Anjeli tantiémy neberú

Autor: Tibor Javor | 28.5.2013 o 12:22 | (upravené 28.5.2013 o 20:35) Karma článku: 4,43 | Prečítané:  472x

Opäť to bude o tom, ako vzniká pesnička v obývačke. Tentoraz to bolo naopak, prvý bol text. A to nie hocijaký! Nadiktovaný priamo anjelmi, teda ako tvrdí Lorna Byrne. Tí anjeli sa teraz určite čudujú, čo z toho vzniklo. Tak trocha ska, tak trocha santanovčina s tak trocha funky basou. S minimálnymi technickými prostriedkami, bez štúdia, v obývačke.

Pred pár dňami položila manželka na stôl papierik s niekoľkými riadkami anglického textu s nadpisom „A Prayer for Hard Times“. S komentárom, že to vypísala z jednej knižky írskej mystičky Lorny Byrne, a že je to modlitba nadiktovaná vraj priamo anjelmi. Pomyslel som si, že anjeli tantiémy neberú a iste žiaden z nich nie je členom ani SOZA ani LITA. Takže text je vlastne voľný, inak by pani Lorna musela svoje tantiémy poslať „do neba“.

Žarty bokom, keď som si tento textík prečítal čosi ma z neho oslovilo. Nielen myšlienka za ním, ktorá však potebuje „know-how“ veriaceho, ale najmä príjemná jednoduchá angličtina a zaujímavý skrytý rytmus. Posúďte sami.

A Prayer for Hard Times

 

God,

 

Pour the grace of hope

upon me and allow

me allways to see the light of hope

burning brightly in front of me

 

Light up the darkness

by filling me with faith and hope

and allowing me to recieve

the comfort of your love

 

Give me the courage

and strenght to know

that I will get through

these hard times

 

Fill me with the joy and trust

of knowing that I´m your child

and that you will care for me

and those I love

 

Hear my prayer, Amen

 

Ako som si tento text čítal, ihneď ma napadol rytmus ska. Neviem prečo, asi som mal v ušiach stále moju predchádzajúcu pesničku, ktorá bola tiež „reznutá“ týmto štýlom. Nebude to však zosmiešnenie textu, ktorí mnohí berú vážne? A prečo, veď mnohí hráči reggae spievali tiež na takéto témy. Takže to vyskúšame.

 

Preventívne som doladil obidve moje gitarky – starú päťdesiat ročnú jazzovú Jolanu (podotýkam, že vzorne rekonštruovanú) a zánovnú cédrovú akustiku. No a pre každý prípad aj požičanú basu. Človek nikdy nevie. Obstarožné kombo Marshall je zapnuté a svieti aj kontrolka na modelingovom preampe na podlahe. Linkový výstup z komba prepájam cez externú zvukovku do kompu. Štartujem môj obľúbený program Audacity a nasadzujem slúchadlá. Ešte stiahnuť master level na Marshalle, pridať rocha reverbu, na krabičke na podlahe nastaviť „ľahký crunch“ a ideme.

Najprv rytmický podklad v štýle ska, jednoducho na tri akordy v a-mol. Tri minúty budú stačiť. Podklad mám v úmysle následne vymazať (čo sa napokon nestalo), má slúžiť ako metronóm a ladička súčasne pre nahrávanie vokálu.

Odkladám gitaru a beriem do ruky mikrofón.  V ten moment si však uvedomujem, že mi chýba melódia! V „zápale boja“ som úplne zabudol, že by som si mal niečo aspoň naškicovať. Hmmm... No čo, tak si zaimprovizujeme. Tí anjeli, čo sú autormi textu, iste mi niečo do hlavy vnuknú. Pridávam ešte trocha chorusu, nech je to anjelskejšie, a spúšťam playback. Nejako mi to samovoľne vychádza, že prvá sloha modlitby bude refrénom, potom mi nevdojak napadá melódia pre zvyšok textu a na záver znova refrén. Všetko naspievané na prvý raz, a nezabúdam pritom ponechať aj priestor pre intro a sólovú gitaru. Anjeli sa zrejme usilovali.

Nahrávku púšťam manželke, prvej kritičke. No jasné. Rytmus ska je na modlitbu príliš rýchly a spev nie je dostatočne dôstojný. No ale, veď ja nemám v úmysle nič „sladké“, a vlastne také ani neviem. Kompromisným riešením je spomaliť tempo, pripúšťam maximálne desať percent. Nie je to síce  potom už ska, ale niečo sa s tým urobiť bude dať.

Spev je trocha „zahuhlaný“, tak to naspievame ešte raz, dva krát a vyberieme najlepšiu nahrávku. Napadá ma druhú stopu spevu nahrávať unisono. Aby som mal vodítko na synkopy. A výsledok? Znie to dobre. Ponechávam obe stopy, iba jednu posúvam máličko do ľava, druhú do prava.

Prichádza na rad basa. Vypínam spev a idem podľa rytmického podkladu, na neprízvučnú, ako sa v reggae a ska patrí. Trocha funkové prechody dodajú šťavu a spolu s basovou linkou rytmickej gitary to znie už na prvý krát obstojne.

Teraz pridáme „čuvutaku“. Nevie čo je to „čuvutaka“? Nevedel to ani predavač v gitarovom shope „On Board“, keď som sa ho zo srandy na to pýtal. Je to taká maličká vrecková perkusia – vajíčko. Volám ju „čuvutaka“ odkedy som niekoho učil s ňou hrkať pomocou slovného napodobenia rytmu. Proste hrká sa s tým na slová „čuvu – taka“.

„Čuvutaka“ je nahraná, ide sa na sólovú gitaru. To je nápad, bez rozohrania sa pokúšať sa o „santanovčinu“. Navyše, keď nemám vhodný sustain. Skúšam to asi tri krát, vždy mi to pripadá rozbité a netrafené ani do harmónie, ani do rytmu. Takto to ďalej nepôjde. Musím to menej siliť, hrať pomalšie. Pridávam teda reverb a chorus na kombe nadoraz, pretože väzbu chytať nemôžem. To by zvukovka ani komp nezvládli. Som navyše predsa iba v obývačke a nechcem dráždiť susedov.

Ku podivu sa nahrávka elektrickej gitary na tretí raz podarila a znie to fajn. Teda aspoň na amatérske obývačkové pomery. Pár krát si ju púšťam, dolaďujem úrovne stôp a frekvenčné korekcie. Mám ale stále pocit, že to nie je ono. Nie je to ani reggae, ani ska, ani santanovčina. A nie je to ani dostatočne „dôstojné“ anjelskej modlitby. Čo s tým?

Trocha recesie to spraví. A anjeli určite prepáčia. Pridávam ďalšiu stopu s „pokecmi a výkrikmi“ v štýle santanovskej „Maria, Maria“. Nech je sranda. Samozrejme doplnenie ďalšej stopy vyžaduje drobné úpravy úrovní predchádzajúcich, aby tomu bolo aspoň trocha rozumieť. No a na záver ešte zopár akordov akustickej gitary, na vylepšenie „soundu“. A je to.

 

A ako to dopadlo? Popočúvajte. Dúfam, že anjeli neberú tantiémy...

PrayerB.jpg

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?