Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako skritizovali moje fotky na Portfolio Review (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

musím sa priznať,

že s diptychmi sa často nestretávam. ale najviac sa mi páči posledný, je taký iný a asi najviac núti rozmýšľať. fajn sú aj Brány. nepáči sa mi Banka - to je naozaj také prvoplánové a, sorry, začiatočnícke. jednoduché sa mi zdajú aj Večerné bohoslužby. je však možné, že by im pomohlo, keby to bolo rovnako zaostrené a vrchná fotka čiernobiela.
ale to je naozaj len úplne laický pohľad.
 
Hodnoť

Žiadate názor

Nechcem začať tým, že už v prvej vete máte dve chyby,
lebo by ma považovali za puristu.

Ním nie som.

Oceňujem, že sa dávate v šanc - internetu,
aj keď,
pri poslušnom, priam žiačikovskom postoji - ku "komisii",
v očakávaní, že Vám ktosi povie, dá návod, direktívu - "ako vzniká umenie",
mi pripadáte trochu rozpačitý... a už to, je zlý predpoklad ku správnej (osobnej, individuálnej a ojedinelej) ceste v tvorbe.

Nie je celkom fér, ak svoje nedostatky - vysvetľujete Ľubom Stachom,
keďže tento fotograf už svoje povedal, a u neho nie je to formálne - jediným,
ale je vyvažované hlbokým prežitkom, skúsenosťou.
A je to vyvážené.

Že pani Petra, použila jeho meno - v argumentácii,
to neznamenalo to - čo ste pod jej slovami vnímali Vy.
Stacho je príliš osobitý,
a jej slová, ho nemali znevažovať - ale iba Vám chceli povedať,
že napodobňovanie, nie je dobrá cesta... nič viac.

Pokiaľ ide o Vaše "diptychy" (bez toho, aby som šiel ku genéze tohoto fenoménu v histórii umení, uvedením aj triptychov, ako dejovo rozvinutých tém...),
sú poväčšine úplne náhodné, bez akejkoľvek vnútornej či hlbinnej súvislosti,
poskladané iba a výhradne - na akejsi, málokomu - okrem Vás - známej asociácii.
Čiste formálne spojenia.
Ktoré nepredstavujú, a ani nemôžu v nikom druhom - vytvárať svet asociácií, záblesku myšlienky.

Tá tam často vôbec nie je.
Je to iba náhodné - pospájanie dvoch záberov - ako na nástenke,
keď sa ku sebe ukladajú fotky.
A tak stále, ostávajú jednotlivé fotky - sólo objektami (aj keď, niekedy zaujímavé, sami o sebe).

*

Nie je mi celkom jasné,
prečo chcete byť nasilu filozof.
Prečo sa silíte do diptychov, ak to nie je Vaša prirodzenosť.

Vašou silnou stránkou - je technika, je precíznosť, je dokonalé formálne osvojenie si základov fotografie,
tak prečo sa silíte do čohosi, čo Vám vlastné nie je.

Ak by som Vám mal poradiť ja - človek, čo sa v ničom nevyzná,
povedal by som Vám, nehľadajte tam, kde nič nenájdete,
nerobte veci nasilu... ale choďte tade, kam Vás duša zavedie.

P.S.
Významy. Teda to, čo oživuje vnemy, vzniká už v maminkinom brušku,
vzniká všade, kade maminka kráčala, ako obcovala a čo Vám, po narodení... spolu s otcom povedali.
Ako Vás oslovovali, aké zvuky vo Vašej prítomnosti zneli.
A tak to pokračovalo ďalej... cez všetky peripetie života, cez úspechy a sklamania.
Podrazy a zrady.
Až to prišlo sem - ku 7. novembru 2011,
kedy je svet pod mrakom, nádeje sú denne ubíjané... ľudia sú pravidelne ponižovaní,
nielen barbarstvom egoistov a násilníkov, úžerníkov a vrahov,
ale aj ľudskou hlúposťou - ktorej sa tak darí.

Čo s tým.
To by mala byť téma, ktorá by Vás mala znepokojovať.
A Ona nemá tvar formálny,
je živá...
 

dámy,

je to pekné, keď je človek vzdelaný a vie to aj povedať, ďakujem.
 
Hodnoť

Ok ...

... klikam na karmu, abych to pozdeji nasel. Az budu mit vic casu na premysleni.
 
Hodnoť

 

som úplný laik, ale naozaj posledný diptych na mňa zapôsobil najviac. Okamžite som s ním bol schopný nadviazať vzťah. keďže o formálnej stránke fotografie nemám poňatia, typujem, že jeho úspešnosť nebude v tom, že sa jedná o úlet :)
 
Hodnoť

Mám takú skúsenosť

že ak už v teréne vidím názov fotky, bude dobrá. Problém nenachádzania správneho názvu je problémom obsahu fotografie. Inak k týmto diptichom - sú pre mňa vysokou matematikou.
 
Hodnoť

Netuším

čo vlastne sú tie diptychy a čo by mali obsahovať a ako vyzerať, ale určite najviac sa mi páči, či vnukla nejakú myšlienku práve Modlitba ;-)
 
Hodnoť

Zo zvedavosti som otvorila tento clanok

a musim povedat, ze ma nesmierne zaujal! Uvedomila som si, ze pribehy a podnety na zamyslenie sa daju ludom ponukat aj takymto (pre mna uple novym) zaujimavym sposobom. Tiez si myslim, ze fotografie by mali cosi povedat nielen odbornikom, ale aj beznemu cloveku. No a taketo stvarnenie fotografii (diptychy) su priam stvorene na premyslanie. Tu je moj nazor (este raz zdoraznujem, ze som absolutny laik!)
Diptych 2 (Brana) - tiez by som dala najprv CB fotografiu (aj ked by to mozno bolo prvoplanove - ale potom aj zivot by bol prvoplanovy, nie?)
Diptych 3 (ktory neviete nazvat) - mne sa tam ponuka nazvov hned viac, napr. Different? No - sad!/MY Sadness/Difference in Mind/ Man´s Sadness/Uniformity... a mnoho dalsich :-)
Diptych Vecerne bohosluzby - prvu by som urobila CB (vtipne a moderne!)
Diptych Modlitba - pekna myslienka, horny by som vsak dala CB
Diptych Paranoja - priznam sa, na mna je velmi moderny a neviem tam najst myslienku (mne ako "premyslavej" osobe tam chyba, a preto ma nezaujal)
Diptych Hlupe sny - super - aj mne sa velmi pacil (evokuje mnozstvo myslienok a pribehov) Mozno by bol zaujimavy aj v opacnom poradi.
Nikdy by mi ani nenapadlo, ako sa da o fotografii premyslat. Super, vdaka!
 
Hodnoť

 

Mne sa páči iba posledná. Zaujala...
Ostatné mi nič nedali, ani mnou nepohli.
Ale je dosť možné, že tomuto druhu umenia nerozumiem.
 
Hodnoť

commandcom,

Niektoré moje fotky mozno poznás, pokial si spomínas. Sú úplne iné. A v porovnaní s Tvojimi - s umeleckou hodnotou, technikou,alebo zamyslením sa nad obsahom nemajú nic spolocné. Naopak. Aby ich divák pochopil,písem k nim siahodlhé komentáre. A tak sa necítim kompetentný fotografa tvojich skúseností odborne komentovat. Muozem Ti ale napísat, ktoré na mna zapuosobili, alebo ktoré sa mi pácia.
Sú to Fixing, vecerné bohosluzby, múr nárekov a paranoja.Hlúpe sny - hlvne tá farba obidvoch v diptychu pekne ladí. No a potom vela iných z portálu. Muoj výber je ale velmi laický, skuor pocitový. Vázim si kazdého Tvojho komentára, ktorý si mi kedy pod niektorý záber dal. Viem, ze aj Tebe pri nich nikdy neslo o komentovanie techniky, ale o pocity. A práve okolo jednej tváre z Jemenu- aj s úpravou, ktorú si komentoval sa vytvorila na portáli velká debata, ktorá mnohým apon trosku otvorila oci. Aj mne. A - ako píse Rudo - Vdaka, ze su este s nami si.
 
Hodnoť

rada citam Vase clanky,

no vyplyva z nich, ze ste pomerne dost konzervativny. V nazoroch aj tvorbe. Nemyslim, zeby "ficali" zrovna ulety - to sa neda povedat ani o jednej fotke, ktoru ste tak v clanku nazvali. Urcite nie o tom poslednom diptychu, ktory sa aj mne pacil, uz ked ste ho prvykrat uverejnili na svojom blogu. Mozno preto, ze nie je "polopatisticky". Paradoxne - vzhladom na duchovne temy, ktorym sa vo svojich dyptichoch venujete - by ste sa mali odlepit od zeme :-)
 
Hodnoť

dik za sprostredkovanie

tiež ma zaujíma, ako hodnotia a prečo...musím povedať, že ten posledný ako som to už povedala aj pod foto na blogu, považujem za dobrý, prave preto, že to nie je formálny diptych, ale myšlienkovo to dotvára.
Po ukrižovaní morálky, nastala potopa, kde už záchrancu niet...
Mne sa ešte páčil ten kontrast kostolneho a hudobneho motivu...nesúhlasím s hodnotením na oboch sa modlili, aj takzvaný účinkujuci bol na kolenách, ale jeho mystériom bolo niečo iné...nie nadarmo sa považujú veľké hudobné festivali za akúsi duchovnú analógiu... v tom vidím zmysel takých fotiek, v posune myslenia.
Osobne si myslím, že ten posledný až taký úlet nebol
 
Hodnoť

 

Je zaujimave citat hodnotenia ludi, ktori vedia, o com to je. Mozno su niekedy prilis subjektivne, a hlavne pri tych diptychoch, ktore maju casto v sebe vacsiu myslienku a vyzaduju si cas na premyslanie.
Napriek tomu, ze posledny ma zaujimavu myslienku, mna najviac zaujal hlavne ironiou a predovsetkym totalnou pravdivostou prave diptych vecerne bohosluzby. V spojeni obrazkou s nazvom jednoznacne uplny top - a to nielen pre ironicke pomenovanie, ale predovsetkym pre premostenie temy aj casovym vyjadrenim - stare (sochy, viera, ked sme boli mali, rodicia nas vodili do kostola) vs. nove (pivne etikety, konzum, ked sme starsi, taha nas to skor do krcmy).
 
Hodnoť

:)

Rozhodně ten poslední je nejlepší, protože má paradoxně nejlepší vazbu na různé představy. (Je to dáno i tou jednoduchostí, což na výše uvedených chybí).Valná většina ostatních mi žádné propojení, které by bylo okamžité, nepřináší.
Ale jinak je článek jen popisem vlastních fotek (jak jinak). Ten egoismus sálá z každého článku. Takže žádná novinka. Pro mě osobně jsou diptychy jen spojením dvou průměrných fotek, kdy autor čeká, že snad něco vytvořil zajímavého. Častokrát je to k ničemu, jen si to člověk neuvědomuje. Omlouvám se, ale pravidla diptychů neznám a jsou mi ukradená.
 

Jedno príslovie:

"Uč se, vole, budeš pánem, budeš jezdit Tatraplánem..."
 
Hodnoť

:)

Stát se moudrým, to je maličkost. Je třeba umět skrývat svou hloupost. (Shaw)
 

Tak,tak...

.
 
Hodnoť

uhol pohľadu

Tiborove diptychy a myšlienky z článku použijem na vyjadrenie svojho názoru na poslanie fotografie. V niektorých uvedených diptychoch nachádzam myšlienku (nemyslím len tie, ktoré sú v tomto článku) mnohé som nepochopil a tiež mi pripadajú ako spojenie dvoch fotiek ktoré samé osebe nemajú hlbšiu myšlienku, a spojenie do diptychu mi pripadá trochu násilné. Z uvedených fotiek myšlienku vidím najmä vo fotke "Múr nárekov". Pri fotke "nocturno" píše Tibor, že "pre Waltera bol tento diptych ešte stále formálne v poriadku". Túto fotku som napríklad vôbec nepochopil a vôbec ma nezaujíma, či je formálne "v poriadku"...prepáč Tibor :). U niektorých fotiek s religióznou tématikou sa stretávam s tým, že za hlbokú myšlienku sa považuje už to, že na fotke je kríž, alebo ukrižovaný Kristus...a stačí, že fotka je formálne "v poriadku" . Pre mňa to myšlienka ešte zďaleka nie je a fotka mi nič nehovorí...Vyjadrenia profi kritikov niekedy príliš zameriavajú na formálnu stránku a akoby zabúdali, že poslaním fotografie nie je jej formálna stránka, ale emocionálny či myšlienkový zážitok receptora (návštevníka fotky). Nemyslím si, že fotka, alebo diptych sú dobré, keď nútia dlho rozmýšľať, kým "čitateľ" nájde myšlienku. Myšlienka sa dá vymyslieť aj k prázdnemu bielemu štvorcu v ráme a hodiny o tom filozofovať. Myslím, že fotografia by mala byť čitateľná aj pre toho, kto si zájde na výstavu po práci pozrieť fotky a s teóriou fotografie nemá ani šajnu. Skúsim parafrázovať a znovu spomeniem svoj zážitok z koncertu súčasnej klasickej hudby, ktorý som navštívil. Na začiatku vypredané do posledného miestečka pod tlakom oslavných kritík hudobných kritikov. Do prestávky odišla štvrtina ľudí, cez prestávku ďalšia a po začiatku druhej časti sme to nevydržali už ani my. Hľadisko už zívalo prázdnotou. Tiborov článok vyvolal diskusiu a to je podstatné.
 

Diky Brki,

da sa vcelku suhlasit. No ziada sa mi dodat, ze su diela urcene pre vsetkych, siroke masy, takymi je napriklad lahky pop. Su ale diela, ktore si vychutna jedine skolene ucho, to je klasika, alebo mensinove zanre. Na tohorocnom Portfolio Review bolo prezentovanych 15 najlepsich serii. No pozerali sme takmer vsetci, s otvorenymi ustami, co je to to "najlepsie". Veci na hranici bizzare a absurdu. A pri tom genialne jednoduche. Avsak, keby si to videl vo vystavnej sieni, tak bud nepochopis, alebo odides. K mojim diptychom: umyselne som prezentoval asi tri "styly". Aj "formalne" diptychy, aj trocha uletene. Kriz vsak nebol hlavnym motivom, moznoze na skratenom vybere v clanku. Poucil som sa tam ale, ze moderne ponatie diptychu opusta formalnu rytmizaciu tvarov a symbolov, dokonca aj formalnu rytmitaciu farieb. Smeruje prave k absurdnu a k absurdnej kombinacii na prvy pohlad rozdielnych a moznoze nicnehovoriacich fotiek, Ako ta posledna. No a to Nocturno? Tie fotky su viazane jedine cez centralny symbol. Hote prave ten kriz v pozadi, dole akasi kolotocova hviezdica. Ostatne je jedine o pocitoch, ake fotky vyvolavaju. Kazdy ma moznost si vybrat. Diptych je ale tazka disciplina... Teda ak ma byt dobry.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Dobieha nás genialita Dankovej SNS 3 017
 2. Peter Slamenik: Aký pán, taký pes 2 988
 3. Martina Hilbertová: Hovorme o obťažovaní, aby to pochopili aj páprdovia 1 306
 4. Juraj Paškuliak: Pieseň o ženskej masturbácii 987
 5. Jozef Sitko: Ani jeden premiér nežal ako Matovič za Kollára také štvavé útoky! 932
 6. Eva Gallova: Nejde o Kollára, vlády sa chce ujať Fico 802
 7. Rasťo Kužel: Volebná turistika Mareka Krajčího 797
 8. Mišo Šesták: Ruský generál: Slováci od Detvy sú polodivoký národ 780
 9. Martin Fletcher: Představeny finalistky Batist Nej sestřička ! 745
 10. Martin Fletcher: Open Air Program – Letos jinak aneb skvělá nálada na Kavčím plácku 733

Rebríčky článkov


 1. Radoslav Žilinský: Pulzácie ako prejav života
 2. Július Kovács: Norbert Bödöra asi určite pustia, preto rozhoduje špeciálny trestný súd. Zametači Kováčika
 3. Martin Žilinčík: NaKA v Bonule
 4. Július Kovács: Otvorený list asociácie bezdomovcov predsedovi NR SR "neváženému magistrovi" Borisovi
 5. Michal Kováč: Ako urobiť zo Slovenska úspešnú krajinu vo svete.
 6. Štefan Vidlár: Nad Rajchstágem zástavy
 7. Martin Žilinčík: Zodpovednosť za Slovensko
 8. Miriam Studeničová: Pravá a otrávená krása
 9. Štefan Vidlár: Báťuška car
 10. Martin Žilinčík: Dobehne Majského spravodlivosť?


Už ste čítali?