Veria, že Ježiš dovedie Moslimov k víťazstvu

Autor: Tibor Javor | 3.8.2016 o 12:21 | (upravené 3.8.2016 o 14:12) Karma článku: 4,76 | Prečítané:  1935x

Viera Islamského štátu o ceste k súdnemu dňu by mohla pomôcť Západu predpovedať ich správanie. Na škodu veci to takmer nikoho nezaujíma.

Západ dlho nebral Islamský štát vážne. Považoval ho za akési kráľovstvo pustovníkov. A teraz poznávame, že tento štát odmieta mier z princípu, že túži po genocíde, a že sa sám považuje za posla apokalypsy, ktorý v nej má hrať hlavnú rolu.

Zmýlili sme sa však aj druhý krát. A to keď sme si so síce naoko dobrým úmyslom  zatvárali oči pred stredovekým religióznym charakterom Islamského štátu. To, čo robí Islamský štát, je čosi neuveriteľné a vracajúce civilizáciu do siedmeho storočia so snahou privodiť apokalypsu.

Predstavitelia Islamského štátu sa posmešne vyjadrujú o modernom svete často hovoria v kódoch a narážkach, ktoré znejú pre nemoslimov podivne, ale odkazujú na špecifickú tradíciu a texty skorého Islamu. Ich vyjadrenia však treba brať vážne.

Všetky ich závažné rozhodnutia, rovnako ako propaganda, odkazujú na to, čo nazývajú „prorockou metodológiou“, čo v podstate znamená dodržiavanie proroctva a Mohamedovho príkladu do najmenšieho detailu. Ak nespoznáme teológiu tejto náboženskej skupiny, nemôžeme proti nej bojovať. Postupne sa džihádisti Islamského štátu vyprofilovali ako Salafisti. Toto viedlo k úplnému zfanatizovaniu a až tak ďaleko, že príslušníci iných vetiev Islamu môžu byť exkomunikovaní a ako takí zabití. Za odpadlíctvo je trest smrti.

Popieranie svätosti Koránu a Mohamedových proroctiev vedie priamo k odpadlíctvu. Odpadlíkom je automaticky aj ten, ktorý predáva alkohol, alebo drogy, oblieka si „západné“ oblečenie, holí si bradu, hlasuje vo voľbách (aj keď za moslimského kandidáta), či je laxný vo vyhlasovaní iných ľudí za odpadlíkov. A ak je niekto Šiita, ako veľká časť Irackých Arabov, tak spĺňa štandard odpadlíka automaticky. Šiitizmus považuje Islamský štát za „inováciu“ a inovovať znamená poprieť Korán. To znamená, že 200 miliónov Šiitov je predurčených na smrť.

Kresťania a Židia, ktorí sa podriadia Islamskému štátu a sú ochotní platiť špeciálnu daň, ostávajú ušetrení od automatických popráv, na základe autority Koránu im musia dať milosť.

Bez uvedomenia si týchto vecí, vysvetlenie vzostupu Islamského štátu nemôže byť úplné. Ak sa na to ale pozeráme „západnou“ optikou, náboženská ideológia by mala byť rovnako irelevantná vo Washinktone a Berlíne, ako v Rakke a Mosule. No keď maskovaný kat podrezáva krk odpadlíkovi s výkrikom „Allahu akbar“, niekedy to robí aj z náboženských dôvodov.

Islamský štát verí, že vybuduje kalifát. Posledný kalifát bola Osmanská ríša, ktorá dosiahla svoj vrchol v šestnástom storočí, no mnohí podporovatelia Islamského štátu neuznávajú tento kalifát za legitímny, pretože nezaviedol plne islamské právo, ktoré vyžaduje kameňovanie, otroctvo a odtínanie končatín a navyše kalifovia nepochádzali z Prorokovho rodu. Na rozdiel od kalifov Osmanskej ríše -  Baghdadi je z Prorokovho rodu Qurayshi.

Kalifát nie je iba politická entita, ale je aj nástrojom spásy. Všetci Moslimovia uznávajú, že iba Boh pozná budúcnosť. No taktiež súhlasia, že ponúkol do nej nazrieť, a to cez Korán a Prorokove výroky. Islamský štát sa odlišuje od ostatných džihádistických hnutí vierou, že budúcnosť je zapísaná v Slove Božom. Už v posledných rokoch americkej okupácie Iraku spoznávali otcovia zakladatelia Islamského štátu na všetkých stranách znaky konca časov. Predpokladali, že čoskoro sa zjaví Mahdi, mesiášska figúra predurčená viesť moslimov k víťazstvu pred koncom sveta.

Pre určitý druh pravoverných, ktorí túžia po epickej bitke Boha s Diablom, sú vízie apokalyptických krvavých kúpeľov hlbokou psychologickou potrebou. Niektorí podporovatelia Islamského štátu si vedia dobre prestaviť, ako by posledné dni Islamského štátu a sveta mohli vyzerať. Časťi takýchto proroctiev, vychádzajúce zo sunnitského mainstreamu, sa objavujú v celej propagande Islamského štátu. Zahŕňajú vieru, že bude iba dvanásť legitímnych kalifov a že Baghdadi je ôsmym z nich, že „armády Ríma“ sa hromadne stretnú s islamskými vojskami v severnej Sýrii, a že záverečný boj Islamu s anti-Mesiášom bude v Jeruzaleme, po tom, čo ho Islam znova dobyje.

Islamský štát venuje veľa pozornosti mestu Dabiq v blízkosti mesta Aleppo. Pomenovali po ňom svoj propagandistický časopis a šialene oslavovali, keď za veľkú cenu dobyli strategicky nezaujímavé pláne okolo Dabiqu. Pretože podľa prorokových výrokov to bude práve tu, kde rozbijú „armády Ríma“ svoj hlavný stan a Dabiq bude ich Waterloo.

Islamský štát teda zabral Dabiq a očakáva príchod nepriateľských vojsk, ktorých porážka spustí odpočítavanie apokalypsy. Prorocké výroky nazývajú nepriateľa v dabickej bitke „Rím“. Kto však tým „Rímom“ je, keď pápež nemá žiadne vojská, je vecou diskusií. Možno je to teritórium bývalej Východorímskej ríše, ktoré malo hlavné mesto v dnešnom Istanbule, môžeme myslieť na Turecko, alebo akúkoľvek armádu „neveriacich“.

Po bitke pri Dabiqu sa kalifát má rozšíriť a vyplieni Istanbul. Niektorí veria, že potom pokryje celý svet, iní uvažujú, že sa kalifát zastaví na Bospore. Potom sa ale objaví anti-Mesiáš. Príde odkiaľsi z východného Iránu a zabije veľké množstvo bojovníkov kalifátu. Tých ostane len päť tisíc a sústredia sa v Jeruzaleme. Avšak, keď sa bude anti-Mesiáš pripravovať na konečné zúčtovanie s nimi, vráti sa na svet druhý najuznávanejší prorok Islamu - Ježiš. Ten prebodne anti-Mesiáša a dovedie Moslimov k víťazstvu.

Ideologická čistota Islamského štátu má jednu výhodu: Dá sa predpovedať, čo urobí.

 

Tento príspevok je skrátenou verziou môjho staršieho blogu, ktorý čerpá z rozsiahleho analytického článku ktorý publikoval Graeme Wood v marci 2015 v magazíne „The Atlantic“. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prirovnávajú ho k Procházkovi. Končí Galko v politike?

Odídenci zo SaS pomohli otvoriť schôdzu.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Ficovi chutí bezmocnosť

Prečo sa predseda Smeru hnevá na Bugára.


Už ste čítali?