Primitívi v maskáčoch

Autor: Tibor Javor | 28.4.2016 o 13:10 | (upravené 28.4.2016 o 13:23) Karma článku: 8,37 | Prečítané:  3708x

Pred nedávnom zomrel v bratislavskej ZOO starý šimpanz Kongo. Jeden z najstarších alfa-samcov v Európe. Teda šimpanzích alfa-samcov. Na tých ľudských si asi budeme musieť zvykať čoraz viac.

Alfa samec, a niekedy – napríklad u vlkov - aj alfa-samica, je pre tlupu, či svorku veľmi potrebná funkcia. Býva to najskúsenejší člen tlupy, ktorý je zárukou prežitia v divočine. Svojím inštinktom a inteligenciou vedie tlupu za potravou a dokáže spolu s členmi tlupy uhájiť svoje teritórium, uloviť zver, alebo nejaké tie samice tlupy susednej.

Alfa-samec urovnáva aj konflikty vnútri tlupy. Kongo vtedy svoju dominanciu ukazoval dupkaním, prskaním a mávaním rukami. Keď to nepomohlo, zakročil fyzicky. A tlupa poslúchala.

Zaujímavé je, najmä u psov, že členovia svorky v nižšej hierarchickej úrovne sa pri konflikte nepostavia na obranu slabšieho jedinca, ale na obranu silnejšieho. Alfa-samca. Vedia veľmi dobre, že slabší jedinec je svorke na príťaž, ale alfa-samec je pre svorku potrebný.

Vedia to aj psíčkari. Pokiaľ v ľudsko-psej svorke, teda v rodine so psom, je alfou pán, alebo panička, všetko je v poriadku. Pokiaľ je panička slabá, dominantným sa stane domáci miláčik a v byte je peklo. Naopak, na vychádzke zasa pes očakáva od pána ochranu trebárs aj pred rozzúrenou dogou. Keď je alfou naopak pes, šteká a vyskakuje do všetkých, aj do tej dogy. Chce totiž brániť svorku.

Vráťme sa k tým maskáčom. Čas od času počujeme, alebo čítame, že kdesi v pralesnej republike prepadla banda vyzbrojená kalašnikovmi a odetá do maskáčov a šlapiek, susedný kmeň, pozabíjali mužov starcov a deti, zobrali si kravy a najkrajšie dievčatá. A potom vyhlásili, že vraj v mene Islamského štátu. Bola to tlupa vedená nejakým alfa-samcom.

Alfa-samcovi je dobré slúžiť a mať z toho prospech. A netreba chodiť ani do pralesa. Veď koľko bojovníkov z Európy  sa pridalo ku tlupám Islamského štátu s vidinou dolárov, sexuálnych otrokýň a krvilačnej zábavy. Ten Allah je až vedľajší. Podstatné sú výhody života v tlupe.

Alfa-samcov poznáme aj v civilizovanom svete. Aj vo vrcholnej politike. Tam je trend výskytu alfa-samcom v ostatnej dobe veľmi stúpajúci. Hovorí sa tomu eufemisticky a politicky korektne populizmus. Zoberme si napríklad takého Trumpa, českého Zemana, alebo aj alfa-samicu Le Penovú. O tých našich radšej pomlčím, my sme slabá svorka.

V ľudskej spoločnosti ale alfa-samci a alfa- samice dupkať a prskať nemusia. Aj keď to mnohí robia. Na získanie teritória používajú kalašnikov, alebo stíhačky, na umravnenie svorky zákony. Bolo tomu tak aj v minulosti, pokiaľ sa dá história vystopovať. Nemali síce stíhačky, ale nejaký ten sekeromlat sa našiel.

O zákonoch je toho zistené viac. Počínajúc od Chamurapiho, cez Mojžiša a jeho desatoro, cez rímske právo, ktoré dalo základ dnešným zákonom. Keď sa to ale vezme kolem a kolem, tak tie zákony sú účinné asi ako to dupkanie a prskanie. Teda dovtedy, kým slúžiť alfa-samcovi je výhodné. Dovtedy, kým si niekto iný nezmyslí, že bude alfou.

V mnohých filmoch vidíme, že ktosi, odený v maskáčoch a taktickej veste kráča s kvérom veľkosti rúry od kachieľ zoči-voči nepriateľom, ktorí sa pod jeho neomylnou paľbou rozprskávajú ako paradajky. A za týmto alfa-samcom sa plíži jeho rota nohsledov. Alfa vo filme nezahynie. To by sa nedalo natočiť sedem ďalších pokračovaní.

Aké jednoduché a aké účinné. Stačí slúžiť alfe a je vystarané. Bude všetkého nadostač a nik sa neopováži brať nám naše samice a územie. Alfa hodí zbraň do ľavej ruky a pravačkou vytasí laser a všetko to tam rozpáli. Dá sa spoľahnúť. A potom pôjdeme do našej krčmy to poriadne zapiť. Tak sa veci majú, tak je to všade vo svete, nielen v pralese, ale aj na Wall Street.

Nie, o morálke mi nehovorte. Tá je pre mäkkých. A bola vymyslená slabochmi, nech už to bol Buddha, či Ježiš. A nehovorte mi ani o nejakých vyšších svetoch, karme, spáse, láske, duši alebo Bohu. Ba ani o kvantovej fyzike. Mám predsa svoje maskáče a alfa-samca.  

 

 

Foto: zdroj internet (tlačové agentúry)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prirovnávajú ho k Procházkovi. Končí Galko v politike?

Odídenci zo SaS pomohli otvoriť schôdzu.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Ficovi chutí bezmocnosť

Prečo sa predseda Smeru hnevá na Bugára.


Už ste čítali?