Exkomunikovaný pápež ?

Autor: Tibor Javor | 13.3.2013 o 8:34 | (upravené 13.3.2013 o 20:57) Karma článku: 6,84 | Prečítané:  2196x

STK/AT Bratislava/Rím.  Talianskemu investigatívnemu denníku Lungotevere Vaticano, ktorý sa špecializuje na úniky informácií z „vatikánskych kruhov“ sa podarilo získať ďalšiu škandalóznu informáciu z voľby nového pápeža. Dvaja zo 115 kardinálov voliteľov sa ďalšej voľby nezúčastnia. Správu prebrala aj agentúra Associated Trees (AT).

Lungo.jpgPodľa informácií denníka Lungotevere Vaticano, ktorý má sídlo takmer v srdci diania, blízko Anjelského hradu v Ríme, sa dvaja z kardinálov voliteľov ďalšej voľby nezúčastnia. Jeden z nich údajne je z voľby vylúčený kolégiom voliteľov na základe kompromitujúcich informácií z „Tomkovej správy“, ktoré kardinál Tomko odhalil osobne na poslednej kongregácii pred voľbou. Druhý z kardinálov údajne pred prvým skrutíniom namietal sám seba.


Vylúčení kardináli, ktorých mená sa nepodarilo zistiť, naďalej budú spolu s ostatnými zatvorení v Sixtínskej kaplnke a budú taktiež spoločne ubytovaní v bývalom kláštore Mater Eccelsiae. To preto, aby sa verejnosť o ničom nedozvedela a aby všetko vyzeralo v poriadku.


Ako povedal známy vatikanista a analytik cirkevného práva Angelo Michaeli pre menovaný denník, táto situácia implikuje závažný problém cirkvi, s akým sa ešte nestretla. Kardináli volitelia sú totiž viazaní prísahou mlčanlivosti, pri porušení ktorej nasleduje automatická exkomunikácia, teda úplné vylúčenie z cirkvi. Keďže nie je známe, kto informáciu zo sixtínskej kaplnky vyniesol, akýkoľvek budúci zvolený pápež bude čeliť podozreniu, že to bol práve on, a teda že bol automaticky exkomunikovaný.Sestry.jpg

V Michaeliho analýze sa ďalej hovorí, že vzdialene podobnej situácii cirkev čelila v roku 831, kedy sa dvaja paralelní pápeži navzájom exkomunikovali. Problém sa vtedy tiahol trinásť rokov do smrti jedného z nich, po ktorej kardináli exkomunikáciu zo zvyšného pápeža sňali. Ten však zomrel dva mesiace po tom za záhadných okolností.


Na námestí Svätého Petra sa ráno stretávali hlúčky prevážne cirkevne oblečených osôb, ktoré diskutovali nad stránkami denníka Lungotevere Vaticano. Ako sa ďalej bude situácia vyvíjať je zatiaľ nejasné.Tento môj článok je fikcia blízka realite, dúfam že sa stane novým hoaxom :-)


foto: (C) Lungotevere Vaticano Tibor Javor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?