Prežije červený trpaslík?

Autor: Tibor Javor | 21.11.2012 o 9:56 | (upravené 22.11.2012 o 15:12) Karma článku: 5,74 | Prečítané:  676x

Červení trpaslíci vyliezajú. Vyliezajú z depozitov reklamných oddelení sietí supermarketov, vyliezajú z pivníc a garáží občanov, ba dokonca vyliezajú aj zo skladov nepredaného vlaňajšieho tovaru baumaxov, hornbachov a iných „do-it-yourself" nákupných centier. Áno, nemýlite sa. Nastáva čas Vianoc, čas naháňačiek za darčekmi a štvanice na zákazníkov. Možno jeden z posledných, kým to Brusel nezakáže.

santa.jpgČervený trpaslík stojí na hromade čokoládových výrobkov kdesi v supermarkete a kníšuc sa z boka na bok chrapľavým hlasom čínskej elektroniky omieľa do kola niečo o rolničkách. Krásna internacionálna idylka reznutá americkým gýčom. Má však tento červený trpaslík právo na existenciu?

Nie, nechcem tu nostalgicky spomínať na adventy starých mám, veď kresťania sú aj tak zadubenci a tmári a ich kňazi banda pedofilov *). Doba kresťanských Vianoc dávno pominula a žije snáď už iba v repertoári ľudovoumeleckých súborov. A vlastne aj tam ide iba o „kšeft". Chcem si na toho červeného trpaslíka posvietiť tak trocha optikou postmodernej vysoko tolerantnej multikulti spoločnosti, ktorou by čoraz liberálnejšia Európa chcela byť.

Nedávno sme mali v práci školenie. Exaltovaná postaršia pani v minišatách niečo náruživo rozprávala o rodovej rovnosti a vysvetľovala, ako sa bude čoskoro musieť písať trebárs aj úradná korešpondencia. Vraj ani náznak rodových stereotypov. A najlepšie už od materskej škôlky. Neviem síce ako sa to dá, ale isto-iste príslušné ministerské úradníčky príslušného ministerstva nejakú smernicu vymyslia. A to bude rana červenému trpaslíkovi. On je predsa chlap, a je jedno, či ho niekto nazýva Santa Claus, Mikuláš, dedo mráz, alebo dedo Mikuláš Mráz.

Červeného trpaslíka, zdá sa, plánuje zlikvidovať aj Brusel. Jedna pani komisárka vyhlásila, že v budúcnosti musia byť v podnikoch kvóty na ženy v manažmente. Červení trpaslíci, traste sa! Isto iste ďalšia smernica bude o tom, že minimálne štyridsať percent z vás musí byť bez brady a patričnými vypchávkami na hrudi. Mužský odev vám snáď ponechajú, veď inak by protestovala LGBTI menšina. Alebo práve naopak?

Zdá sa, že v takejto modifikovanej podobe by snáď červený trpaslík mohol prežiť. No veľká nádej nie je. Vyznávači polmesiaca, či šesťcípej hviezdy budú určite protestovať, že pôvodným pravzorom červeného trpaslíka bol nejaký kresťanský svätec a iste budú požadovať, jeho úplné odstránenie. Podobne ako odstránenie svätožiary na pamätnej minci. Dobre, že ten náš slovenský dvojkríž sa zatiaľ udržal.

Takže červení trpaslíci, máte to nahnuté. Stačí jeden dobrý kreatívny nápad nejakého marketingového experta nejakej kokakoly a máte po chlebe. Ešte šťastie, že to nie je také jednoduché.

Alebo, čo tak zrušiť Vianoce vôbec?

 

*) Autor sa nestotožňuje s týmto názorom, ide o sarkazmus a iróniu. 


obrázok: Internet 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?