Ako odpáliť biskupa

Autor: Tibor Javor | 12.7.2012 o 10:16 | (upravené 12.7.2012 o 11:02) Karma článku: 16,28 | Prečítané:  3436x

Nie, nebudem písať o dianí na Slovensku. Prenesme sa do diecézy Les Hamphris v americkom štáte Pencilmania. Tam sa odohral veľmi podobný prípad, ktorý možnože stál vzorom aj tomu slovenskému.

Štát Pencilmania sa nachádza na juhu Spojených štátov a jeho obyvateľstvo je veľmi rôznorodé. Tretinu tvorí biela väčšina, tretinu čierni a tretinu hispánci. Tí žijú najmä v diecéze Les Hamphris, pomenovanej podľa správneho centra štátu. Robiť svetskú politiku v takejto zmiešanej oblasti je „malina" oproti vedeniu katolíckej diecézy. Treba veľmi citlivo vážiť vety a rozhodnutia.

Správca  diecézy musí si byť vedomý, že biela väčšina je neustále ohrozovaná sekularizmom a rôznymi vetvami „new age", pričom dá jedine na to, čo vidí v televízii. Veď to poznáte: „You´v seen on TV".

Oproti tomu čierna utláčaná menšina praktikuje zasa potajomky prvky woo-doo a rôznych druhov šamanizmu, ktoré historicky patria k ich chápaniu viery v nadprirodzeno. Navyše im gregoriánske chorály a baroková cirkevná hudba nič nehovorí, stále by si spievali len ten svoj gospel.

Hispánci je kapitola sama o sebe. Vo svojej pravovernosti sú ochotní nasledovať Krista na kríž, a to doslovne. Pre nich každá zmienka, ktorá nasledovanie Krista pripomína, môže byť zámienkou pre krvavé pašiové hry s reálne pribitými na prekrížené brvná. Svetské súdy by sa v tomto prípade zaoberali tým, že ich cirkev k tomu podnecuje, a niekto by si to odniesol.

Do tejto neutešenej situácie bol menovaný biskupom dovtedy neznámy kňaz Yan Van Der Ochova. Dovtedy nikto o ňom nič nevedel, nebol dokonca ani z diecézy Les Hamphris. Vatikán o tomto rozhodnutí vopred neinformoval a neudal ani nijaké dôvody. V zainteresovaných kruhoch sa však šepkalo, že Rím sa potreboval zbaviť predchádzajúceho biskupa Pepe Bonzálesa, o ktorom bolo až priveľmi známe, že sympatizoval za mladi s hnutím Kukluxklan a že dodnes má v biskupskej kancelárii v skrini za ornátmi schovaný biely habit s kapucňou. Jednoducho sa stal politicky nevhodným, a navyše mal v účtovníctve bodrel, v ktorom sa už ani on sám nevyznal.

Keď Van Der Ochova nastúpil do úradu ešte dlho nachádzal kdekade na spodkoch zásuviek nalepené rôzne odkazy Pepe Bonzálesa pre jeho spolupracovníkov a sympatizujúcich farárov. Sieť, zdá sa, fungovala dobre. Toto bolo treba zatrhnúť.

Van Der Ochova vymyslel geniálny plán. Sieť sa roztrhá, keď poprehadzujeme jednotlivé uzly. Navyše, keď popremiestňujeme farárov, zmierni sa aj napätie medzi bielymi, čiernymi a hispáncami, pretože zistia, že Slovo Božie je jedno, bez ohľadu na to, akej farby sú ústa, ktoré ho hlásajú. Vymyslené, realizované. Treba len počkať, kedy sa to utrasie.

Kým sa personálne zmeny v diecéze utriasali, Van Der Ochova taktiež nezaháľal. Pre bielych kázal v televízii, kvôli čiernym tancoval na gospelovom festivale a kvôli hispáncomm sa naučil chodiť po žeravých uhlíkoch. Stával sa čím ďalej populárnejší pre jednoduchých veriacich a ešte jednoduchších neveriacich. Bol miláčikom novinárov, ktorí hltali každé jeho slovo neuvedomujúc si, že ich vlastne evanjelizuje. A kostoly praskali vo švíkoch.

Niekomu sa však predsa len tento pokrok v diecéze nepáčil. Ba vlastne bola to drvivá väčšina ultrapravoverných hispánskych kňazov, ktorí zrazu mali kázať bielym liberálom, či čiernym lúzrom. Nepáčilo sa to ani časti bielych, pretože zostali odtrhnutí od svojich tajných mileniek a alimenty museli posielať na účet, čo bolo nápadné. No a niektorí čierni kňazi stratili klientelu pre svoje šamanské kúsky. Nového biskupa sa bolo treba zbaviť.

Pozliepať novú konšpiračnú sieť na pozostatkoch siete Bonzálesovej nebolo nijako zložité. Zložitejšie ale bolo, nájsť závažný dôvod, na čo si do Vatikánu sťažovať. Prvé, čo prichádzalo v úvahu, bolo obviniť Yana Ven Der Ochovu z pedofílie. Veď viedol aj ako biskup detské omše, kde predvádzal namiesto homílie evanjeliové scénky nacvičené s miništrantmi. No a pri nacvičovaní v sakristii bol s nimi vždy sám, kostolník zatiaľ sedel v krčme v budove biskupstva na pive. Ktovie, čo tam s tými deckami mohol robiť. Zopár udaní by mohlo pomôcť.

Myšlienka udania za pedofíliu neprešla. Zdala sa už príliš otrepaná a dalo sa predpokladať, že by to Vatikán ututlal. Bolo treba nájsť niečo moderné, niečo, čo tu ešte nebolo. Áno, drogy.

Problém bol, že Van Der Ochova bol cnostný chlap a nestýkal sa s nikým, kto by mohol byť dílerom. Ba dokonca ani v biskupskej záhrade nepestoval nič, čo by mohlo vzdialene pripomínať konope. Sám taktiež žiadne návykové látky, s výnimkou omšového, nepožíval a dokonca ani nevedel fajčiť.  

Ale bolo tu predsa len niečo. Boli to natrieskané kostoly a dlhé rady veriacich na prijímanie. Vatikán bol spokojný, keď čítal hlásenia o počte podaných hostií.

Nie, toto nemohol byť ani účinok Van Der Ochovových televíznych príhovorov, ani popularita získaná v gospelových kruhoch. Konšpirujúca skupina kňazov začala veriť, že určite do hostií niečo pridáva a že sestry rádu blahoslaveného Oetkera, ktoré pečú hostie, s ním v tom určite idú. V hostiách bude určite nejaká droga, či už mariška, alebo čosi tvrdšie. Dohodnuté. Teraz len napísať listy, každý trocha iný, ale všetky o tom istom: Yan Van Der Ochova zdrogoval diecézu.

Vatikánska vizitácia na seba nedala dlho čakať a Yan iba udivene krútil hlavou, keď sa ho pýtali, ako je možné, že má kostoly také plné. Dokonca sa vizitátor presvedčil na vlastné oči so stopkami v rukách, že veriaci musia na prijímanie stáť v rade priemerne sedemnásť a pol minúty. Van Der Ochova nič nezapieral, potvrdil, že záujem o Telo Kristovo stúpol nebývalým spôsobom.

O pár týždňov sa Yan čudoval ešte viac, keď ho listom Rím vyzval, aby sa zamyslel nad svojím ďalším pôsobením v diecéze. Údajne prílišný počet podaných hostií vzbudzuje závažné podozrenie, veď však on už vie, z čoho. Yan predpokladal, že majú na mysli, že upravuje štatistiky, ktoré do Ríma posiela. Dal zauditovať všetky biskupské počítače firmou Delete Tusch a správu osobne odovzdal v Ríme. Nepomohlo ani to, že správa potvrdila platnosť údajov. O dva dni prišiel list. Odvolaný.

A zainteresovaní si šepkajú, že odmietol stať sa kardinálom na Madagaskare, čo mu bolo navrhnuté, keby sa priznal a odstúpil. K čomu sa má priznať mu však nepovedali. Škoda.

 

 

 

Doplnené 12.7.2012 o 11:00

Pre usilovne gúgliacich čitateľov dodávam, že štát Pencilmania v Amerike neexistuje :-)


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?