reklama

Treba homofóbiu liečiť?

Vopred upozorňujem, že tento článok nie je žiadne odborné pojednanie, ale iba absurdná a trocha ironická úvaha o tom, kam by to všetko mohlo viesť. Náš slávny Eorópsky parlament sa totiž bude opäť zaoberať nejakou správou týkajúcou sa „inak orientovaných“. Tentoraz pôjde o správu rakúskej europoslankyne Ulrike Lunacek, ktorá predkladá správu o homofóbii.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (159)

Obvyklým postupom europarlamentu je, že keď prijme takúto správu, vydá stanovisko, na základe ktorého Európska komisia začne legislatívny proces. Výsledkom takéhoto procesu zvykne byť právna úprava, ktorá zaviaže členské štáty únie k tomu či onomu. Je teda dosť možné, že EÚ zákonne zakáže homofóbiu.

Pravda, legislatívny zákaz homofóbie by bol absurdný. Asi rovnako, ako keby EÚ zakázala napríklad cukrovku. Na rozdiel od homosexuality, ktorá bola vyčiarknutá zo zoznamu chorôb, fóbia chorobou je. A homofóbia je zaraďovaná medzi ostatné druhy fóbií, podobne ako myzofóbia, nekrofóbia, alebo jednoducho strach z pavúkov. Tých fóbií je niekoľko desiatok a všetky majú spoločné znaky. (http://sk.wikipedia.org/wiki/Fóbia)

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fóbia je označenie pre nadmerný a neprimeraný strach z konkrétneho objektu či situácie. Mnohí ľudia majú silný strach z najrozličnejších podnetov – môže ísť o rozličné predmetné fóbie (napríklad fóbia z hmyzu, fóbia zo zvierat (psov, hadov, myší), ale aj strach z výšky, fóbia z choroby a podobne. Táto široká paleta možností (predmetom fóbie môže byť v podstate hocičo) viedla niekedy k popísaniu rozličných zvláštnych a ojedinelých fóbií, ktorým pozornosť dodal aj exotický názov. (www.zdravie.sk/choroba/36876/fobia)

Ako sa ďalej píše v citovanom článku, liečenie jednoduchej fóbie je symptomatické a zamerané na zníženie miery strachu a obáv v súvislosti s predmetom fóbie. Ako účinné sa ukazujú postupy kognitívne-behaviorálnej psychoterapie (napr. metóda systematickej desenzitizácie), ktoré sú založené na procesoch odúčania sa fobickej reakcii vo vzťahu k fobickému podnetu. No fóbia môže v kritických prípadoch prerásť v závažnejšie ochorenie. Človek trpiaci fóbiou by sa mal vyvarovať toho, aby sa dostal do kontaktu s predmetom fóbie, alebo aby sa dostal do situácie, ktorá fóbiu vyvoláva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Fóbiami jednoduchými, alebo kombinovanými, trpí veľké množstvo ľudí. Na Slovensku napríklad trpí vyše 18% ľudí hypsofóbiou, či akrofóbiou, ľudovo povedané strachom z výšky. No a ďalších vyše 18% má strach o život a zdravie a napríklad takou fóbiou z hmyzu trpí každý desiaty. Títo ľudia sa pomerne ľahko môžu vyvarovať pozerania do priepasti, alebo hladkania tarantúl. Nikto im však zákonom neprikazuje, že majú pavúkov milovať.

Čo však s takou homofóbiou? Čo má robiť človek, ktorý má trebárs panický strach z homosexuality a homosexuálov a príslušného modelu správania, či kultúry? Ak pripustíme, že fóbia je diagnóza, tak by sa takýto človek mal liečiť u psychológa a psychiatra, aby sa danej fóbie zbavil. No zákonnou úpravou nútiť pacienta k tomu, aby sa vyzdravel je nezmysel.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jedine, že by sme fóbie tiež vyňali zo zoznamu chorôb.

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  371
  •  | 
  • Páči sa:  20x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu