Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kresťania sú tmári (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Chýba ti objektívny pohľad na vec
Atan, ľudia sú svojou prirodzenosťou spoločenské tvory, nie samotári, žijú v rodinách, obciach, štátoch a vytvárajú si demokratickou, či nedemokratickou cestou svoje pravidlá spolužitia, hospodárenia, čiže uplatňuje, alebo neuplatňuje sa akási spoločenská dohoda a ešte raz zopakujem, záleží na tom aká skupina ľudí hodných či nehodných získa moc, no sú tu aj vonkajšie vplyvy, spoločenstvá s inými štátmi, ktoré tiež determinujú pomery v štáte, spoločnosti. Odhliadnúc od tohto všetkého si treba uvedomiť, že nožom sa dá odkrojiť kus chleba, alebo niekomu ním podrezať krk a tak je to aj so socialno – ekonomickými systémami kapitalizmom či socializmom, alebo aj náboženským učením. Že tým nožom niekomu podrezali krk, za to ten nôž nemôže. Mnohé otázky čo dávaš sú nadsadené, ale môžeme porovnávať. Je mravnejšie prerozdeliť výsledky spoločenskej práce všetkým členom spoločenstva, alebo si trhovo uchmatnúť čo najviac pre seba? Uplatňovať egoizmus? Je mravnejšie obrábať trvale pôdu spoločne, alebo ju nechať ladom, lebo ich majitelia sú prestárlí a nedokážu na nej pracovať? Čo je humánnejšie, vyrábať na sklad tovary, alebo absolventov stredných a vysokých škôl? Čo je humánnejšie, zákonite sa opakujúce kapitalistické konjuktúry a krízy, či plánované hospodárstvo? Čo je humánnejšie kapitalistické vojnové šialenstvá, či mier? Atď. atď. mohli by sme sa zamýšľať čo je zo všespoločenského hľadiska mravnejšie a čo nie, čo je egoizmus a čo empatia, altruizmus. Tiež si treba uvedomiť, že aj taká katolícka cirkev robila a robí chyby, hoci je vraj riadená pánom Bohom. Pri objektívnom pohľade na vec, je socializmus humánnejším systémom ako kapitalizmus. Príjemný deň.
bby
To je paráda
tak ty mi hovoríš, že mám chaos v pojmoch, keď rozlišujem systém - socializmus, kapitalizmus ako taký, nezávislý od toho kto sa ho zmocní, ale to si neuvedomuješ, že sa pozeráš na socializmus cez prizmu socializmu vo východnom bloku, ktorý sme tu mali a ktorý bol vývoja schopný ak porovnáme 50 a 9o roky. To ty sa nevieš zbaviť predsudkov a akéjsi nenávisti voči ľuďom socializmu. Nie všetkým ľuďom v súčasnom našom, ale aj svetovom kapitalizme sa žije tak dobre ako tebe, ale mnohí si želajú návrat k stabilnému humánnemu socializmu. Zrejme máš problém s empatiou a pochopením zmyslu života.
bby
<< < 1 2 3 4 > >>

Človeče tak mi napíš

ako inak chceš ľuďom zobrať výrobné prostriedky ak nie "znárodnením" to znamená nasilu ? Tak mi napíš ako prinútiš ľudí dať svoju pôdu do spoločného inak ako násilím keď nechcú. A napíš mi ako inak ako násilím zabezpečíš aby nemohli podnikať, nemohli sa zhromažďovať, vyjadrovať iné názory na chod spoločnosti ako nie násilím ?

Vieš, mi sa môžeme zhodnúť len na tom že sa nezhodneme. Máme úplne iný pohľad na život, na to čo je v živote dôležité, ja vždy uprednostním slobodu v čo najširšom ponímaní pred istým kusom žvanca ktorý mi niekto láskavo podá. A môžeš tu stokrát písať o "stabilnom humánnom socializme", nič také tu nebolo a nič také existovať nemôže.
 

To je veľmi jednoduché,

bez násilia. S rozumným človekom sa dá dohodnúť a presvedčiť ho o správnosti všespoločensky užitočných aktivitách. Ak je kresťan, tak aj s aplikáciou jeho viery by to šlo ešte skôr, ale háda ty nie si kresťan, ty potrebuješ zlaté teľa, ktorého sa chceš držať zubami nechtami hádam aj po smrti.
 

A nezabudni mi objektívne

humánne socialisticky sklikať karmu :-)
 

Pozor

nieco padá. :-)
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť

 

Ty ja mam velku uctu ku vsetkemu zivemu, nezasliapnem cervika, zachranujem topiace sa muchy, krestanstvo takej prepiatej ucte neuci... "citlivosť na duchovno a citlivosť na hriech " takto ponimana je skor hindu co nie som. Nie su to pravidla kultury ktora ma formovala a predsa citim hlboko v sebe potrebu chranit vsetko zive. Odkial sa to teda vzalo, ked tie tisicrocne tradicie mna formujucej kultury toto nehlasaju?
 
Hodnoť

 

Niektorí ľudia podliehajú ilúzii, že dokážu sa dostať do hlavy inému človeku. Autor nie len jednému, ale liberálom, ateistom a príslušníkom iných vyznaní asi všeobecne. Nuž nie, nedá sa to. Ani ten najempatickejší človek nedokáže byť objektívny, nedokáže sa úplne odosobniť a pri posudzovaní rozmýšľania a konania iného človeka, používa vlastný filter. Preto sa aj hovorí, že to, ako posudzuješ iných, vypovedá viac o Tebe samom, ako o nich. A to je všetko. :-)
 

 

Dlho som premyslal ako reagovat na blog,ale toto je Skvostne !!! Uplne my vyschol pramen, vazne je to vsetko! Poniektorym,vyschne aj v ustach, ked sa nad tym zamyslia!!!

som jano a nepijem 2/3
 
Hodnoť

So záujmom som si prečítal blog.

Zaujali ma dve veci. Prvá, s ktorou nemôžem súhlasiť, je ten pocit viny ako spúšťač agresivity, ak to autor myslel jednostranne. Naopak je to obojstranné a pocit viny, či pocit vlastníctva tej jedinej pravdy je skôr katalyzátorom. Vyťahujú sa stále väčšie tromfy. Zahltenie citátmi biblie, alebo vedeckých argumentov. Diskusia dvoch hluchých. Na jednej strane málokto je špecialistom na biblistiku, a na opačnej vysvetľuj Hawkinsa, Einsteina človeku, ktorý matematicky zostal na úrovni 7. triedy ľudovej. Končí to VŽDY vzájomnými invektívami.
Ja nie som ateista, verím, že existuje nemerateľné a dnešnými vedeckými metódami nedokázateľné duchovno. ale rozlišujem medzi spiritualitou a inštitucionalizovanými firmami, ktoré sa nazývajú cirkvami. Svetových je iba zopár, ale ich odnoží a siekt tisíce. A každá hlása svoju jedinú pravdu.
A som pri koreni veci. Nech si ju každý má, vyznáva, trebárs verejne, riadi sa podľa kodifikovaných dogiem a zásad. Nič proti tomu. Problém nastáva, ak sa takýto jedinec, alebo zorganizovaný v skupine pokúsi, tie svoja vlastné zásady vnucovať tým, ktorí majú svoju odlišnú pravdu, zásady, dogmy a rituály. Alebo vyznávajú čiste humanistické zásady a rituály nepotrebujú. Katolíci nie sú v tomto najextrémnejší, proti moslimom sú DNES iba slabým odvarom. Potom je tu Judaizmus so svojou nacionálnou vyvolenosťou. A aj tie ostatné hlásajúce áhinsu nie sú ďaleko od násilností medzi sektami a smermi. Tu vôbec nejde, a platí to minimálne na SME o akejsi agresii "ateistov" voči kresťanom ako takým. Vždy ide o vyprovokovanú reakciu na okaté povyšovanie sa kresťanov a ich presadzovanie názorov a foriem správania na celok.
Jedno, či ide o cirkevné sviatky, pokusy vopchať dogmy do zákonov. Pravda, dalo by sa povedať jednoducho. Ďakujeme, neprosíme, vy so žite ako svätci a nám čertom dajte pokoj. Lebo keď konáte ináč, meníte sa v čertov tiež. Preto je dobré, že ústavne máme štát definovaný ako sekulárny. A verím aj dúfam, že to tak zostane.
A keď som už spomenul tých čertov, musím jedným dychom spomenúť aj tie archetypy. skutočne existujú. len interpretácia ich významu je poplatná dobe a učeniu. Pre niekoho had je prototypom nesmrteľnosti, inde diabla. Niekto sa pri meditácii alebo psychickom vytržení rozpráva s Budhom, iný s Ježišom. Nedávno tu bolo pár blogov o holotropnom dýchaní, ktoré po zákaze pokusov s LSD vyvinuli manželia Grófovci. Sú základom pre hlbinnú a regresnú psychológiu (pozor nepliesť si s hypnózou). Prežívanie obrazov a dejov síce zužujú na obdobie vývinu plodu a pôrodné fázy, ale dajú sa použiť aj v širšom meradle. Podobne ako u C.G. Junga. Nuž a tieto archetypy sú tu od prvej "myšlienky" opočloveka v okamihu zmeny na človeka.
Potvrdzujú, že dnešné náboženstvá a Božstvá sú len modifikovanými formami viery, ktorá tu existovala od začiatku. Štúdium mytológie je úžasne zaujímavé. Jediný problém mytológov je v tom, že všetky artefakty a písomnosti analyzujú vedecky, ale tie, ktoré sa týkajú ich osobnej viery analyzovať nechcú. Jedno je literatúra, a to druhé "Božie slovo", o ktorom sa nediskutuje, ale sa v to verí a basta. Napriek tomu, že sú v ňom dve stvorenia skryté mnohobožstvo, dávno prekonané dogmy a tvrdenia. A hlavne, dá sa z nich vyčítať niť preberania starších názorov, ktorým sa teraz nadáva do pohanských. Kým dávnejšie bolo Božstvo vo všetkom a na tejto úrovni doby bronzovej zostali všetky orientálne učenia, Kresťanského Judaistického a Moslimského Boha veriaci vykopli vysoko na nebesia. Namiesto podrobeniu sa večnému zákonu kolobehu a fatality nastúpil Jób a pocit viny. Vznikol prvotný hriech.
 
Hodnoť

Spravne vychytene, by som povedal

pretoze aj masovy vrah vie, vo svetlejsich chvilkach, ze vrazdit sa nesmie.
Ateistov asi trapi ten fakt, ze oni to tiez vedia, ale nevedia odkial, alebo nechcu vediet.
 

nie,

vobec ma to netrapi.
altruizmus je overena evolucna strategia fungujuca u mnozstva socialnych zivocisnych druhov, nielen u cloveka.
ak niecomu nerozumiem, je to zmyslanie ludi ako ty. sposob akym si prisiel na to, ako altruisticke spravanie implikuje existenciu boha. ved na to uplne staci zdravy rozum, nic viac. nebudem ublizovat ludom okolo seba a oni nebudu ublizovat mne. naopak, vzajomna spolupraca bude prospesna pre vsetkych zainteresovanych. naozaj k tomu potrebujes boha, aby si si to bol schopny uvedomit?
 

1/3

Podla mna sa nam skor snazi anton (a pocul som to zo slov aj inych veriacich) povedat, ze oni(veriaci) su vlastne vysoko amoralne stvorenia, ktorych od toho aby nevyvrazdili cele ludstvo a aby kazdu chvilu neukradli nieco a aby neznasilnovali vsetko co sa hybe a podobne ine zverstva, brani iba ich viera v boha.
A to, ze veriaci dennodenne popachaju kopec precinou, je vlastne len dosledok, ze prestali verit a zacina sa pejavovat naplno ich vlastna mienka o sebe.
Takto to z takych "mudrosti" ako tu zavesil na web anton rozumiem.
Osobne tomu neverim, inac by som uz davno chodil v pancierovanom aute s full kevlarom oblecenim a v plnej polnej pre kazdy pripad, ked sa ocitnem v blizkosti veriaceho.
 

Uplne lahko ste sa nachytali obidvaja

a to este na vlastnu mucholapku, ved ja som ani slovom nehovoril o Bohu.
"Spolocenska dohoda", nie altruizmus, plati, ze sa nebudeme navzajom vyvrazdovat.
Na nestastie, tato dohoda nikdy nikym nebola dodrzana a nikdy nebude.
Hrozit Bohu pastickami a namyslat si aky sme mudry je prinajmensom naivne.
Cely ludsky intelekt a technologia je zamerana len na cim efektivnejsie vyvrazdovat svojho "blizneho". Ked sa ocitnete v blizkosti veriaceho, nemajte s toho ziadne komplexy, moja rada je,
snazte sa vycistit svoju vlastnu podvedomu pamat od negativnych pocitov.
Ked toto dokazete,tak zarucujem uspech.
 

ked si nehovoril o bohu,

tak naco si vyclenil ateistov?
bohuzial mas pravdu v tom, ze pre mnohych ludi je to len "spolocenska dohoda" a keby im nehrozili postihy od zvysku spolocnosti (alebo strach zo zatratenia), tak by ani nemali velky problem niekoho zabit. co je naozaj smutne. :-/

ale inak si stojim za tym, ze altruizmus je vyhodna evolucna strategia a nie je potrebne za nou hladat nic viac...a uz vonkoncom nie nejakeho boha.

ja naozaj nehrozim ziadnemu bohu pastickami. tak ako ty nehrozis pastickami spagetovemu monstru alebo cinskemu cajniku pri jupiteri...neda sa hrozit niecomu, co neexistuje.
 
Hodnoť

A čo teba núti

tráviť čas za klávesnicou a vypisovať o tom, že zbierka rozprávok je pravdivá? Vykašli sa na to, ak je viera v Ježiška pre teba doležitá, uzÍvaj si to a nepresviedčaj ateistov o svojej pravde. Zbytočne sa nám ateistom skúšate natlačiť svoje scestné presvedčenie, že vy veriaci ste lepší ako my bezverci. Je to lož rovnako nebezpečná ako lož o skupine vyvolených, ktorí majú od svojho boha právo zmasakrovať obyvateľstvo Kanaanu a zrovnať Jericho so zemou.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

:)
Pises, ze veriaci nereaguju, lebo ich urazali ateisti, ktorych hned nato nazves primitivnymi svinami. :)
Pises, ze ateisti nesetria slinami nenavisti a bezcharakternosti a hned nato ich prirovnavas k estebakom a gestapakom. :)
Pises, ze este sa ti nestalo, aby ti niekto vynadal len pretoze si veriaci, ale slovenskych ateistov nazves chrapunskymi. :)
Ak toto maju byt priklady ako to podla teba ma vyzerat slusne (kedze neslusnost kritizujes), tak mi povedz cim sa ako veriaci lisis od pohana? Aj autor blogu pisal nieco o projekcii, skus si pozriet co to je, potom si precitaj blog a opat svoj prispevok. :)
PS: Toto co si napisal veru nevyzera ako ten "kvas co prekvasi cele cesto". :)
 

Len na okraj

Autor písal o "projikovaní".
Použil slovo: projikovať.
 
Hodnoť

Tibor nevymýšľaj

"Vráťme sa však ku kresťanom a nenávisti voči nim" -- odkiaľ máš toto?
Sám patrím k tkz. bojovným ateistom, ale čo ako spomínam, nespomeniem si na jediného teistu, ktorého by som nenávidel pre jeho vieru. Myslím, že ani ty nepokladáš za veriaceho napríklad masového vraha, ktorý vraždí- kameňuje, či upaľuje inak zmýšľajúceho- či? Pohybujem sa medzi kresťanmi a vôbec nemáme najmenší problém kvôli viere. Intoleranciu hľadaj skôr u súvercov, nie u neteistov- tí väčšinou len reagujú na pokusy vymývať im mozog.
 
Hodnoť

Vybral si sa na namáhavú cestu

A ja Ti na tej ceste držím palce!
Zdá sa, že tvoje myšlienky sa za nič neskrývajú. Vychádzaj z poznania, že komunikácia formou blogu doputuje aj k takým, ktorí vyrastali v podmienkach absolútnej neslobody ducha. O to viac a tvrdšie budeš spohlavkovaný inokedy zosmiešňovaný alebo zaškatulkovaný do nejakej "podradnej" krabice :)
No zdá, že s týmto vedomím si vchádzal sem, do jamy levovej. To bude asi dobrým znamením. Možno o to viac "pravdovravných" rozzúriš, niektorí ťa za "pavedecké" názory hodia na ignore list, veď sa uvidí čo prinesie čas.
Zrejme sa nájdu aj diskutéri s vľudnym a úprimným slovom, hoci budú pochádzať z opačného brehu. Postojom "k maličkým" (akým pre nejedného "mudrca" je ten "nevzdelanec") sami vysielame signál s merateľnými jednotkami našej ľudskej veľkosti, či malosti, aby bol popis kompletný :)
Veľa šťastia a dobrej vôle!
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Martin Borguľa: Taká obyčajná normálnosť – to je to, čo tu chýba 458
 2. Pavel Weiss: Otvorená aj skrytá diskriminácia seniorov na pracovnom trhu 257
 3. Miroslav Kocúr: Otvorený list Mariánovi Kuffovi 177
 4. Mišo Šesták: Svine v Lučenci 136
 5. Andrej Stančík: Fico rozohral veľkú hru 131
 6. Peter Slamenik: Vaše dieťa nie je hyperaktívne! Je iba nevychované a rozmaznané... 121
 7. Július Kovács: Trnka obchodoval s nahrávkami gorily čiže je pravá, takže Haščák patrí do basy. 103
 8. Ján Rudolf: Nie homosexualita je problém Petra Pellegriniho 98
 9. Lucia Nicholsonová: Klamári a zbabelci v zelených tričkách 86
 10. Pavel Pospíšil: FICO a spol. a rozpočet a dôchodky (a Kiska) 80

Rebríčky článkov


 1. Anton Berczy: Koho voliť v nadchádzajúcich voľbách do NR SR?
 2. Ľuboš Šimún: Poviem vám tajomstvo ! – ale nebude to o hokeji.
 3. Michal Kováč: Objavte dobrý podnikateľský nápad + konkrétne podnikateľské príležitosti
 4. Vladimír Krátky: Predstaviteľ inej orientácie ( asi ) vyhrá nadchádzajúce voľby .
 5. Július Kovács: Fašisti a neonacisti, už len to nám tu chýba.
 6. Matej Galo: Je Slovensko pripravené na možné scenáre po Brexite? Časť 1.
 7. Martin Krištoff: Čína ruší clá na kovový šrot. Radosť čínskemu priemyslu však kazí koronavírus
 8. Martina Meriačová: XXI
 9. Pavol Dančanin: Sérum proti koronavírusu
 10. Roman Hutira: Austrálčan, ktorý vymenil najznámejšiu pláž sveta austrálsku Bondi Beach za slovenskú Šaľu

 1. O skrátenom konaní sa stále rokuje, mimoriadna schôdza pokračuje v piatok (minúta po minúte)
 2. Anonym zverejnil ďalšie video proti Kiskovi. Dokazuje, kto nahrával
 3. Danko prerušil schôdzu, Beblavý a spol. pokračujú v proteste (minúta po minúte)
 4. Výsledky prvého prieskumu v čase moratória sú známe, dostanú sa k nim tisíce ľudí
 5. V Košiciach horel obchodný dom, škody sú obrovské
 6. Krížom a mečom. Dvaja kňazi zasvätili Kotlebu a ĽSNS Bohu a Márii
 7. Vo štvrtok sa bude rokovať aj keby sa tam poslanci prikovali, tvrdí Danko (minúta po minúte)
 8. Fico sa pustil do Bugára. Tridsať rokov sa váľal v parlamente, tvrdí šéf Smeru
 9. Šéfredaktorka Plus 7 dní dala výpoveď, vedenie stoplo citlivú otázku na premiéra
 10. Matovič sa obáva odvety Smeru, opatrenia navrhuje prerokovať po voľbách

Už ste čítali?