Boj o rodinu, alebo „Vojna tieňov“

Autor: Tibor Javor | 30.10.2014 o 14:09 | Karma článku: 5,10 | Prečítané:  1108x

Tieň. Ten, ktorý vrhá osvetlená časť našej osoby si často ani neuvedomujeme. Tieň, ako tajomnú súčasť našej osobnosti si neuvedomujeme takmer vôbec. Napriek tomu motivuje naše správanie, niekedy až k absurdite.

Pojem „tieň“ sa stal populárny vďaka C.G. Jungovi a jeho rozboru osobnosti. Je to tá časť nášho „JA“, ktorá vysiela signály do nášho racionálneho vedomia, až sa niekedy správa iracionálne. Druhí ľudia našu motiváciu, rovnako ako aj my sami, nechápu a krútia hlavou nad jej absurditou.

Tieň si možno predstaviť ako akúsi nevedomú nádobu, ktorá sa plní rôznymi vzormi správania a podobnými informáciami, ktoré racionálne z rôznych dôvodov nechceme, alebo nedokážeme spracovať. Plní ju výchova, zážitky, ale trebárs aj reklama a demagógia. Niektorí hovoria, že ja tam všetko, čím vedome nechceme byť, že je to akýsi protipól našej vedomej osobnosti.

Na stránkach „Otvorenej filozofickej encyklopédie“ čítame, že tieň je „súhrn všetkých osobných a kolektívnych dispozícií, ktoré v dôsledku ich nezlučiteľnosti s vedome volenou formou života nežijeme a ktoré sa v nevedomí spájajú do relatívne autonómnej časti osobnosti s opačnými tendenciami. Tieň sa správa voči vedomiu kompenzačne, jeho pôsobenie môže byť preto práve tak dobre negatívne ako pozitívne... Postava tieňa personifikuje všetko, čo subjekt neuznáva, a čo sa mu predsa len stále znovu a priamo alebo nepriamo vnucuje, teda napr. menejcenné charakterové črty a ostatné nezlučiteľné tendencie. Tieň je oná zahalená, potlačená, väčšinou menejcenná a previnilá osobnosť, ktorá svojimi najvzdialenejšími výbežkami siaha až do ríše živočíšnych predkov a zahŕňa tak celý historický aspekt nevedomia ...

Človek sa so svojím tieňom vyrovnáva obvykle tak, že jeho črty projikuje na druhých. Zjednodušene sa dá povedať, že to, čím nechceme byť, hľadáme na druhých. A uspokojujeme sa často tým, že to poriadne skritizujeme. Podnetom k tejto projekcii je podvedomé nutkanie naštartované nejakým emociálnym „spúšťačom“, ktorý akoby otvoril záklopku na nádobe nášho tieňa. A často dá veľa práce tú záklopku znova zavrieť.

Tak je tomu aj v bizarnej vojne „za rodinu“. A nie je to vonkoncom naša vojna lokálna. Na jednej strane frontu pod dúhovými vlajkami stoja nielen „inako“ orientovaní, ale najmä žoldnierske oddiely liberálov a „pseudoliberálov“. Práve tí poslední zmienení tvoria najtvrdšie útočné jadro. Útočia a ani si neuvedomujú, že ich motivácia nie je až taká „dúhová“. Ich motivácia pochádza z potlačeného „zlého svedomia“, ktoré sa z hlbín nevedomia ozýva a kritizuje ich vlastný sexuálny voluntarizmus, ktorý je v dnešnej spoločnosti čoraz populárnejším životným štýlom.

Na druhej strane frontu stoja „tradicionalisti“. Mnohí sú aktívni a praktizujúci veriaci, dodržiavajúci striktne všetky pravidlá sexuálnej morálky. Aspoň navonok. Sú medzi nimi aj rodiny, ktoré sa chvália množstvom svojich ratolestí  a plodenie detí stavajú takmer na vrchol svojho hodnotového rebríčka. Aj oni majú svoje nádoby plné tieňov. Nádoby plné „kučeravých“ túžob, tajných „lások“ a jednotvárnosti často „dvojtvárneho“ života. Aj oni majú svoje „zlé svedomie“, ktoré ani spovedeľnica nezahladí. A aj oni často vidia všetko zlé na tých druhých, tých pod dúhovou vlajkou.

Tieto dva tábory sa nikdy nedokážu zmieriť. Ich tiene sú pravými protipólmi, ktoré jeden bez druhého nemôžu existovať. A nepomôže tomu ani pápež, ani žiadne referendum. Ba ani uzákonenie manželstva ako „zväzku ľubovoľnej skupiny ľudí ľubovoľného pohlavia“. Či lepšie „rodu“? To aby sme boli moderní.

 

P.S. Aj autor má svoj tieň.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?