) Cize je to stale len absenica. Cize je to nic. A z nicoho aj nic nevyplyva.
Niekto moze byt ateista a nihilista a mat urcite moralne hodnoty. Alebo moze byt ateista a humanista a ma tym padom ine moralne hodnoty. Alebo ateista a liberal a zase ine moralne hodnoty. Alebo ateista a konzervativec a zase ine moralne hodnoty. Proste neda sa to dat do jedneho vreca.

"Cituj , kde v Biblii je napísané, že zahynuli deti?"
To mi akoze chces povedat, ze od cias Adama a Evy az po potopu (znova, ak uverime vasim rozpravkam) sa ludia liahli z vajec uz ako dospeli?
Ale aj keby som uveril tej absurdite, ze na celej planete vtedy neexistoval clovek mladsi ako 15 rokov, to este stale neoslobodzuje tvojho vymysleneho kamarata. Lebo stale su tam ine problemy s jeho "moralkou" ako napr.
- Co so zvieratami? Tiez si zasluzili zomriet?
- Preco sa rozhodol pre taku strasnu smrt (utopenie)? Ved je predsa boh, je vsemohuci. Co tak jednocho len tak nechat zmiznut vsetkych "zlych" ludi? Ale dat im okamizitu bezbolestnu smrt prerusenim miechy pri mozbu a pod. ?
Proste ked sa na tu rozpravku o potope pozries z rozumneho nadhladu (viem, pre teba vec skoro nemozna), tak je to jasne viditelne, ze je to je mytus, ktory je zalozeny na nejakej velkej lokalnej potope v tej geografickej oblasti (som pocul uz taku hypotezu, ze to bolo vyliatie Stredozemneho mora do Cierneho mora) a okolo toho si ta ktora kultura vytvorila vlastne myty t.j. rozpravky (nie len Israelity maju svoj mytus o potope. Aj ine kultury mali podobne myty.)
 

Racionálny človeče

nechcel som sa zapájať, ale nedá mi nereagovať na Tvoju demagógiu. Tváriš sa ako korektný človek, ale Tvoje vyjadrenia sú jedna podpásovka za druhou. Dnes predsa aj malé dieťa navštevujúce prvé hodiny náboženstva vie, že Adam nebol upatlaný z hliny doslovne a že Eva nebola vyrobená z jeho rebra doslovne. Aj toto dieťa vie, že ide o symboly , ktorým porozumie neskôr (ak im vôbec porozumie).

Iste, existujú na svete rôzni ľudia, aj takí, ktorí veria viacstisícročným textom "do písmenka", a sú aj takí, ktorí si trebárs Korán vykladajú doslovne a z toho si odvodzujú právo vraždiť, no to sú výnimky, nie mainstream.

Ale to všetko predsa, milý Racionálny človeče, vieš. Rýpeš a zapáraš preto, aby si SVOJ VLASTNÝ Jungovský tieň preniesol na niekoho druhého. Ako väčšina takýchto "ateistov"..

Pax et Bonum

Autor
 

 

Napríklad ja to neviem, lebo som na náboženstvo nechodil. Takže ak to nebolo z hliny a rebra, ako to vlastne bolo? Chcete mi povedať, že som Písmo Sväté (ani neviem koľkokrát) prečítal zbytočne a v nevedomosti?
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Dominika Dongova: Návod na to, ako milovať muža 216
 2. Mišo Šesták: Ruský generál: Slováci od Detvy sú polodivoký národ 205
 3. Martina Paulenová: To máte chlapčeka? 159
 4. Vladimir Kurajda: Nórsko je konečne lacné 156
 5. Michael Achberger: Potravinová pyramída: takto budete jesť zdravo a aj schudnete 151
 6. INESS : Gastráče: Tri argumenty a päť pseudoargumentov 80
 7. Stanislav Thomka: V Martine si priplatíme za cestu MHD. 1 euro za 1 zástavku? Taká je realita. 61
 8. Zuzana Pelaez: “Výchova dívek v Kolumbii” alebo “Vyrastie mi tu z dcérky namyslený ufňukanec?” 61
 9. Michal Šimečka: Ako dopadnú protesty v Bielorusku? 58
 10. Martina Hilbertová: Kto je v práci diskriminovaný viac ako ženy? No predsa matky 56

Rebríčky článkov


 1. Miroslav Galovic: Slovenské Černobyle. Rekapitulácia prvej série.
 2. Štefan Vidlár: Jin a Jang
 3. Jozef Legény: Sulíkova energetická zrada - Slovensko zadný dvor nemeckej energetiky?
 4. Robert Štepaník: diel 45 - cover me
 5. Štefan Vidlár: Zabili nám Ferdinanda
 6. Miriam Studeničová: Nekompromisná kritika knihy Jozefa Kariku "Strach"
 7. Adriana Boysová: Ako sa do neba kričí, tak sa z neho ozýva
 8. Vladimír Krátky: Nad Bratislavou sa blýska, hromy divo bijú !
 9. Kristína Jakubičková: Ako prekonať samu seba alebo beh na Pajštún
 10. Dominik Parajka: Prekvapil ma! Nový Hyundai i10 test


Už ste čítali?