Kauza Bezák: Deň po...

Autor: Tibor Javor | 5.7.2012 o 11:45 | (upravené 5.7.2012 o 14:14) Karma článku: 16,96 | Prečítané:  4227x

Dnes večer sa očakáva mediálne vyvrcholenie „kauzy Bezák" v Hríbovej Lampe. A potom to celé „zhasne". Začína Pohoda a o odvolanom arcibiskupovi zrejme viac „neštekne ani pes". Sám je viazaný mlčanlivosťou a Vatikán má vyhovorku, že pápež je na dovolenke. No a potom prídu iné starosti a nové správy. Napríklad taká, že emeritný arcibiskup zakotvil v redemptoristickej viceprovincii na Madagaskare.

Zaujímavé je pozorovať, kto sa Bezáka zastáva a kto mlčí. Zastáva sa ho, aby som použil slová jedného českého intelektuála z farnosti Najsvätejšieho Salvátora, takzvaná „šedá zóna". Sú to ľudia, ktorí hľadajú. Hľadajú či už moderné vyjadrenie svojej kresťanskej viery, alebo sú to takí, ktorí síce sami seba veriacimi nenazývajú, ale čosi  v ich vnútri hovorí vyššiemu princípu „áno". Halík ich nazýva „něcisté".

Sú to Hríbovia (inak Hríbov úvodník v ostatnom čísle časopisu .týždeň je prekrásny), Lipšicovia,  Mikloškovia... „Pravoverný katolík" by povedal „slobodomurárska zmeska". Sú to ľudia, pre ktorých svedomie ešte niečo znamená, a to nemusí byť „zošnorované" žiadnou konfesiou a ani ich názory nie sú „barokovo rigidné".

Čo však na to rímskokatolícky establišment na Slovensku? Utrúsil pre neho niekto znich slovko? Samozrejme nepočítajúc arogantné vyhlásenie jedného nemenovaného „hovorcu" na margo danbrownovských konšpirácií. Nie. Nikto ani slovo.

V ten deň, keď Bezák ohlásil svoje odvolanie, mi ktosi poslal esemesku, v ktorej sa píše, že sú všetci „predposratí". Prečo? Nie, nejde iba o bezvýhradnú poslušnosť Rímu. Ide o to, že Bezákovým odvolaním sú na Slovensku voľné dva biskupské stolce, a že zrejme čoskoro (áno, je to nechutné) bude mať Slovensko aj o jedného kardinála menej.

Kto by teda z oficiálnych cirkevných kruhov mal stratiť slovo? Kto by mal pozitívne hodnotiť Bezákovo účinkovanie v Trnave, keď on nielenže nezakryl finančné nezrovnalosti svojho predchodcu, ale narušil všetky možné aj tušené prepojenia popresúvaním kňazov? Kto by stratil slovo, stratil by šancu sám sa presunúť na jednu z uvoľnených pozícií.

Smutné je aj to, že slovo za Bezáka nestratia ani tí angažovaní kresťania, ktorých aktivity a kontakty presahujú hranice našej krajiny. Nie nemám na mysli našich etablovaných prelátov vo Vatikáne a v širšom okolí. Mám na mysli aj rôzne laické hnutia, ktorých vplyv siaha až priamo k pápežovi.  A to si hovoria, že sú to hnutia „moderné". Mám na mysli aj množstvo kňazov, pracujúcich s mladými. Ako sa postavili ku „kauze Bezák" títo? Keď bol Bezák na Lumene a na Pohode, tak to bolo fajn. A čo teraz?

Je „deň po". Zvyknime si...

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?