Boh nie je. Ale aj tak v neho neverím

Autor: Tibor Javor | 11.4.2014 o 11:59 | (upravené 11.4.2014 o 13:05) Karma článku: 8,79 | Prečítané:  2370x

Boh síce nie je, ale aj tak v neho neverím. Asi takto by sa dalo zhrnúť množstvo námietok, proti viere v Boha. Alebo v Bohov? Pretože táto údajne vymyslená entita má mnoho rozdielnych pomenovaní. Pripusťme, že Boh naozaj nie je. Ale ako je možné, že funguje?

Odkedy sa stal človek človekom a  začal si uvedomovať sám seba, pokúšal sa prísť na kĺb aj svetu okolo neho. Prišiel napríklad na to, že kameň padá iba smerom nadol, a vôbec nemal ani poňatia o nejakej gravitácii. Konečne, tá gravitácia je záhadou do dnes a jej integrovanie do „jednotnej fyziky" dá ešte trocha práce.

DD.JPG

Na mnoho vecí človek prísť nevedel a nevie to do dnes. Kedysi pripisoval to, čo mu nie je pochopiteľné, ale napriek tomu funguje, vyššej entite, ktorú nazval Bohom. Tá entita svojím pôsobením zabezpečovala aj to, že ten kameň padá smerom nadol. A mnoho iných potrebných vecí. A navyše bol človek presvedčený, že sa s touto entitou dá aj komunikovať. Samozrejme nie po optickom vlákne, ale v hĺbke svojho zamyslenia.

A prišiel aj na to, že práve v tomto hlbokom zamyslení ho napadajú najskvelejšie myšlienky. Zaujímavé je, že trebárs aj dnes vrcholoví športovci používajú podobné metódy, aby zvýšili svoj výkon. Je jedno, či hokejoví brankári, či strelci. Prakticky všetci. O inšpirácii umelca, alebo intuícii vedca ani nehovorím, mnoho ich geniálnych nápadov vzniklo práve v akomsi zmenenom stave mysle. Ťažko povedať, či človek lovec, či zberač, to mal ľahšie ako moderný obyvateľ veľkomestskej džungle. Jasné je ale to, že kedysi mal človek viac času na ponorenie sa do seba. Žeby preto najmodernejšie technologické firmy zavádzali vo svojich „oupenspejsoch" relaxačné zóny?

„Boh síce nie je, ale aj tak v neho neverím. Boh je despota a sadista, ktorý núti ľudí robiť to, či to. A človek chce byť predsa slobodný. Má na to právo." Toto je typická argumentácia proti viere v niečo nadprirodzené. V jej hĺbke je strach človeka pred nepoznaným rovnako, ako mal strach pred tmavou džungľou ten lovec, či zberač. Niečo nepoznané núti človeka správať sa tak, či onak. Vtedy sa človek cíti nekomfortne. Chce na jednej strane pravidlá, ale na strane druhej najlepšie také, ktoré by mu vyhovovali. Vlastne ako keby ani neboli. Paradox.

Viem, náboženskí skeptici a ateisti nájdu odpovede a logické vysvetlenia na mnoho vecí, ktoré veriaci pripisujú Bohu. A čím viac odpovedí skeptici a vedci nájdu, tým viac bude aj nových otvorených otázok. Každý deň možno nájsť správy o nových objavoch a o novoobjavených možnostiach. A rôzne urýchľovače nachádzajú a budú nachádzať nové a nové stavebné prvky hmoty a stavebné prvky týchto stavebných prvkov. Predpovedané vedcami. Podobne, ako ten lovec či zberač predpovedal, že kameň padne na zem. Lovec sa nepýtal, prečo padá kameň na zem. On vedel, že to tak Boh chce. Moderní vedci sa pýtajú „prečo". No za každým „preto" sa otvorí tisíc ďalších otázok.

Kedysi v stredoveku, ešte v časoch pred vznikom slávnej „Summa Theologica" Tomáša Akvinského, sa viacerí kresťanskí mystici pokúšali nájsť odpoveď na otázku, či Boh naozaj jestvuje a či je možné predložiť dôkaz jeho existencie. Výsledkom ich snaženia bolo, že to možné nie je. Dospeli ale k jednému tautologickému paradoxu: Boh je niečo vyššie, ako to najvyššie, čo si vieme predstaviť.

Ja by som dodal: Z podsystému sa nedá definovať nadsystém. Iba pozorovať jeho účinky.

 

 

 

 

P.S. Alogizmy v článku sú úmyselné.


Foto: (C) Tibor Javor    http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?