Kauza Bezák: Sme ako barany

Autor: Tibor Javor | 2.7.2012 o 7:42 | (upravené 2.7.2012 o 19:24) Karma článku: 16,17 | Prečítané:  5739x

Čo sa to vlastne na začiatku „uhorkovej sezóny" udialo? V podstate nič. Španieli vyhrali, v Bratislave spadla garáž a odvolali arcibiskupa. Chlieb lacnejší nebude a ekonomickou krízou to nezamáva. Veď čo je to jeden arcibiskup, a to nedostal ani „zlatý padák".

Otázkou ale je, čo zapríčinilo menované udalosti. Pri tom futbale je to jasné, Španieli boli lepším tímom a súpera rozdrvili dobrou hrou. Podzemná garáž sa zrútila kvôli šetreniu a snahe dosiahnuť čo najmenšie náklady. A je jedno, či sa šetrilo na projekte, alebo realizácii. Môže za to mamon a kríza.

Prečo však Vatikán odvolal Bezáka, pravda, ak to bude dnes na poludnie oficiálne potvrdené, nevedno. Veď čože, arcibiskupská funkcia je úradníckou funkciou, do ktorej sa menuje a odvoláva. A bežný veriaci môže iba špekulovať prečo.

Na druhej strane, k takýmto krokom Vatikán siaha iba pri prípadoch najzávažnejších. Trebárs také šírenie herézy, nejaké pedofilné škandály, alebo priamy odpor Rímu.

O nejakej heréze u Bezáka nie je možné hovoriť. I keď , kto vie, kde a s kým sympatizuje. Avšak navonok sa javí dostatočne „pravoverne", takže tu by problém byť nemal.

S tými obvykle tutlanými škandálmi, za ktoré bývajú kňazi preložení do inej farnosti, to taktiež nevidím pravdepodobné. Iste, s deťmi a s mládežou sa Bezák zaoberal priam programovo. Pamätám si jednu z jeho detských omší „u Cyrilka", kam som náhodou zablúdil, pri ktorej namiesto homílie deti inscenovali evanjeliovú scénu. Úplne náruživo a so zaujatím a dokonca aj so svojpomocne zhotovenými rekvizitami. A aj „páter Robert" hral s nimi ako „o dušu".

Bezáka som odvtedy stretol „na živo" ešte aj na jednej stužkovej jedného cirkevného gymnázia, kde sa o neho išli maturantky potrhať a každú z nich musel povinne vykrútiť. A nehanbil sa ani „zatrsať" si na diskotéke po ukončení „oficiálnych" tancov. Takže ani s tou „pedofíliou" problém asi nebude, Bezák je úplne normálny chlap a vyzerá to že aj dobrý kňaz.

Treťou možnosťou by mohlo byť odmietnutie príkazu z Ríma. Toto je však možnosť jednoznačne konšpiratívna, pretože veriace „ovečky" nie sú informované o komunikácii medzi svojimi „pastiermi" a hierarchiou. Táto možnosť sa mi zdá najpravdepodobnejšia, veď o podobných „priestupkoch" sa hovorí aj v „Skutkoch". Kto by si nepamätal spor medzi oficiálnou hlavou cirkvi Petrom a samozvaným apoštolom Pavlom ohľadne obriezky. Bola to situácia naozaj vážna až si Peter Pavla pozval priamo do Jeruzaléma. Vtedy sa však dohodli a Pavlove „marketingové" argumenty boli vyslyšané.

Aký spor zavládol medzi Bezákom a hierarchiou nevedno. Aspoň my „ovečky" to nevieme. A asi sa to ani nikdy nedozvieme. Vatikánska hierarchia nás má totiž iba „za sprostých baranov".

 

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?