Primitívi v maskáčoch

Autor: Tibor Javor | 28.4.2016 o 13:10 | (upravené 28.4.2016 o 13:23) Karma článku: 8,37 | Prečítané:  3314x

Pred nedávnom zomrel v bratislavskej ZOO starý šimpanz Kongo. Jeden z najstarších alfa-samcov v Európe. Teda šimpanzích alfa-samcov. Na tých ľudských si asi budeme musieť zvykať čoraz viac.

Alfa samec, a niekedy – napríklad u vlkov - aj alfa-samica, je pre tlupu, či svorku veľmi potrebná funkcia. Býva to najskúsenejší člen tlupy, ktorý je zárukou prežitia v divočine. Svojím inštinktom a inteligenciou vedie tlupu za potravou a dokáže spolu s členmi tlupy uhájiť svoje teritórium, uloviť zver, alebo nejaké tie samice tlupy susednej.

Alfa-samec urovnáva aj konflikty vnútri tlupy. Kongo vtedy svoju dominanciu ukazoval dupkaním, prskaním a mávaním rukami. Keď to nepomohlo, zakročil fyzicky. A tlupa poslúchala.

Zaujímavé je, najmä u psov, že členovia svorky v nižšej hierarchickej úrovne sa pri konflikte nepostavia na obranu slabšieho jedinca, ale na obranu silnejšieho. Alfa-samca. Vedia veľmi dobre, že slabší jedinec je svorke na príťaž, ale alfa-samec je pre svorku potrebný.

Vedia to aj psíčkari. Pokiaľ v ľudsko-psej svorke, teda v rodine so psom, je alfou pán, alebo panička, všetko je v poriadku. Pokiaľ je panička slabá, dominantným sa stane domáci miláčik a v byte je peklo. Naopak, na vychádzke zasa pes očakáva od pána ochranu trebárs aj pred rozzúrenou dogou. Keď je alfou naopak pes, šteká a vyskakuje do všetkých, aj do tej dogy. Chce totiž brániť svorku.

Vráťme sa k tým maskáčom. Čas od času počujeme, alebo čítame, že kdesi v pralesnej republike prepadla banda vyzbrojená kalašnikovmi a odetá do maskáčov a šlapiek, susedný kmeň, pozabíjali mužov starcov a deti, zobrali si kravy a najkrajšie dievčatá. A potom vyhlásili, že vraj v mene Islamského štátu. Bola to tlupa vedená nejakým alfa-samcom.

Alfa-samcovi je dobré slúžiť a mať z toho prospech. A netreba chodiť ani do pralesa. Veď koľko bojovníkov z Európy  sa pridalo ku tlupám Islamského štátu s vidinou dolárov, sexuálnych otrokýň a krvilačnej zábavy. Ten Allah je až vedľajší. Podstatné sú výhody života v tlupe.

Alfa-samcov poznáme aj v civilizovanom svete. Aj vo vrcholnej politike. Tam je trend výskytu alfa-samcom v ostatnej dobe veľmi stúpajúci. Hovorí sa tomu eufemisticky a politicky korektne populizmus. Zoberme si napríklad takého Trumpa, českého Zemana, alebo aj alfa-samicu Le Penovú. O tých našich radšej pomlčím, my sme slabá svorka.

V ľudskej spoločnosti ale alfa-samci a alfa- samice dupkať a prskať nemusia. Aj keď to mnohí robia. Na získanie teritória používajú kalašnikov, alebo stíhačky, na umravnenie svorky zákony. Bolo tomu tak aj v minulosti, pokiaľ sa dá história vystopovať. Nemali síce stíhačky, ale nejaký ten sekeromlat sa našiel.

O zákonoch je toho zistené viac. Počínajúc od Chamurapiho, cez Mojžiša a jeho desatoro, cez rímske právo, ktoré dalo základ dnešným zákonom. Keď sa to ale vezme kolem a kolem, tak tie zákony sú účinné asi ako to dupkanie a prskanie. Teda dovtedy, kým slúžiť alfa-samcovi je výhodné. Dovtedy, kým si niekto iný nezmyslí, že bude alfou.

V mnohých filmoch vidíme, že ktosi, odený v maskáčoch a taktickej veste kráča s kvérom veľkosti rúry od kachieľ zoči-voči nepriateľom, ktorí sa pod jeho neomylnou paľbou rozprskávajú ako paradajky. A za týmto alfa-samcom sa plíži jeho rota nohsledov. Alfa vo filme nezahynie. To by sa nedalo natočiť sedem ďalších pokračovaní.

Aké jednoduché a aké účinné. Stačí slúžiť alfe a je vystarané. Bude všetkého nadostač a nik sa neopováži brať nám naše samice a územie. Alfa hodí zbraň do ľavej ruky a pravačkou vytasí laser a všetko to tam rozpáli. Dá sa spoľahnúť. A potom pôjdeme do našej krčmy to poriadne zapiť. Tak sa veci majú, tak je to všade vo svete, nielen v pralese, ale aj na Wall Street.

Nie, o morálke mi nehovorte. Tá je pre mäkkých. A bola vymyslená slabochmi, nech už to bol Buddha, či Ježiš. A nehovorte mi ani o nejakých vyšších svetoch, karme, spáse, láske, duši alebo Bohu. Ba ani o kvantovej fyzike. Mám predsa svoje maskáče a alfa-samca.  

 

 

Foto: zdroj internet (tlačové agentúry)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?