Facebook: Nesmrteľnosť je reálna

Autor: Tibor Javor | 27.8.2012 o 12:04 | (upravené 27.8.2012 o 13:00) Karma článku: 5,62 | Prečítané:  1480x

V posledných dňoch v období mediálneho hukotu okolo prehratého súdu Samsungu s Apple, spomienok na údajné prvé kroky človeka na mesiaci a najúžasnejšieho MacBookovského displeja unikla jedna nenápadná správička o tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou sa podarí dosiahnuť nesmrteľnosť identity človeka.

Zdá sa, že to, o čom hovoria rôzne náboženstvá už tisíce rokov, nie je výmysel. Duša, teda duchovný prejav identity človeka, sa v krátkej dobe bude dokonca dať realizovať, respektíve modelovať aj v reálnom čase, nie iba v posmrtnom živote.

Duchovná identita človeka, z prísne vedeckého pohľadu, je v podstate súhrn jeho myšlienok, prianí a celého mentálneho procesu od počatia až po smrť hmotného tela. Dalo by sa síce špekulovať, že myslením sú do priestoru vyžarované elektromagnetické impulzy, ktoré sa nestratia, avšak tieto so štvorcom vzdialenosti od mozgu slabnú až sú nemerateľné.

Preto bolo potrebné nájsť iný ekosystém, kde by sa tieto informácie dali nielen uchovávať, ale aj podľa priania majiteľa mozgu samostatne generovať. Tento ekosystém musí byť dostatočne robustný a musí byť dosiahnuteľný z ktoréhokoľvek miesta na svete, aby majiteľ mozgu nebol teritoriálne limitovaný.

fcb2.jpgTá strohá správička, ktorá unikla pozornosti médií, pochádza z dobre informovaných kruhov vývojárskeho prostredia okolo spoločnosti Facebook. Ťažko povedať, či sa jedná o únik informácií, alebo o kontrolovaný fingovaný únik, ktorý má sondovať, ako bude reagovať konkurencia.

Podstatou celého je, že Facebook plánuje pridať do nové funkcionality do profilov používateľov, ktoré majú v prvom rade spríjemniť pobyt na sieti a odľahčiť používateľa od neustáleho sledovania statusov jeho priateľov, lajkovania a písania statusov vlastných.

Jadrom je výkonný algoritmus, ktorý kombinuje analýzu použitých slov (tu sa nevdojak natláča myšlienka podobnosti s procesmi, ktoré už dávno používa Google),  rozpoznáva obraz a k nemu priradené identity, a súčasne pozná štýl vyjadrovania dotyčného používateľa. Poskytované funkcionality majú zahŕňať celú škálu virtuálnej existencie človeka, teda „imprint" jeho duševnej identity, čo umožní jej samostatnú existenciu na sociálnej sieti.

Funkčne má byť toto oddelenie „virtuálnej duševnej identity" od reálnej veľmi jednoduché. Softvérový robot počas krátkeho obdobia zozbiera všetky vaše zvyklosti, repliky, reakcie a s podporou krátkeho dotazníka vytvorí základný samoučiaci model. Tento model nahradí kompletne všetky vaše aktivity na sieti a bude vaším verným obrazom. Bude klikať, lajkovať písať za vás statusy a debatovať o fotkách z narodeninovej párty. Na požiadanie, napríklad raz za mesiac, vám na vašu adresu zašle štatistický prehľad vášho virtuálneho života.

FCB1.jpgMystici a okultisti hľadali nesmrteľnosť duše kdesi v „kráľovstve nebeskom". Neskôr veriaci fyzici sa snažili preukázať jej energetickú podstatu. Až informatika prišla na to, že každá existencia sa dá popísať poľom informácií. A až Facebook má zrejme tú odvahu prevziať kompletnú zodpovednosť za vašu existenciu a spravovať ju na sieti.

Natíska sa však otázka: A čo bude potom robiť človek, keď všetko prevezme Facebook, ktorý zabezpečí jeho existenciu? Áno, kľudne môžete zomrieť a vaša duša, teda vaša duchovná identita, bude žiť ďalej. Veď vieme, že Facebook nič nemaže...

 

 

Tento článok nie je ďaleko od reality, aj keď je vymyslený...


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?