Zvláštne pomery v Ježišovej rodine

Autor: Tibor Javor | 20.12.2013 o 11:28 | (upravené 20.12.2013 o 13:57) Karma článku: 8,32 | Prečítané:  2031x

Podľa kresťanstva je Ježiš „pravý Boh a pravý človek". O tom, čo to znamená „pravý Boh" je človeku ťažko čosi napísať, pretože Boh sám o sebe povedal „Ja som, ktorý som" a odmietol akékoľvek zaradenie. O „pravom človeku" je však možné si trocha pošpekulovať, aj keď je to notoricky známa téma. Najmä jeho narodenie.

Pravý človek musí byť biologicky úplne štandardný, musí jesť, piť a aj sa počať a  narodiť. Ježiš sa nazýva aj „synom božím" a kresťania veria, že bol počatý božím zásahom. Naproti tomu skeptici tvrdia, že je to nemožné a priatelia konšpirácií upozorňujú, že Esejci v očakávaní skorého príchodu mesiáša mali trvale pripravených sedem nepoškvrnených panien. Keby náhodou sa Bohu niektorá zapáčila. Ba dokonca aj veriaci majú niekedy problém s úlohou Máriinho snúbenca Jozefa.

zvest.jpgPodľa Biblie mladučká židovka Mária bola zasnúbená s Jozefom, ale kým začali spolu spávať otehotnela. Malo sa to stať po jej rozhovore s anjelom, ktorý jej vysvetlil, že, ak súhlasí, otcom jej dieťaťa bude samotný Boh. No a ona súhlasila. A to je kameň úrazu a problém, ktorý museli riešiť zasa ďalší anjeli s Jozefom.

Ako to teda s tým zasnúbením a počatím bolo? V židovstve platí už tisíce rokov, že manželstvo sa uzatvára na dve etapy. A platí tiež, že je písomne potvrdené manželskou zmluvou, ktorá má v prípade rozvodu manželku materiálne zabezpečiť. Podľa týchto pravidiel možno „získať" manželku viacerými spôsobmi. Napríklad prostredníctvom peňazí (kúpenie svadobného prsteňa a jeho akceptovanie budúcou manželkou už napĺňa túto podmienku), zmluvou alebo sexuálnym spojením. Akýmkoľvek spôsobom, manželka môže byť získaná len s jej súhlasom. Samotný proces sobášenia má v židovských tradíciách dve fázy. Kiddušin (niečo ako zasnúbenie, doslovne „posvätenie") a nisuin, alebo plnohodnotné manželstvo (doslovne „pozdvihnutie"). Už kiddušin je viac menej záväzné a ruší sa iba rozvodom alebo smrťou. Naplnenie manželstva je však uskutočnené až dokončením fázy nisuin.

Podľa Biblie boli teda Mária a Jozef v prvej fáze manželstva, ale toto ešte zavŕšené nebolo. Kedysi toto obdobie trvalo aj viac ako rok a slúžilo na to, aby sa zistilo, či si to napríklad žena nerozmyslí, a teda, či sa „oplatí" s ňou uzatvárať manželskú zmluvu. A aby muž pripravil spoločné bývanie. Potom mala nastať druhá fáza, teda spoločný život, ktorý mal ukázať, či je žena plodná a zavŕšiť manželstvo. No a kým sa Mária s Jozefom podujali manželstvo zavŕšiť, zistil Jozef, že je tehotná. Podľa tradície ju z tohto dôvodu mohol „zapudiť", teda vyhnať a bola by z nej slobodná matka s biľagom cudzoložnice. A navyše bez prostriedkov. Po tradovanom zásahu anjela v jeho sne sa rozhodol si Máriu a dieťa ponechať a tváriť sa, že manželstvo bolo zavŕšené sexuálnym spojením. Bol to ale iba bluf pre verejnosť, lebo Mária bola „vydatá" za iného. Za Boha.

Mária totiž splnila požiadavky na uzavretie židovského manželstva s Bohom. Došlo predsa k počatiu a to s jej výslovným súhlasom. Chudák Jozef, takto ho vyviedla bez rebríka na strechu. No a Ježiš?  Nie, nie je „lavoboček", ale skutočný syn Boha a Márie. Ak teda pripustíme, že Boh mohol onen „ypsilon chromozóm" dodať „zázračným" spôsobom. Ale to je predsa pre neho maličkosť.

 

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?