Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Úpadok portálu fotky.SME (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Dobrý deň

ďakujeme za cenný príspevok a konštruktívnu kritiku. Slabiny a nedostatky webu fotky.sme.sk si uvedomujeme a určité zmeny a vylepšenia pripravujeme. Do našej práce vstupuje mnoho faktorov, a tak nechcem sľubovať žiadne dátumy, verím však, že prvé drobné vylepšenia by mohli prísť už do Vianoc. Výrazné zlepšenia by ste si mohli všimnúť už v prvom polroku 2012. Viem, mohlo by to byť aj skôr, nechceme však pri práci nič podceniť.

Ešte raz ďakujem za podnetný článok. Diskusiu budeme pozorne sledovať a inšpirovať sa zaujímavými nápadmi ;)

S pozdravom,
Filip Struhárik, SME.sk
 

Dobrý den,

pane Struhárik. Můžeme mít nějakou informaci, kdy se přibližně objeví jaká změna?? Tj. např. bych si představoval odpověď ve stylu: omezení počtu vkládaných foto plánujeme na prosinec tohoto roku, změna hodnocení přijde koncem jara 2012. Díky moc za odpověď, Kaja Chytil.
 
Hodnoť

Milé osadenstvo SME!

Mnoho podnetných názorov je napísaných v diskusiách na fóre priamo na stránke fotky.SME... Predpokladám, že aj tam niekto zo zodpovedných zablúdi... Alebo ani nie?

Tibor Javor alias Commandcom
 

 

Súhlasím s tebou Tibor.
 

Samozrejme,

podnetnými nápadmi sme sa pri našej práci vždy radi inšpirovali. Veríme, že Vás pripravované zmeny potešia.
 
Hodnoť

Mám nápad

1. Nooo a čo tak spoplatniť každú vloženú fotku, ktorá sa obecenstvu páči !!?? A tie bez hodnotení by boli automaticky vymazané napr. po 14 dňoch ? Niečo na spôsob piana ??? 2. Možnosť pre autorov zaradiť sa do napr. 3 stupňov amaterizmu a boli by odlíšení trebárs farbou svojho nicku !?
3. Posledný, ale najdôležitejší už nespočetne krát diskutovaný na fotky.sme je zmena spôsobu hodnotenia, jednobodové nepostačuje, možno 3 bodové by bolo optimálne...
 

 

nemyslím, si že by sa mali spoplatňovať fotky podľa toho ako sa páčia, malo by sa spoplatniť členstvo a stanoviť menší limit vkladania fotiek za týždeň. Neviem, aké zmeny sa chystajú, ale dúfam, že povedú ku skvalitneniu stránky fotky.sme. Prajem veľa zdaru pri zmenách, nech sa vydaria a sú prospešné :)
 

 

súhlasím, spoplatnené by malo byť členstvo
 

Môžem otázku?

Prečo si myslíte, že by sme mali spoplatniť členstvo?
 

Spoplatnenie clenstva

by vseobecne nebolo dobre. Odradilo by to mnoho skolakov, ktori niekedy robia dobre fotky. Avsak spoplatnenie premiovych kategorii urcite. Take kategotie by mohli byt napriklad: vytvarna fotografia, analogova fotografia, stare techniky, fotomontaz, spolocenska reportaz, atelierova fotografia, experiment, dekorativna fotografia, makrofotografia atd. To su zanre, kde sa uplatnuju najma skuseni fotografi, ktori si radi zaplatia za clenstvo v tomto "klube". Mali by vsak dostat aj cosi navyse, napriklad pravidelne hodnotenie kvalifikovanym kuratorom - svojho casu som sa snazil dotiahnut niekoho zo Stredoeuropskeho domu fotografie. Stale je to otvorene. Z poplatkov by sa kurator polahky dal honorovat.
No a potom kategorie masove: psicek, macicka, dietatko, kvetina, turistika, dovolenka, leto, zima atd... Tie by boli zadarmo. Bodovanie je vec diskutabilna. V platenych kategoriach by som videl riesenie v bodovani kvalifikovanym kuratorom, a az po dosiahnuti urciteho poctu bodov by mohol aj autor bodovat. Hodnotit verbalne samozrejme vzdy. V neplatenych kategoriach by sa mohli bodovat fotografi sami, ako doteraz, avsak hodnota takehoto bodu by bola mensia. Takto by portal ostal verejny a masovy a navyse znacne motivujuci.
 

 

myslela som to tak, ako som napísala, dnes sa platí všade, či je školák na fotkách alebo niekde inde, členstvo je všade spoplatnené, nie je to až taká záťaž, ostatné poplatky by záviseli od samotného fotografa, to je už zase závislé od ponuky, čo sa ponukne a s akou kvalitou. Na fotkách.sme by mohlo byť tiež poradenstvo v oblastiach ako spomínaš, väčšinou to tak aj inde funguje. ( škola fotografovania, výstavy, projekty, hodnotenie a kritika,.... autor si pri vkladaní môže zakliknúť, či chce kritiku alebo nie, či chce, aby fotografia bola hodnotená, atď., nebudem všetko menovať. Človek, ktorý to s fotením myslí aspoň trochu vážne a chce sa na svojej ceste fotografie zlepšovať to berie ako samozrejmosť. Nie každý je študovaný fotograf. Verejnosť publikácie by tým nezanikla a ani neutrpela. Nováčikovia by na nespoplatnených kategóriach mohli ďalej svoje fotky zverejňovať.
 

Ďakujem

Nevylučujeme, že sa na fotky.sme.sk vytvorí časom aj platforma pre profesionálnych fotografov, ktorej by sa dostalo tej cti a bola by hodnotená odborníkmi. Rovnako nevylučujeme, že niektoré časti fotky.sme.sk budú časom spoplatnené. Nie je to ale otázka, ktorú by sme dnes akútne riešili. Zmeny, o ktorých som sa v predchádzajúcich príspevkoch zmienil, nijako nesúviseli so spoplatňovaním, ale výlučne so skvalitňovaním služby a jej prehľadnosti.

Za seba dodávam, že - podobne ako diskutujúci nižšie - ani ja si nemyslím, že by sme mali deliť kategórie na "prémiové" a "masové". Po prvé, hranica medzi nimi sa nedá jednoznačne vytýčiť, po druhé, mnohí neskúsení amatéri by si možno aj priplatili len preto, aby mohli byť v akomsi "elitnom" klube. Máme im potom odporúčať, aby radšej neplatili, lebo na to kvalitou svojej tvorby ešte nemajú?

V skratke, myšlienkou fotky.sme.sk by podľa mňa nemalo byť, aby si profesionáli platili a ostatní nie.
 

Každopádne SME

by som ale odporúčal sa o fotografii ako takej pobavit s nejakými ludmi, co sa v tom vyznaju... Mozem ponuknut zopar kontaktov, trebars zo spminaneho SEDF.

Renomovany dennik, ako SME je, by mal mat vsetky svoje "sluzby" na urovni. Teda aj fotoportal. Otvorene hovorim, to, co tam bolo pred rokom, dvoma a dnes sa neda porovnavat. Z portalu sa stalo nieco, co s dobrou fotografiou ma spolocne len malo.

Mohol by som menbovat desiatky autorov, ktori odisli! Preco? Portal im NIC nedaval, diskuteri ich urazali a ich dobre fotky zapadli balastom psickov, maciciek a zapadov slnka nad morom. Opatovne vyzyvam SME, zacnite aspon trocha komunikovat s odbornikmi a vyvedte ten portal z blata. Ale nie do kaluze...

Tibor Javor alias Commandcom
 

 

asi ste ma nepochopili, poplatok za členstvo, členský príspevok, to je všetko, nedelím nikoho na kategórie, ostatné poplatky napriklad fotoškola, kurzy, konkurzy a pod... to sa predsa všade spoplatňuje a nie je to pre nikoho povinné, podľa záujmu a mohlo by to aj na sme fungovať, je to uvedené ako príklad, nič viac, samozrejme ďaleká budúcnosť, vízia, ktorá sa možno raz skutočnosťou stane, ale čo sa týka skvalitnenia stránky fotky.sme, zmena je potrebná. Ľudia neradi píšu svoje návrhy, v minulosti akosi neboli zohľadnené, niečo sa zmenilo, ale aj tak mnoho ľudí odišlo. Ja by som napríklad uvítala možnosť zakliknuť si, aby sa moja fotka nehodnotila bodmi na HI, viac by ma zaujali odborné komentáre a názory iných fotografov po TK, kompozície a impaktu, dalo by mi to rozhodne viac, ak by sa systém hodnotenia nemenil, ale ak áno, ako máte v pláne, bola by som rada za hodnotenie TK, kompozícia, impakt. Veľkosť fotiek už bola niekoľkokrát uvádzaná čo zlepšiť ....je tam viac návrhov.
 
Hodnoť

Dobrý článek

Souhlasím s těmi kategoriemi, to je základ. Ono by stačilo zavést nějaký rozumný systém hodnocení, který teď bohužel není šťastný - tj. bod anebo žádný bod. Ten systém vede pouze k tomu, že průměrná fota spadají do špatných fotek. Zpoplatnění není špatná věc, ale to už by lidé zřejmě šli po jiných fotoserverech, které mají vyšší kvalitu a za použité peníze mnohem více služeb. 3lo by to, ale ta úroveň by se musela mnohonásobně navýšit (což nepředpokládám).

Podle mého názoru by stačily kategorie (samozřejmě inspirace z jiných zahraničních) a systém hodnocení musí mít aspoň nějakou úroveň - tj. více stupňů než dva (jiný než "hospodský" systém). :)
 

Spoplatnenie

by malo mať symbolickú a prijateľnú sumu (napr. 0,000..1 €/1foto :) ) pre väčšinu autorov, ktorí neúnavne klikajú až do polnoci na fotoportál a stránku sme.. Spoplatnenie by viedlo k prirodzenému omedzeniu počtu vkladaných fotiek...
 
Hodnoť

 

Redakcia konečne prejavila záujem o naše názory a návrhy. To samozrejme oceňujem a teším sa z toho. Na strane druhej by som očakával najskôr od redakcie vysvetlenie poslania, cieľa portálu fotky.sme . Je jasné, že to nie je komplexný fotoportál, je to "len" fotogaléria. Vždy to je o kompromise masovosť/kvalita. Doterajšie skúsenosti ukazujú skôr na masovosť portálu. To samozrejme znižuje kvalitu portálu a mnohých fotografov, ktorí prekročili určitý level to odrádza od aktívnejšieho využívania tohto portálu a zase to len vedie k znižovaniu kvality. Z toho vyplýva moja otázka pre redakciu na jasné deklarovanie účelu fotoportálu.
Pokiaľ je vážna snaha o zlepšenie kvality aj za cenu mierneho zníženia masovosti, navrhujem:
limitovanie vkladania fotiek: 1 fotka za deň
limitovanie veľkosti fotiek: 1 MB
hodnotenie: 1-3 body (viac bodov je zbytočnosť, ani inde sa nevyužíva celá škála)
anonymné hodnotenie: anonymnosť hodnotiacich počas napr. 7 dní od uverejnenia
zrušenie HI indexu a jeho nahradenie napr. 5 levelmi bez ďalšieho poradia, napr. ako vyššie uviedla Janet
vytvorenie spoplatnenej sekcie, do ktorej môžu vkladať len registrovaní (platiaci) autori, rovnako ako hodnotiť...

berte tieto návrhy ako inšpiráciu, samozrejme tam vzniká ešte množstvo otáznikov

Ale niektoré návrhy, v ktorých sme myslím jednotní, napr. zníženie limitu na počet vkladaných fotiek napr. 1/ deň sa dajú spraviť veľmi rýchlo. Tu netreba čakať ani na Vianoce...konieckoncov za chvíľu už budú visieť salónky v obchodoch :)
 

 

Brki toto sa mi veľmi páči, aj to anonymné hodnotenie je veľmi dobrý nápad, k tomu ešte tie kategórie a bolo by to o inom.
 

V krátkosti...

v SME.sk - hoci sme veľký web - nám nikdy nešlo len o masovosť, ale aj kvalitu. Aj preto máme v našom portfóliu služby, ktoré využíva len veľmi málo ľudí, no my v nich vidíme zmysel a budúcnosť. Na fotky.sme.sk samozrejme chceme veľkú komunitu ľudí, uvedomujeme si však, že tým občas trpí kvalita aj prehľadnosť stránky. To chceme zmeniť.

Momentálne nie sme v stave, kedy by som mohol prezrádzať všetky naše plány, v niektorých veciach ešte prebieha interná diskusia, ale môžem potvrdiť, že limity na veľkosť fotiek a ich počet/deň zavedieme. O ďalších našich zámeroch Vás budeme v príhodnej chvíli isto informovať.
 

 

sme a kvalita? to vobec, ale vobec nejde dokopy ..mozno nejake tie rubriky, ale klasické spravodajstvo je jeden veký bordel a to čo ste predvádzali pred poslednými parlamentnými voľbami, to nemalo nič spoločné s objektivitou a aj to bol jeden dôvod,že som odišiel aj z portálu fotky.sme.sk a nehodlám sa tam vraciať... niektorý aj z diskutujúcich ma pod týmto nickom ešte možno spoznajú

K myšlienke spoplatnenia fotiek.sme.sk no to môžete potom okamžite zrušiť ten portál. Je x lepších portálov a sú zadarmo. Tak isto si strčte niekam piano, ktoré zaviedlo váš nenávidený komunizmus a sloboda prejavu skončila a diskusie na internete umierajú . Vám a ani jednému našemu médiu nedám ani cent a nie som jediný, a čudujem sa ľuďom, ktorý platia za ponúkaný brak, vo všetkých médiách .
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Miroslav Lukáč: 45 bojovníkov SS - Waffen bránilo bratislavský hrad do posledného náboja.Neznáma história. 2 024
 2. Juraj Paškuliak: Najhorší susedia sú chovatelia psov. Vytrvalo štekajúci pes vám zničí nervy 1 976
 3. Advokátska kancelária BÁNOS & KOŠÚTOVÁ : Ovčiarsky pes pohrýzol okoloidúceho, majiteľku už stihli obviniť. 1 087
 4. Věra Tepličková: Čestne prehlasujete? No s tým sa už dnes ani nechváľte! 1 059
 5. Anton Kaiser: Letné Dudince 1 008
 6. Milan Resutík: Chudobný otec bohatých detí 1 003
 7. Ondrej Prostredník: Lukašenko: od bojovníka proti korupcii k diktátorovi 978
 8. Július Kovács: Mafia Fica a oligarchovia nedali ani cent, aby podporili občanov. 943
 9. Martin Ondráš: Sme skutočne neschopnejší ako bratia Česi? 847
 10. Simona Kyselicová: IPL epilátor po šryroch mesiacoch používania 650

Rebríčky článkov


 1. Miriam Studeničová: Skromnosť! Jediná možná cesta!
 2. Team Vallo pre Ružinov : Zvláštny nákup COVID - 19 rýchlotestov v bratislavskom Ružinove
 3. Jozo Peric: Čína zaznamenala rýchly rast peňažných zásob
 4. Adriana Boysová: Čo skrývame pod perinou?
 5. Lukáš Baloga: Pokorenie rekordnej hranice zlatom bol len začiatok
 6. Július Kovács: Krajina je v riti. V totálnej riti.
 7. Denis Jacko: Autobus o 9:30
 8. Marian Letko: Dokonalé...
 9. Vladimír Krátky: Hnusobu porazíme, keď ju dáme do basy !
 10. Július Kovács: Istotou socialistov je mať dosť ľudí pri moci, aby skapínali a živorili iní


Už ste čítali?