Kauza Bezák: Sme ako barany

Autor: Tibor Javor | 2.7.2012 o 7:42 | (upravené 2.7.2012 o 19:24) Karma článku: 16,17 | Prečítané:  5744x

Čo sa to vlastne na začiatku „uhorkovej sezóny" udialo? V podstate nič. Španieli vyhrali, v Bratislave spadla garáž a odvolali arcibiskupa. Chlieb lacnejší nebude a ekonomickou krízou to nezamáva. Veď čo je to jeden arcibiskup, a to nedostal ani „zlatý padák".

Otázkou ale je, čo zapríčinilo menované udalosti. Pri tom futbale je to jasné, Španieli boli lepším tímom a súpera rozdrvili dobrou hrou. Podzemná garáž sa zrútila kvôli šetreniu a snahe dosiahnuť čo najmenšie náklady. A je jedno, či sa šetrilo na projekte, alebo realizácii. Môže za to mamon a kríza.

Prečo však Vatikán odvolal Bezáka, pravda, ak to bude dnes na poludnie oficiálne potvrdené, nevedno. Veď čože, arcibiskupská funkcia je úradníckou funkciou, do ktorej sa menuje a odvoláva. A bežný veriaci môže iba špekulovať prečo.

Na druhej strane, k takýmto krokom Vatikán siaha iba pri prípadoch najzávažnejších. Trebárs také šírenie herézy, nejaké pedofilné škandály, alebo priamy odpor Rímu.

O nejakej heréze u Bezáka nie je možné hovoriť. I keď , kto vie, kde a s kým sympatizuje. Avšak navonok sa javí dostatočne „pravoverne", takže tu by problém byť nemal.

S tými obvykle tutlanými škandálmi, za ktoré bývajú kňazi preložení do inej farnosti, to taktiež nevidím pravdepodobné. Iste, s deťmi a s mládežou sa Bezák zaoberal priam programovo. Pamätám si jednu z jeho detských omší „u Cyrilka", kam som náhodou zablúdil, pri ktorej namiesto homílie deti inscenovali evanjeliovú scénu. Úplne náruživo a so zaujatím a dokonca aj so svojpomocne zhotovenými rekvizitami. A aj „páter Robert" hral s nimi ako „o dušu".

Bezáka som odvtedy stretol „na živo" ešte aj na jednej stužkovej jedného cirkevného gymnázia, kde sa o neho išli maturantky potrhať a každú z nich musel povinne vykrútiť. A nehanbil sa ani „zatrsať" si na diskotéke po ukončení „oficiálnych" tancov. Takže ani s tou „pedofíliou" problém asi nebude, Bezák je úplne normálny chlap a vyzerá to že aj dobrý kňaz.

Treťou možnosťou by mohlo byť odmietnutie príkazu z Ríma. Toto je však možnosť jednoznačne konšpiratívna, pretože veriace „ovečky" nie sú informované o komunikácii medzi svojimi „pastiermi" a hierarchiou. Táto možnosť sa mi zdá najpravdepodobnejšia, veď o podobných „priestupkoch" sa hovorí aj v „Skutkoch". Kto by si nepamätal spor medzi oficiálnou hlavou cirkvi Petrom a samozvaným apoštolom Pavlom ohľadne obriezky. Bola to situácia naozaj vážna až si Peter Pavla pozval priamo do Jeruzaléma. Vtedy sa však dohodli a Pavlove „marketingové" argumenty boli vyslyšané.

Aký spor zavládol medzi Bezákom a hierarchiou nevedno. Aspoň my „ovečky" to nevieme. A asi sa to ani nikdy nedozvieme. Vatikánska hierarchia nás má totiž iba „za sprostých baranov".

 

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?