Pokračuje šikana kňazov na Slovensku?

Autor: Tibor Javor | 8.6.2013 o 12:15 | (upravené 16.4.2015 o 8:52) Karma článku: 16,42 | Prečítané:  18093x

Bezák zrejme nebol posledný a prekladanie kňazov na podnet „sťažností veriacich" je predsa zabehnutou praxou už roky. Smutné však je, keď ide o dobrého kňaza, s trocha „modernejšími" názormi. A ešte smutnejšie je, keď sa človek neskôr dozvie, že tieto názory sú takmer identické s oficiálne zverejneným názorom nového pápeža Františka.

K1.jpgMalá dedinka kdesi na Záhorí, ktorej kostolík krásne dopĺňa pyramídovú panorámu Vysokej. V kostole vidno tváre poznačené rokmi tvrdej práce či na družstve,v lesoch, alebo automobilke. Už sa nedodržiava pravidlo, že ženy sedia vpravo a muži vľavo a miništrujú aj počerní chlapci. Paštikárov tu nevidno, je to predsa len trocha ďalej od Bratislavy.  Omšu slúži starý vysoký štíhly kňaz, ktorý po ulici chodieva v jednoduchej sutane a v takmer kovbojskom klobúku. Ľudia majú radi jeho úsmev a zyvkli si aj na to, že začiatok omše niekedy pár minút mešká, a že omša vrátane malých vložiek v latinčine netrvá predpísanú hodinu. A majú radi aj jeho kázne. Úprimné, ľudské, nevyumelkované, ale odrážajúce vysoký intelekt a hlboké vedomosti kazateľa. Pán dekan to proste vie.

Čosi sa v dedine už dlhšie šepkalo, a tak to pán dekan po omši oznámil „na plnú hubu", ako to má vo zvyku. Aj s príslušným komentárom, pri ktorom bolo vidieť, že sa veľmí ovláda aby zaťatou päsťou nepohrozil imaginárnemu protivníkovi. „Viete to už všetci, tak to poviem oficiálne", hovorí kňaz. „Budem tu u vás iba do konca mesiaca, potom odchádzam do Bratislavy. Tam mám byť rektorom u „Alžbetiniek", pokračuje. „Pán arcibiskup ma požiadal a ja som sa rozhodol..."

Takže bude rektorom. Ešteže z neho neurobia po toľkých rokoch služby kaplána. A vôbec, nech je rád, že mu nezakážu pastoračnú činnosť. Pod touto hrozbou zo strany bratislavského arcibiskupa kapitulovali mnohí kňazi. Túto hrozbu využil Zvolenský aj vtedy, keď rozbil „heretické a príliš liberalne" teofórum. A čím sa vlastne náš pán dekan previnil?

Dedinské vrabce čvirikajú, že krstil deti nepochádzajúce z „usporiadaného" kresťanského manželstva. Dedinské lastovičky dodávajú, že sa to týkalo aj významnejších ľudí. Náš pán dekan to povedal po omši takto: „Vraj som bol príliš benevolentný pri krstoch. Aj na rekolekciách do mňa stále rýpali. Ale prečítajte si, čo povedal dvadsiateho piateho mája pápež. Nájdete to na internete. Však ja im to na najbližšom stretnutí vrátim! Vďaka Ti, František". Oči mu zvlhli a hlas zmäkkol.

Pápežov príhovor, ktorý povedal pri omši v Dome sv. Marty, nájdete napríklad na stránke Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska. Okrem iného v ňom doslovne hovorí:

B.jpeg„Predstavte si mladú matku, ktorá príde do farskej kancelárie a povie: ,Chcem pokrstiť dieťa.' Na to jej povedia: ,Nie, nemôžeš ho dať pokrstiť, pretože nie si vydatá!.' Vidíte, čo nachádza toto dievča, ktoré nabralo odvahu pokračovať v tehotenstve a nie poslať svoje dieťa späť k odosielateľovi? Zatvorené dvere! Toto nie je horlivosť! Toto vzďaľuje od Pána! Neotvára dvere! A tak ak sme na tejto ceste, s takýmto prístupom, nerobíme dobre osobám, ľuďom, Božiemu ľudu. Ježiš ustanovil sedem sviatostí a my takýmto postojom ustanovujeme ôsmu: sviatosť akejsi pastoračnej colnice!..."

Áno, presne tým sa  náš dekan „previnil". Či vlastne neprevinil? A presne to je obraz katolíckej cirkvi na Slovensku. Dodržiavanie litery, namiesto ducha a presadzovanie vôle vlastnej, namiesto Kristovej. A alibistické klapky na očiach predstavených. Veď nejaký príhovor nejakého pápeža nenahrádza ustanovenia cirkevného práva.

 

 

 

P.S.   Na margo mnohých diskusných príspevkov ponúkam link na stránku, ktorá je podľa mňa maximálne heretická, neuznávajúca viacerých pápeźov a naduto prezentujúca svoje ego ako to pravé jadro cirkvi. Posúďte sami, či vám tieto riadky nepripomínajú štýl príspevkov v diskusii, ktoré sú podpísané rozličnými nickmi. Samozrejme počítam s tým, že sa rozmnožia ataky na mňa, a to nielen v debate k tomuto článku. Takže tu je ten link: http://home.gts.sk/olinko/


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?