Bezák nunciom?

Autor: Tibor Javor | 17.7.2013 o 10:25 | (upravené 17.7.2013 o 15:24) Karma článku: 12,81 | Prečítané:  3028x

Bezák je aktivista. A až potom kňaz. Je to osobnosť, ktorá priam trpí, keď sa nemôže angažovať. A to je práve jeho najslabšia stránka. Z vlastnej skúsenosti totiž poznám, že takýto prístup k životu vedie niekedy do problémov. Najmä vtedy, keď je človek natoľko presvedčený o svojej pravde, že prehliadne súvislosti.

Bezáka si pamätám od „Cyrilka“ v Bratislave. Dosť sa tam zaoberal deťmi a jeho „detské omše“ patrili k tým lepším. Žiaden medvedík na oltári, ani tlieskajúce sestričky s gitarami, ako tomu je zvykom inde. On tie decká animoval, dokázal v nich vzbudiť záujem a takto im nenápadne podsúval to, čo ich chcel naučiť. Ešteže mu z toho obdobia jeho neprajníci tiež niečo neprišili. Decká sú pre kňaza veľmi nebezpečná matéria.

 

V Trnave Bezák posunul svoje animátorské schopnosti na vyšší level, najmä vďaka svojej výrečnosti. Jeho cieľovou skupinou zrazu prestala byť iba mládež a deti. Stala sa ňou celá diecéza, vrátane laikov i kňazov, ľudí starších aj mladších. A čuduj sa svete aj neveriacich. Bezak_cas_sk.jpg

 

Práve záujem neveriacich, teda tých, ktorí by každého človeka v sutane najradšej v lyžičke vody utopili, sa pre Bezáka stáva kameňom úrazu. V jeho poctivosti (nechcem použiť slovo „samoľúbosť“) sa sám pasoval do role spravodlivého, naprávajúceho „nekalé“ praktiky svojho predchodcu. S patričnou medializáciou, keď neuspel „po vnútornej“ linke. A to sa mu stalo pascou. Neprajníci cirkvi tlieskali, veď každé aj hypotetické obvinenie je predsa trendové. A tí lojálni s cirkevnou hierarchiou a zástancovia umiernenejších postupov, začali mať dojem, že začína okiadzať vlastné hniezdo. To sa predsa nepatrí.

 

Ako to celé dopadlo je iná kapitola. Analýz tu bolo desiatky, aj Bezákových vystúpení a reakcií. To, čo ma ale zaráža je, že šou pokračuje nezmeneným spôsobom. Nech už bolo proti Bezákovi zakročené skrivodlivo, a nech to všetko vyprovokovala jedna obrovské intriga, patrilo by sa zmeniť štýl. Aspoň z taktických dôvodov po zmene pápeža.

 

Možno by stačilo si trocha „pregúgliť“ Bergogliove názory a postoje k rôznym otázkam. Úmyselne som použil pápežovo občianske meno, pretože kolégium kardinálov sa rozhodovalo práve na základe poznania názorov a profilu arcibiskupa z Buenos Aires. A zvolili si práve takého pápeža, akého chceli mať. Slúži im to ku cti.

 Papez_idnes_cz.jpg

 

Medializované výroky pápeža Františka sú jedna vec, jeho konzistentné názory druhá. Iste, kontrola áut vo vatikánskych garážach a jednoduchšie obliekanie i vystupovanie sú médiami chválené. Málokto však vie, že v mnohých otázkach je nový pápež konzervatívny. A týka sa to aj vnútornej disciplíny v hierarchii cirkvi, lepšie povedané disciplíny kňazov.

 

Spoznať Bergogliove názory možno napríklad aj z vynikajúcej knihy rozhovorov vtedajšieho arcibiskupa Jorge Bergoglia s významným buenosaireským rabínom Abrahamom Skorkom. Vyšla pod názvom „O nebi a zemi“ v českom vydavateľstve Paseka  v tomto roku. Tá knižka je veľmi dobrá, ani jeden z diskutujúcich si nekladie servítku pred ústa, avšak vždy sa snažia nájsť pozitívne východiská a styčné body v rôznych otázkach, ktoré trápia spoločnosť.

 

A práve tu, v kapitole „O politike a moci“, Jorge Bergoglio doslova hovorí:  „V deň, keď udeľujem kňazom svätenie a vkladám na nich ruky, hovorím im, že nevyštudovali, aby obdržali titul kňaza, že to nie je nejaká kariéra, že si ju nevyvolili, ale že boli vyvolení.“ A pokračuje v rozhovore s rabínom: „ Človek sa postupne zapletá do iných mocí ako sú tie, ktoré dostal pomazaním, sú iného druhu. Buď je namyslený, alebo presadzuje časnú moc, čo nie je tá, ktorú chce Boh...“, a ďalej pokračuje: „... medzi mužmi cirkvi sa vyskytuje ctižiadostivosť, vyskytuje sa – na nešťastie – hriech kariérizmu“, a dodáva: „Svrbenie moci, ktoré v cirkvi existovalo a existuje, vyplýva z našej ľudskej podstaty. Ale v ten okamih prestáva byť človek tým, kto bol vyvolený, a stáva sa niekým, kto si vyvolil žiť, ako sa mu zachce, a miesi sa s vnútorným odpadom.“

 

Sú to tvrdé a otvorené slová, ktoré možno aplikovať na obidve strany konfliktu „Bezák vs. hierarchia“. Na jednej strane je tu zamilovanie sa do moci a na strane druhej je zamilovanie sa do vlastnej pravdy. Ani jedno, ani druhé neslúži na česť aktérom sporu, a ani jedno ani druhé neslúži na zvýšenie už aj tak upadajúcej vážnosti katolíckej cirkvi.

 

Mám pocit, že pápež František je čestný človek. Verím, že v jeho okolí si ľudia začali trocha viac dávať pozor, aby ho nepodrazili. A preto sa mi javí verejnosti podsúvaná alternatíva Bezákovej „diplomatickej“ kariéry málo pravdepodobná. Aj keď ju medializujú jeho priatelia a „znalci“ Vatikánu. Rád by som sa mýlil.

 

Bezákove miesto vidím tam, kde svojím prirodzeným aktivizmom môže pomôcť ukázať aj tú lepšiu stránku cirkvi. Trebárs v ateistickom Česku, alebo hoci kde inde. Avšak bez ambície na formálnu kariéru. Konečne, nie sú Redemptoristi hlavne ľudoví misionári?

 

 

 

 


foto: cas.sk a idnes.cz

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?