Môže byť Bezák exkomunikovaný?

Autor: Tibor Javor | 30.8.2017 o 10:00 | (upravené 30.8.2017 o 20:36) Karma článku: 10,19 | Prečítané:  3771x

Bezák bude učiť. Nie čisto katolícke náboženstvo. Toľko titulok, ktorý ku koncu uhorkovej sezóny plní prvé strany médií. Treba zaujať. Nasledovný text nie je kritikou emeritného arcibiskupa. Čitajte s porozumením...

Bezák, teda emeritný arcibiskup Róbert Bezák, je to pravé na pritiahnutie pozornosti. A nielen pre médiá. Je to výborný marketingový ťah aj Gymnázia C.S. Lewisa, ktoré mu ponúklo angažmán. Gymnázia, ktoré patrí Cirkvi Bratskej . Cirkev Bratská je fajn. Najmä jej protagonista Daniel Pastirčák dokáže zaujmúť nielen svojimi kázňami, ale aj svojou tvorbou. K cirkvi Bratskej má blízko aj známy slovenský teológ a katolícky kňaz mimo služby Miroslav Kocúr. Cirkev Bratská patrí do rodiny protestantských cirkví.

Nič proti protestantom. Sú chladnejší ako katolíci a osobne mi u nich chýbajú tisícročné rituály, ktoré sú vo svojom prapôvode akýmisi spúšťačmi hlboko psychologických, ba až mystických pochodov v mysli človeka. Majú ale v mnohom pravdu. Dalo by sa povedať, že si to uvedomila aj pokoncilová katolícka cirkev, keď začala klásť dôraz na ekuménu . No z pohľadu katolíkov je tu jeden vážny problém. Martin Luther bol katolíckou cirkvou exkomunikovaný.

Napriek tomu, že sa na ekumenických stretnutiach katolíci na protestantov usmievajú, najradšej by ich utopili v lyžičke vody. Nielen pre to, že protestanti neuznávajú pápeža, ale aj pre závažné teologické rozdiely. Stretnú sa len na základných teologických pravdách, a aj to len z odratými ušami. Katolíci stále považujú protestantov za heretikov.

Heréza je jedným z dôvodov na exkomunikáciu z cirkvi. No, aby sme sa nepomýlili, exkomunikáciu poznajú aj iné náboženstvá. Niektoré za odpadnutie od viery aj hlavu odrežú. V Katolíckej cirkvi je exkomunikácia najvyšší cirkevný trest. A nemusí byť ani verejne vyhlásený. Katolícka cirkev pozná aj exkomunikáciu automatickú. Cirkevná vrchnosť nemusí ani pero do kalamára namočiť.

A teraz si predstavte, že katolícky kňaz, ba dokonca riadne vysvätený biskup ide učiť náboženstvo a etiku na protestantské gymnázium! Veď učenie náboženstva je hlásanie cirkevnej pravdy! A ako teda Bezák môže ako pravdu hlásať „nie čisto katolícke náboženstvo“? Sodoma – Gomora! Veď je už určite automaticky exkomunikovaný, a to nemusí ani používať spoločné sprchy s gymnazistami!

Otázkou ale je, či predmet „náboženstvo a etika“, ktorý má Bezák učiť, je tým klasickým „náboženstvom“ ako ho poznáme z iných škôl, kde vyučujú miestni katolícki farári, alebo sestry – katechétky. Nie, nie je. A tu je jadro pudla. Médiá sa nám len snažia podsunúť Bezákovu údajnú zradu na katolíckej cirkvi. A ľudia im to zožerú aj s navijakom. Samotný Bezák sa vyjadruje opatrnejšie.

Poznám jeden podobný prípad. Síce sa nedá s prípadom Róberta Bezáka úplne porovnať, pretože „level“ protagonistov je podstatne iný. Ide o (sveto)známeho religionistu a profesora Karlovej univerzity Tomáša Halíka. Keď ho vyhodili ako nežiadúceho z teologickej fakulty, dal sa na religionistiku. Na tejže univerzite. Popritom je farárom akademickej farnosti pri kostole Najsv. Salvátora v Prahe. Aby sme boli objektívni, aj Halík má svojich odporcov. A tí na ňom nenechajú nitku suchú. A nielen pre jeho knihy a eseje. Halík píše často „na hrane“. Dáva si ale „sakramentský“ pozor, aby sa od oficiálneho učenia príliš neodchýlil. Zatiaľ ho cirkev neexkomunikovala. Ostatné je vecou jeho svedomia.

Podobne, ale „v malom“, by to mohlo skončiť aj s Bezákom. Mohol by sa stať uznávaným stredoškolským pedagógom, aj keď omše bude slúžiť aj naďalej len vo svojej obývačke. Všetko závisí od jeho sebareflexie. A odolaniu pokušeniu byť znova „mediálnou hviezdou“. Škoda, že nepochopil to Bussolengo. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prirovnávajú ho k Procházkovi. Končí Galko v politike?

Odídenci zo SaS pomohli otvoriť schôdzu.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Ficovi chutí bezmocnosť

Prečo sa predseda Smeru hnevá na Bugára.


Už ste čítali?