Ako teta Zavacká cirkev prekukla

Autor: Tibor Javor | 31.7.2012 o 11:43 | (upravené 31.7.2012 o 16:56) Karma článku: 14,50 | Prečítané:  4387x

Pani Katarínu Zavackú nepoznám a nikdy som sa s ňou nestretol. Priznám sa však, že jej meno mi akosi rezonuje, len sa neviem rozpomenúť v akej súvislosti. Musí to však byť múdra žena, keďže s ňou „mienkotvorný" časopis Život urobil rozhovor s titulom tvrdiacim, že sme „v zajatí Vatikánu". A vraj našťastie už „šírenie strachu" nepomáha.

Pani Zavacká mi na fotografii k onomu článku pripomína predstavu „tety z Ameriky", onej vymyslenej postavy z dávnych detských hier. Tety, ktorá priniesla žuvačky. Okrem žuvačiek nosievali tety z Ameriky aj kopec dobrých rád, pretože „u nich to tak chodí".

Teta Zavacká ale Ameriku neobjavila. Dokázala viac: Prekukla cirkev. Tú najzáludnejšiu, katolícku. Iste, jej kvalifikácia historičky práva a dlhoročná práca jej deda ako učiteľa na cirkevnej škole jej dáva tú najskvelejšiu kvalifikáciu, aby na margo už vyšumievajúcej „kauzy Bezák" goebelsovským pospájaním faktov a poloprávd vykreslila katolícku cirkev v dnes tak žiadanom bulvárnom čo najčiernejšom svetle. Sama sa priznáva, že rada dvíha hierarchom adrenalín.

Doré rady a analýzy tety Zavackej sú skutočne širokospektrálne. Zahŕňajú nielen „podrobnú" analýzu „kauzy Bezák", ale aj celibát, kondómy, postoje cirkvi k homosexuálom, ponuku na kandidatúru Alojza Rakúsa na Nobelovu cenu, až po „vatikánsku" zmluvu. Túto však prirovnať k „musiliniho konkordátu" je už naozaj silná káva.

Pani Zavacká má skutočne pravdu v tom, že cirkev si so svojím majetkom hospodári podľa svojho. Rovnako ako ona so svojím. Komu skladá účty pani Zavacká neviem. Cirkev však skladá účty podľa svojich vnútorných predpisov. Tým samozrejme netvrdím, že o ich aplikácii nemal Sokol iné predstavy ako Bezák. Avšak spájať arcibiskupov s mafiánmi a vydávať to takmer za pravidlo je ďalšia zo silných káv, ktoré nám teta Zavacká servíruje.

Snáď najväčšou  „perlou ducha" pani Zavackej je však vyhlásenie, že Slovensko je akýsi skanzen, kde si Vatikán testuje, ako by to bolo, keby cirkev žila „tradičným" spôsobom. Zrejme má historička práva pani Zavacká práve tuto v histórii medzery.

Čo si pani Zavacká asi neuvedomuje je, že cirkev, presnejšie katolícka, ktorá má celosvetovo vyše miliardy členov, nie sú iba jej hierarchovia. Tá miliarda veriacich sú ľudia, ktorí vieru v to, čo presahuje matériu, vyjadrujú formou určitých špecifických rituálov a prijímajú aspoň základné katolícke dogmy. Podobne, ako aj ďalšie miliardy veriacich iných vierovyznaní prijímajú rituály a dogmy svoje.

Neuvedomuje si, že títo ľudia nepotrebujú poznať matematické popisy gravitačného poľa a štatistickú pravdepodobnosť Higgsovho bozónu aby postrehli, že vo svete veci fungujú zákonite a podľa určitých pravidiel. A to nielen tých z vnímateľného materiálneho sveta. Týmto pravidlám je podriadená aj pani Zavacká, či už si to uvedomuje, či nie, a jej odvážne a arogantné výroky môžu mnoho ľudí pohoršiť.

Pohoršiť nie preto, že by v mnohom nemala pravdu, veď napokon jej „objav", že Bezák šliapol niekomu na otlak, je preukázateľný s pravdepodobnosťou 5-sigma. Pohoršujúce je to, že smeti zozbierané z povrchu vedra vody nehovoria takmer nič o jej kvalite. A pani Zavacká sa práve na základe týchto suchých listov snaží vzbudiť dojem, že voda je závadná.

 

 

Rozhovor, s ktorým polemizujem, je tu:

http://zivot.azet.sk/clanok/11812/sme-v-zajati-vatikanu-sirenie-strachu-uz-nepomaha.html


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?