Nerobte z pápeža revolucionára

Autor: Tibor Javor | 16.10.2014 o 11:58 | (upravené 16.10.2014 o 15:20) Karma článku: 7,40 | Prečítané:  1408x

V Ríme zasadá synoda katolíckych biskupov. Zaoberá sa predovšetkým rodinou a jej reflektovaním v modernom prostredí. K tejto téme patrí aj problematika civilných sobášov, rozvedených a homosexuálov.

Je veľmi dobré, že terajší pápež takúto debatu otvoril. A je ešte lepšie, že jej predchádzal široký prieskum názorov medzi veriacimi katolíckej cirkvi. A tu sme pri podstate veci: Medzi veriacimi. Prečo to zdôrazňujem? Pretože ak je niekto katolíkom, je ním preto, pretože sa stotožňuje s určitými pravidlami, ktoré tvoria rámec dobrovoľného zoskupenia veriacich ľudí, ktorí si hovoria katolíci. Ak by tieto pravidlá neuznávali, boli by čímsi iným.

Volanie po zmene pravidiel je v podstate priznaním, že dané pravidlá mi nevyhovujú. No zmena základných pravidiel, na ktorých stojí cirkev by znamenala jej vlastné popretie. Hovorím však o pravidlách základných, nie o ich dobovej interpretácii ani o rôznych „prevádzkových predpisoch“.

Pred pár dňami bol zverejnený prvý pracovný dokument prebiehajúcej synody. A ajhľa, zjavilo sa množstvo konšpirátorov tvrdiacich, že pápež konečne prechádza k činom a že chce akceptovať homosexuálov a rešpektovať ich sobáše, rovnako ako civilné sobáše heterosexuálov. Vraj je to najväčšia revolúcia od stredoveku, alebo prinajmenšom to túžobne očakávané „aggiornamento“.

Dovolím si povedať, že „zdnešnenie“ to určite je. Teda, ak ním chápeme transpozíciu platných pravidiel do dnešnej modernej doby. Ale o „revolúciu“ sa v žiadnom prípade nejedná. Prekrúcanie Františkovej úprimnej snahy a jeho výrokov typu „kto som ja, aby som ich súdil“ nemá obdoby. Hriech, chápaný ako prestúpenie „božieho zákona“, ostane hriechom, bez ohľadu na to, či ho pácha heterosexuál svojou promiskuitou, alebo homosexuál svojou homosexuálnou aktivitou. Oboje pre cirkev ostane „smilstvom“.

Čo píše dnes katolícky katechizmus:

 „ Homosexualita označuje vzťahy medzi osobami mužského alebo ženského pohlavia, ktoré pociťujú výlučnú alebo prevládajúcu pohlavnú príťažlivosť voči osobám toho istého pohlavia. V priebehu stáročí a v rozličných kultúrach nadobúda veľmi odlišné podoby. Jej psychický vznik ostáva z veľkej časti nevysvetlený. Tradícia,... vždy hlásala, „že homosexuálne úkony sú svojou vnútornou povahou nezriadené“. Sú proti prirodzenému zákonu...

Nemalý počet mužov a žien má hlboko zakorenené homosexuálne sklony. Táto objektívne nezriadená náklonnosť je pre väčšinu z nich skúškou. Treba ich prijímať s úctou, súcitom a jemnocitom a vyhýbať sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie voči nim.“

Tu sa zásadné zmeny asi neudejú. Možno formulácia trocha "zjemnie". Čo však možno očakávať od synody a následného pápežského dokumentu je, že bude kladený väčší dôraz na integrovanie veriacich homosexuálov a rozvedených do života cirkvi. Že bude kladený dôraz aj na iné duchovné aktivity, ako jedine na eucharistiu, ktorá u katolíkov striktne predpokladá „bezhriešnosť“. Dá sa teda očakávať tlak na také aktivity, kde budú títo dnešní „vydedenci“ akceptovaní takí, akí sú, a bude im ponúknutá iná cesta k vyššej kvalite ich duchovného života. Veľmi mi to pripomína „sivú zónu“ Tomáša Halíka.

Otázkou však ostáva itinerár takejto cesty. Zdá sa, že bude odlišný pre civilne zosobášených, iný pre rozvedených a opätovne zosobášených a rozdielny pre homosexuálov. A taktiež sa mi zdá, že pri tomto „vysokohorskom výstupe“ bude povolený kyslík. Kyslík pomoci spoločenstva a cirkevnej hierarchie. Teda nie odsudzovanie, ale empatická pomoc a akceptácia. V rámci pravidiel.

Nerobme teda z pápeža Františka revolucionára. On nie je tým, kto je oprávnený „zákon zmeniť“.  Môže však prispieť k jeho „naplneniu“.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?