Sadomaso problém slečny Romany

Autor: Tibor Javor | 8.4.2015 o 10:09 | (upravené 8.4.2015 o 11:02) Karma článku: 11,67 | Prečítané:  3254x

Romana Schlesinger nepriamo označila vo svojom fejsbúkovom statuse Ježiša za sadomasochistu. A dodala, že „doje... ľuďom život aj po 2015 rokoch“. Kvôli zatvorenej rakúskej benzínke. Nič v zlom, aj táto žena má právo na svoj názor. No mýli sa.

Nie, nechcem sa tento raz do Romany púšťať za jej vyjadrenie, ktoré naznačuje nielen jej vysokú mieru tolerancie voči inak zmýšľajúcim, ale aj jej prirodzený spôsob vyjadrovania. To bude zrejme riešiť predseda strany, do ktorej sa v záujme získania nejakých percent voličov nanominovala. Taktiež nechcem riešiť zákaz práce v nedeľu, ako je aplikovaný v zákonoch viacerých krajín. Chcem poukázať na to, že nedeľa nie je výmyslom onoho „sadomasochistu“, ako si Romana myslí.

Nedeľa je siedmym dňom v týždni, aj keď sa niekde práve týždeň týmto dňom začína. V našich končinách sa nazýva aj „Deň Pána“, ako pripomienka na Ježišove zmŕtvychvstanie v nedeľu. To však nebola náhoda, ale dôsledok židovského svätenia sabatu, teda soboty, kedy sa nesmelo pracovať a ani prejsť viac krokov. Iba po najbližšiu synagógu. Celé ukrižovanie aj s pohrebom sa muselo stihnúť ešte v deň pred sabatom. No a o presun voľna zo soboty na nedeľu sa postaral cisár Konštantín v roku 321.

Zákon siedmeho voľného dňa dal izraelskému ľudu Mojžiš, ktorý v knihe Genezis napísal, že pri stvorení sveta Hospodin na siedmy deň odpočíval. Môžeme sa síce smiať a tvrdiť že tieto spisy sú vymyslené báchorky, no potvrdzujeme tým len svoju neznalosť. Mojžiš nebol prvý.

Korene siedmeho voľného dňa siahajú do obdobia ďaleko pred narodením onoho spomínaného „sadomasochistu“. Napríklad poznali ho už starí Sumeri a bol ustanovený aj v babylonskom zákonníku. No nielen starý stredný východ, či starí Gréci, špekulovali na základe rôznych astrologických výpočtov o sedemdňovom týždni. Takýto cyklus sa ustanovil aj v Indii či v starej Číne.

Nie je to ale nič zvláštne, že tento kalendárny cyklus vznikol. A je jedno, či ho ustanovili na základe astrológie, alebo, že ho vyhlásil Mojžiš ako deň, kedy odpočíval aj Stvoriteľ. Tento cyklus je totiž odvodený od jedného z najprirodzenejších cyklov na Zemi. Spôsobuje ho obeh mesiaca. A ak rozdelíme lunárny mesiac na štyri časti, dostávame práve sedem dní.

Lunárnym cyklom sa neriadime na základe starobylej astrológie ani podľa Mojžišovho zákona. Riadi sa ním prirodzene všetko živé, vedome, či nevedome.

Ba dokonca aj slečna Romana.

 

Zdroje:

http://aktualne.atlas.sk/schlesinger-z-sas-nepriamo-oznacila-krista-za-sadomasochistu-sulik-to-nebude-tolerovat/slovensko/politika/

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ned%C4%9Ble

http://en.wikipedia.org/wiki/Week

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?