Ozvena z kotolne

Autor: Tibor Javor | 16.11.2012 o 10:02 | (upravené 16.11.2012 o 12:35) Karma článku: 10,30 | Prečítané:  497x

Kotolňa. Dnes takmer neznámy pojem. Pred takými dvadsiatimi troma rokmi to bola dôležitá súčasť každého bytového domu. Nebolo ľahké sa do nej dostať, a aj ja, už ako dospelý muž a otec rodiny, som tiež iba ukradomky do nej nazeral, keď náhodou kotolník navážal koks. Zádumčivé „rembrantovské príšerie", sálajúce teplo a v kúte stolík s rozbalenou kotolníkovou desiatou. Akási zvláštna romantika...

V tých časoch sa bolo do kotolne ťažko dostať. Nielenže ako osoba nepovolaná som tam nemal čo robiť, ale navyše niektoré kotolne vraj strážila aj ŠTB. Najmä tie, kde „šťavnaté" fosílne palivá navážali pod kotle rôzni „do zelena" sfarbení „undergroundoví" aktivisti.

Stať sa kotolníkom taktiež nebolo ľahké. Aspoň taká je verejná mienka. Človek potreboval mať na to príslušné oprávnenie. To sa získavalo na školeniach, na ktoré vysielal zamestnávateľ. Absurdne potom vyznieva tvrdenie, že niektorí kotolníci sa zamestnali v kotolni, lebo inde ich nikto pre ich „inofarebné" názory nechcel. Nie, nenarážam tu na farby súčasnej generácie aktivistov, narážam na všetky ostatné farby spektra mimo červenej. Od modrej, zelenej až po fialovú a čiernu. No a potom hnedá, ako zmes tých všetkých farieb.

Naozaj, stať sa kotolníkom nebolo ľahké ani vtedy, keď človek nepodpísal. Z vlastnej skúsenosti viem, že keď som súdruhov z „februárky" poslal (admin odpustí) do riti, tak ma do žiadnej kotolne neposlali, iba mi zatrhli nejaké zahraničné služobky, dohodnutú stáž v Japonsku, ba dokonca aj ašpirantúru v Kyjeve. Ale žiadna kotolňa. Našťastie čoskoro prišla „nežná", kedy sa z kotolní vyliezalo priamo na námestia, a teda takáto kariéra by bola krokom vedľa.Kot2.jpg

Krokom vedľa v kariére však nebolo vyjdenie z kotolní. Mnohým to kariéru naopak naštartovalo a po krátkom čase vymenili vyťahané pulóvre a „budajky" za biele košele, ku ktorým čoskoro pridali kravaty a saká. Taktiež pochopili, že podobní kariéristi, ktorí sa nachádzali na opačnej strane barikády, to vlastne s ľudom nemysleli až tak zle. Oni vlastne na ľud nemysleli vôbec. To, na čo mysleli bola jedine ich vlastná kariéra a prospech.

A tak nastala akási fúzia, ktorá vytvorila jadro novej „kapitálotvornej" vrstvy. I keď si myslím, že tá vrstva skôr kapitál spotrebúvala, ako tvorila. Táto nová vrstva nielenže vyprázdnila ľavú časť politického spektra a svoju farbu zmenila z červenej na modrú, čiernu, či dokonca nahnedlú, ale vyprázdnila aj kotolne.

Dnes už klasické kotolne nenájdete. Prešlo sa na plynové vykurovanie, či už centrálne, alebo etážové. Tak isto nenájdete ani kotolníka, ktorý „jak před lety dvaceti pěti, železnou lopatou otvírá pec". A kotolne, v ktorých ešte neboli zriadené bary, či kluby, sú plné harabúrd a starého železa.

A nevyjde z nich ani len ozvena...

 

 


Foto: internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?