Čo majú spoločné Bezák a Kotleba

Autor: Tibor Javor | 13.11.2013 o 13:50 | (upravené 13.11.2013 o 15:06) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  2260x

Vopred upozorňujem, že textom tohto článku nechcem nikoho znevažovať, ani vyzdvihovať. Je ale potrebné pozrieť sa na kauzy bývalého arcibiskupa a potenciálneho banskobystrického župana tak trocha z iného uhla. Článok totiž nie je ani tak o nich, ako skôr o ich obdivovateľoch. A už vôbec ich nedáva do rovnakej kategórie. Prosím, čítajte pozorne...

Ťažko povedať, či Slováci sú „národ holubičí“, alebo vedia susedovi aj kozu otráviť. Skôr by som tipoval to druhé. Každopádne však potrebujú „Jánošíkov“. Akoby Slovák nebol ochotný niesť zodpovednosť sám za seba. Vždy túži po nejakom vodcovi, ktorý rozhodne, dá, dopustí, či vyrieši. (Nie, nebudem menovať, ani robiť historické exkurzy). A vyrieši to čo najjednoduchšie, akoby čarovnou paličkou. A najlepším riešením je to, pri ktorom susedova koza skape.

Takýmito lídrami sú aj známi protagonisti dvoch rozdielnych slovenských káuz. Pochádzajúci z iného prostredia, majúci iné ciele a rozdielne „fankluby“. No, možo, že by sa dal nájsť aj prienik skupín ich priaznivcov, lebo v obidvoch prípadoch sa jedná o ľudí frustrovaných súčasným status quo.

Kotleba aj Bezák ponúkajú riešenia. Jednoduché, prvoplánové, ľúbivé. Prvý z nich ponúka radikálne riešenie neprispôsobivých, nie nepodobné riešeniam svojich hnedastých vzorov. Druhý riešil šedivé peniaze svojho tiež tak trocha hnedastého predchodcu a ponúkal pre cirkev zjednodušené „pohodové“ riešenia odtrhnuté od reality stáročiami upevňovanej riadiacej štruktúry svojho „zamestnávateľa“.

V obidvoch prípadoch človek podvedome pociťuje akési ospravedlnenie svojich vlastných nedostatkov a projekciu vlastných chýb na tých druhých, zlých (C.G.Jung by sa potešil). Keď k tomu pridáme charizmu (áno aj Kotleba má svoju charizmu, nielen Bezák), obraz „Jánošíka“, či „mesiáša“ je úplný. Otázkou ostáva, či hlásané tézy sú uskutočniteľné.

Bezák a Kotleba majú ešte niečo spoločné. Je to ich tvrdohlavosť a zanovitá snaha presadzovať svoje riešenia za každú cenu. Aj za cenu vlastnej újmy, veď čo by to inak bolo za „mesiáša“. Keď Kotlebu vyrazili dverami, vrátil sa oknom aj so „stranou priateľov vína“. A hľa, jeho charizma a ponuka riešení funguje naďalej. S vyhodením Bezáka mala jeho vrchnosť o čosi viac roboty a jeho „skrotenie“ taktiež nie je dokonané. Nech už hovorí čo chce o tom, že je „mŕtvy muž“, v podtexte cítiť túžbu po vendete. Pomsta síce býva sladká, ale z prílišnej sladkosti nakoniec brucho rozbolí.

Nechcem hodnotiť ciele a metódy obidvoch spomínaných. Poukazujem iba na to, ako ľahko slovač podľahne charizme lídra a zdanlivej jednoduchosti ponúkaných riešení. Osobne skôr fandím Bezákovi, ale ani to neznamená, že jeho ponuka je reálna. V prostredí katolíckej cirkvi určite nie. Tá potrebuje čas na zmenu, ale tá sa určite nebude týkať základnej dogmatickej štruktúry, na ktorých je postavená. Zrútila by sa ako domček z karát. Podobne ani Kotlebove riešenia nie sú viac ako populizmus, a on to vie. Ak má všetkých päť pokope, a to iste má, nechce vyvolať pogromy a občiansku vojnu. To by bol jeho definitívny koniec. A Slovenska ako demokracie tiež.Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?