Unipolárny svet Vladimíra Vladimíroviča

Autor: Tibor Javor | 11.5.2015 o 8:59 | (upravené 11.5.2015 o 12:50) Karma článku: 8,40 | Prečítané:  1304x

Vojenská prehliadka sa vydarila. Teda tá v Moskve. Vrátane „simulácie“ poruchy supertanku a pokusu o jeho odtiahnutie počas nácviku, ako aj vrátane prejavu najvyššieho „vožďa“ a hlavného veliteľa ozbrojených síl.

Vojenské prehliadky som mal vždy rád. Najmä tie, ktoré sa začínali na bratislavskom „firšnále“ a my sme ako deti po slávnostnom prevážaní sa generálov v autách s bielymi kolesami trielili na ulicu maršala Malinovského, aby sme nezmeškali tanky a kaťuše. No priznám sa, že tá tohoročná moskovská bola trocha adrenalínovitejšia. Nielen pre ten pokazený tank.

Keď Vladimír Vladimírovič dostal košom od svojich kolegov prakticky z celého sveta, dalo sa očakávať, že jeho prejav bude, ako sa vraví, „zásadný“. Dalo sa očakávať, že bude rinčať nielen pásmi tankov na dlažbe Červeného námestia, ale že „zarinčí“ aj verbálne. Nestalo sa. Rinčanie tankových pásov utlmili gumené vložky a Vladimírov prejav utlmili zrejme sankcie. Spomenul v ňom dokonca aj vojnových spojencov. Celé posolstvo jeho prejavu by bolo neslané-nemasné, nebyť jednej jedinej vety.  A tá hovorila o tom, že nebezpečenstvom dosiahnutého povojnového usporiadania je snaha o vytvorenie „unipolárneho sveta“.

Pojem „unipolárny svet“ je fiktívny. Je len filozofickým konštruktom, pretože také niečo nemôže reálne existovať. Pól totiž, sa vymedzuje svojím protipólom, rovnako ako sa trebárs dobro vymedzuje zlom. A rovnako, ako nemá zmysel samostatný plusový pól na batérii, nemá zmysel ani Putinov „unipolárny svet“.

Čo týmto smutným pojmom Vladimír Vladimírovič myslel? Bolo by to na prvý pohľad jasné, ak by nám do tejto konštrukcie nechýbal vyššie spomínaný druhý pól. No poďme po poriadku. Kam sa stratil ten druhý pól?

Kedysi, v časoch vojenských prehliadok na bratislavskom „firšnále“, mal svet póly dva. Ten „pozitívny“ bol „svet socializmu“ vedený slávnym Sovietskym zväzom a jeho armádami. Ten „negatívny“ pól bol svet zahnívajúceho kapitalizmu a imperializmu na západ od rieky Moravy. Tieto póly, rovnako ako póly na batérii, vytvárali napätie, ktoré raz bolo vyššie a inokedy nižšie. Podľa toho, ako sa ten ktorý vodca ne jednej alebo druhej strane vyspal. Našťastie ku skratu, napriek rôznym „kubánskym krízam“, nedošlo. Prežili sme.

Batéria sa ale postupne začala vybíjať a opačne nabité čiastočky začali difundovať skrz železnú oponu až do srdca najsrdečnejšieho a najširšieho. Do srdca ruského. A tak si pamätám, že v Sovietskej knihe boli odrazu dostať ruské preklady odborných kníh, ktoré boli u nás stále „na indexe“ a že začiatkom osemdesiatych rokov mi moji priatelia zo „sajuzu“ posielali reedície rockových albumov vydané pod značkou „Melódija“. A v „sajuze“ samotnom sa udomácnila paralelná mena – dolár. Novšiu históriu si hádam pamätáme všetci.

Čo sa ale vlastne stalo? Ako je možné, že sa onen pól stratil? Ako je možné, že „tavárišči“ začali uprednostňovať západný tovar namiesto svojho vlastného? A to napriek tomu, že do dnešnej doby poháňajú americké rakety ruské raketové motory a Európa lieta do vesmíru najmenej z polovice na starých dobrých Sajuzoch? Že by to bolo tým, že jednoduchý človek túži po spokojnom živote?

Takže bipolarita sveta nezakapala na nejakých záludných plánoch prehnitých kapitalistov. Batéria sa jednoducho vybila a ten prehnitý kapitalizmus majú v Rusku možno že ešte prehnitejší, ako u nás.

A ruská duša Vladimíra Vladimíroviča ostala smutná. Kde je ona sláva „Sajuzu nerušímovo?“ Dá sa ju obnoviť? Dá sa tá batéria znova nabiť? Snahy tu sú. Otázne ale ostáva, či násilné „dobíjanie“ batérie bipolárneho sveta rôznymi „Krymskými dobrodružstvami“ má zmysel.

On sa tu totiž pomaly ale iste vynára pól úplne iný. Pól islamský.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?