reklama

Keď slovo teológia zapácha

V maštali by som sa veru klaňať nechcel. Aj keď jeden zo známych slovenských „teológov“ tvrdí, že sme dedičmi takejto klaňačky. V maštali to totiž zapácha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)

 Naschvál som v perexe dal slovo „teológ“ do úvodzoviek. Nie preto, že by som spochybňoval kvality teologických štúdií niektorých publicistov píšucich pre SME. Skôr preto, ako títo, či už katolícki, alebo evanjelícki bývalí kňazi, či učitelia, píšu. Áno, poväčšine majú pravdu. No tých iba pár percent ich textu dokáže dať celému dielku maštaľnú pachuť.

 Protestujeme proti hybridnej vojne, ruským trollom a konšpirátorom, a súčasne si s radosťou prečítame, síce na faktoch postavený, ale svojou iróniou proticirkevný pamflet. A SME to s radosťou dá na titulku a mnohí sa tešia, aké kýble špiny vytekajú z diskusných príspevkov. Bojujeme trebárs za práva LGBTI komunity, ale svetonázor veriacich ľudí zosmiešňujeme. Sú to tmári a zadubenci a nepochopili nič z moderného sveta. Klaňajú sa mŕtvolám zaveseným na kríži a vo svojich kostoloch vykonávajú čarodejnícke rituály. A je jedno, či je ten kostol plný intelektuálov, starých ľudí – áno neraz voňajúcich práve tou maštaľou – alebo študentov, ktorí stoja aj hodinu v rade na spoveď.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Otázne ale je niečo iné. Pochopili títo „píšuci teológovia“ niečo z toho, čo študovali? Pripadá mi to skôr tak, že nie. Naučili sa síce mnoho kánonov a dogiem, ale vcelku im to zrejme nedáva nijaký zmysel. A preto prirovnávajú spoločenstvo veriacich k nejakému rybárskemu spolku, kde jeho členovia nechápu, prečo je lovná miera taká aká je, a ktorí vedia len, že priestupok je pokutovaný.

 Teológia sa považuje za vedu - zarytí ateisti prepáčia. Považuje sa za niečo podobné ako filozofia, či história, no s tým rozdielom, že pripúšťa aj existenciu čohosi „nadprirodzeného“, čo vo svojej ustálenej odbornej terminológii nazýva napríklad Bohom. A práve tento prvok „nadprirodzena“ naši „píšuci teológovia“ prehliadajú, ba až zosmiešňujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Teológa nie je prírodná veda. Ale napriek tomu si zoberme za analógiu trebárs fyziku. Či už jadrovú fyziku, alebo astrofyziku. Človek, ktorý sa nazýva „fyzik“, túto vedu zrejme vyštudoval a vo svojom vednom odbore aj pracuje. Či už oprašuje zastaralé prístroje niekde na fakulte, alebo doluje údaje z výsledkov experimentov v CERN-e. A hlavne – fyzike verí! Aj keď nevie vysvetliť ani gravitáciu, ani čiernu hmotu.

 Naši „píšuci teológovia“ tomu, čo študovali neveria. Preto zrejme opustili kňažskú službu, alebo museli opustiť svoje učiteľské posty. Môžu sa teda nazývať „teológmi“? Nie je to účelová manipulácia, aby sa poukázalo na to, že už ani „teológovia“ nesúhlasia s názormi tej, ktorej cirkvi?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Netvrdím, že si neprečítam rád ich príspevky. Častokrát sa dozviem množstvo zaujímavých informácií a faktov a s úsmevom prehliadnem tón ich článkov. No odporučil by som, aby si ku svojmu menu nepripájali spojenie „autor je teológ“, ale napríklad „autor BOL kňazom alebo učiteľom tej, či onej cirkvi“. Bolo by to fér.

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu