Stupavské Dni zelá: Dav a bakchanálie

Autor: Tibor Javor | 6.10.2013 o 11:32 | (upravené 6.10.2013 o 12:29) Karma článku: 5,67 | Prečítané:  1607x

Na tohoročné stupavské Dni zelá, ktoré prebiehajú do dnešného večera, nechoďte. Teda, ak nechcete riskovať žlčníkový záchvat, alebo byť ušliapaní davom. Ono to totiž toho roku nie je ani tak o kapuste, ale o „žrádle“. A o dave ľudí, ktorí veria, že tam nejakú kapustu nájdu, či niečo zaujímavé kúpia v jarmočných stánkoch.

Nie, nechcem krivdiť organizátorom, ani snažiacim sa umelcom na pódiu, či jarmočníkom. Treba ale otvorene napísať, že kapustu som tam hľadal pol hodinu. A to som z minulých ročníkov vedel, kde by asi mohla byť. Podobne tomu bolo aj s kultúrnym programom na hlavnom pódiu. V letáku som totiž nič výnimočné nenašiel, snáď len nočnú diskotéku a plánovaný ohňostroj. Ale na to som pristarý. Lepšie to bolo mimo hlavného areálu, kde v stupavskej synagóge je nádherná výstava fotografií a v sobotu večer hral Boboš Procházka. Kde sú tie časy, keď v hlavnom odpoľudňajšom čase na hlavnom pódiu sa predvádzali Cigánski diabli...

Hlavným negatívom tohoročných dní zelá je „prepálená“ publicita, ktorá priviedla do Stupavy také davy ľudí, že v sobotu okolo štvrtej na niektorých miestach hrozilo skutočne ušliapanie. Dav sa ani nemohol pohnúť, nieto nakúpiť si niečo v naozaj zaujímavých stánkoch. Organizátora som nevidel ani jedného, snáď iba službu vysýpajúcu odpadové vrecia a hasičské auto kdesi v uličke mimo areálu. Neviem si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa chytil nejaký stánok. To by bol masaker...

Nálada vďaka dobrému jedlu bola napriek desaťminútovým frontám pri stánkoch dobrá. V pofukujúcom vetre, ktorý statočne usádzal prach na statočne vybojovanej cigánskej, zohrial burčiak a vôbec nevadilo, že bol kyslý ako tá kapustová voda. Hruškovica to spravila a nakoniec sme našli snáď jediný stánok s dobrým burčiakom. Modranským.

No ale poďme po poriadku. Ústrednou postavou Dní zelá je už roky drevená tetuška s typickým „záhorským“ poprsím. Len škoda, že tá kapusta, čo drží, je drevená. Možno sme tam boli v nepravý čas, ale ozajstnú, čerstvú, sme ledva videli iba na výstave.

DZ01.JPG

DZ02.JPG

DZ03.JPG

DZ04.JPG

DZ05.JPG

DZ06.JPG

Kvasená kapusta bola neďaleko onej drevenej gazdinej a bola zrejme dobrá. Neochutnali sme, nechcelo sa nám stáť pol hodinu v rade. Tí, ktorí to vystáli, pochutnávali si výborne.

DZ07.JPG

DZ08.JPG

DZ09.JPG

DZ10.JPG

DZ11.JPG

Reku, ideme si pochutnať na nejakej inej špecialitke. Tých tu bolo neúrekom, tohoročnou novinkou boli zelníky. Ale aj tak sme skončili pri klasickej kuracej pečienke v žemli za tri Eurá. Dva krát dva deci burčáku plus dve hruškovice stáli štyri dvadsať. Záverom ešte prepálená zemiaková placka a môj žalúdok mal dosť.

DZ12.JPG

DZ13.JPG

DZ14.JPG

DZ15.JPG

DZ16.JPG

DZ17.JPG

DZ18.JPG

DZ19.JPG

DZ20.JPG

DZ21.JPG

DZ22.JPG

DZ23.JPG

Trhovníci sú kategória sama o sebe. Keď už nevedia ako, snažia sa upútať kostýmom. Niektorí toho mali ale dosť. Ešteže sa mohli dať zachrániť anjelom O2, poprípade si odskočiť „kamsi“ za tridsať centov. To bolo fajn, mali tam aj mydlo.

DZ24.JPG

DZ25.JPG

DZ26.JPG

DZ27.JPG

DZ28.jpg

DZ29.JPG

DZ30.JPG

DZ31.JPG

DZ32.JPG

DZ33.JPG

DZ34.JPG

DZ35.JPG

Takže do videnia na budúce...

 

 

 

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor, Mária Javorová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?