Antikrist: Óda na Krista

Autor: Tibor Javor | 4.2.2013 o 14:46 | (upravené 4.2.2013 o 14:54) Karma článku: 6,07 | Prečítané:  797x

Áno, reč bude o starom Nitzschem a jeho známom pojednaní „Antikrist“, či vlastne v jeho nemeckom origináli „Antichrist“. Tento majster dvojznačností totiž už v názve tohto svojho diela pripravil čitateľom priam kóan. Kto je tým Antichristom? On? Autor vznášajúci tvrdú kritiku proti cirkvi? Alebo tá cirkev samotná, ktorá „zabila svojho Boha“?

Táto stará kniha bola snáď tisíc krát analyzovaná a rovnaký počet krát nepochopená a prekrútená. V podstate ako väčšina diel tohto filozofa, ktorý svoje výkriky do tmy vtedajšej spoločnosti adresoval vlastne až dnešnému čitateľovi. A možno ani ten dnešný čitateľ nerozumie a nepochopí, súc unášaný kultúrou „gúglu“ a lacných informácií, čim bulvárnejších tým lepšie.

 

Nietzsche v úvode svojho Antikrista píše: „Táto kniha patrí ľuďom najvzácnejším. Snáď ani nikto z nich ešte nežije. Sú to tí, ktorí porozumeli môjmu Zarathustrovi... Až pozajtrajšok náleží mne...“ Tak ako Zarathustra je mystická filozofia, kde Nietzsche cez narážky, podobenstvá, absurdnosť situácií a „protimluvy“ vyjadruje svoje vnútorné presvedčenie o nutnosti prekonania človeka sebou samým, Antikrist je akýmsi „post-rest“ manifestom. Na prvý pohľad manifestom proti cirkvi a viere ako takej. Vlastne viere takej, ako ju poznáme aj dnes.

 

Naivní ateisti nielen Nietzscheho  čias jasajú: „Ten im to dal!“ A naivní apologéti cirkvi zasa zľahčujú: „ Veď on iba správne kritizuje pomery svojej doby...“ Ibaže ani jedni, ani druhí nepochopili. Antikrist je ódou na Krista.

 

Ódou na pravý a nefalšovaný život tohto „jediného kresťana“ v spojení s Bohom.  Nietzche píše: „V celej psychológii evanjelia chýba pojem viny a trestu, a taktiež pojem odmeny. Je odstránený „hriech“, každý dištančný pomer medzi bohom a človekom, - práve to je to „radostné posolstvo“. Blaženstvo sa nesľubuje, nie je viazané podmienkami: je to jediná realita – všetko ostatné sú znamenia, aby o ňom hovorili... Následok takéhoto stavu sa premieta do praxe, do vlastnej praxe evanjelia...“ A o pár odsekov dodáva: „Život vykupiteľov bol takáto prax, - ani jeho smrť nebola nič iné... nepotreboval už formule, nepotreboval už rítus pre styk s bohom, - ba ani modlitbu.... Nie „pokánie“ je cesta k bohu, nie je ňou „modlitba za odpustenie“: jedine „prax evanjelia“ vedie k bohu, práve ona je „boh“... „

 

Zdá sa, že Nietzsche veľmi dobre pochopil, o čo onomu „jedinému kresťanovi“ išlo. Zdá sa, že s ľahkosťou odhodil prvú, dnes už „zahnívajúcu“ vrstvu evenjelia, pre ktorú odporúčal použiť „rukavice“ pri čítaní tej knihy. Zdá sa, že pochopil aj vrstvu druhú a ponoril sa zľahka aj do vrstvy tretej, mystickej: „Ak rozumiem niečomu na tomto veľkom symbolistovi“, píše ďalej o Kristovi, „tak tomu, že uznáva iba vnútorné reality za reality, za „pravdy“, - že videl vo všetkom  ostatnom, vo všetkom prirodzenom, časovom, priestorovom, historickom iba znamenia, príležitosť na podobenstvá...“  A pokračuje: „Kráľovstvo nebeské, to je stav srdca, - nie niečo, čo príde „nad zemou“, alebo “po smrti“... Kráľovstvo božie nie je ničím, čo sa očakáva, nemá včerajšok ani pozajtra, nepríde za „tisíc rokov“, - je to skúsenosť jedného srdca, je všade, nie je nikde...“

 

Nietzsche pochopil to, čo nepochopili a nepochopia tisíce teológov, ktorí sa neodvážia nič viac, iba evlilibristiku s písmom a premiešavanie citátov vytrhnutých z kontextu. Škoda iba, že sa stal lacným symbolom boja proti cirkvi a lacnou zbraňou ateistu.

 

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor     http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?