SME zdanie slobody

Autor: Tibor Javor | 10.10.2014 o 14:59 | (upravené 10.10.2014 o 15:10) Karma článku: 10,14 | Prečítané:  2399x

Denník SME prežíva krízu. Snáď najväčšiu od čias peripetií so zastavením tlače papierového vydania novín a nutnosti z večera do rána presunúť tlač stovky kilometrov ďaleko. Vtedy SME krízu zvládlo. Otázne je, či ju zvládne teraz. Pretože ide o krízu hodnôt.

Nie, nechcem obhajovať nijakú finančnú skupinu, ba ani vládu. Nemám záujem vŕtať sa do sporných justičných káuz, ani do Piana. Chcem napísať čosi o neslobode SME, ktorá priam kričí z takmer z každého článku.

Kedysi, keď SME po rôznych peripetiách stabilizovalo profil denníka, za čias dnes už legendárneho šéfredaktora, som čítal papierové vydanie do posledného riadku. Pravda, v tých časoch bol ešte internet v plienkach a iné mi neostávalo. Boli to jediné noviny, ktoré boli slobodné a ktoré za slobodu bojovali.

Odvtedy sa zmenil nielen svet a web, ale aj sloboda SME. Všetko sa zmenilo k horšiemu. Vo svete vládnu už desaťročie konflikty živené nacionalistickými vášňami a oligarchami zo všetkých kútov sveta, internet ovládlo porno a podrezávanie vytipovaných obetí v oranžových rubášoch. A SME? Liberálna paranoja.

O vojnách sa dá prinášať spravodajstvo objektívne a rýchlo. SME nie je ani objektívne, ani rýchle. Objektivita redakcie je limitovaná protiruskými záujmami a úplne prehliada kriminálne prvky a hospodárske záujmy druhej strany. Podobne je tomu aj pri spravodajstve z iných, ako slovansky hovoriacich končín sveta. Je tu jasný filter. Radšej sa nebudem rozpisovať, aby ma niekto neobvinil z antisemitizmu.

Rýchlosť spravodajstva SME zaostáva minimálne o jeden Mach za takzvanými „bulvárnymi“ plátkami. Teda v internetovej verzii. Chápem, že taký seriózny a mienkotvorný denník musí informácie overovať. Ale priamo preberať články trebárs z nechvaľne známeho webu vlastneného jedným z telekomunikačných operátorov je neprofesionálne.

Potom je tu pokrývanie vnútroštátnych záležitostí. Keby nebolo toho nešťastníka Harabina, tak by SME asi nemalo o čom písať. Regióny a Rómska problematika sú na okraji bulváru. A vláda? Keby aj naštartovala rozvoj raketovou rýchlosťou a priviedla na Slovensko megainvestície, SME bude vzdy hľadať iba tie diery v ementále.

To, čo ma však najviac, a to nielen na publicistike, ale aj na výbere správ štve, je zjavná protikresťanská propaganda. Pevne verím, že za týmto nastavením redakcie a komentátorov nie sú žiadne „temné sily“ ani „slobodomurárske lóže“. Som presvedčený, ža za hľadaním každej príležitosti kopnúť si do cirkvi je snaha o podliezanie sa priazni čitateľov. Cirkev, nech je to pápež, miništrant v Honej Doľnej, alebo obyčajný občasný návštevník bohoslužieb, razí už zo dve tisícročia určitú líniu. Táto sa stala akýmsi podvedomým morálnym štandardom pre obrovskú časť západnej svetovej populácie. Pre SME je však zrejme dobré hľadať také témy, kde sa môže „blysnúť“ slobodou a nezávislosťou a kde môže hľadať namiesto pozitívnych príkladov akúkoľvek chybičku krásy.

Nie, nie som si istý slobodou denníka SME. Som skôr presvedčený o tom, že redaktori žijú v neslobode. Iste, táto nie je výslovne nanútená, ale vychádza z ich vnútra. Alebo, že by to predsa len nebola iba vec ich svedomia? Sami vedia, prečo sa na titulke objavujú správy o ruskom vplyve na ukrajinský konflikt a ani slovo o nacionalistických žoldnieroch na strane druhej. Sami tiež vedia, prečo na titulke dostáva priestor skôr štvorpercentná minorita, ako charitatívne kresťanské projekty. Vedia, prečo propagujú akúsi geneticky pokrivenú karikatúru rodiny a to, čo funguje desiatky tisíc rokov ako štandard, opľúvajú. Toto všetko nesvedčí o slobode SME.

SME je neslobodné. Mentálne. A preto radšej nech posledný zhasne...

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?