Obrázky z Čičmian. Tip na výlet

Autor: Tibor Javor | 18.5.2012 o 13:20 | (upravené 18.5.2012 o 14:27) Karma článku: 7,14 | Prečítané:  1867x

Čičmany. Obec skrytá kdesi v Strážovských vrchoch na nádhernej ceste od Ilavy cez Zliechov na Fačkovské sedlo.  Kedysi známa papučami, výšivkami a dnes výbornými lyžiarskymi terénmi a najmä unikátnou výzdobou dreveníc.

Mnoho sa popísalo o pôvode čičmianskych ornamentov, vrátane konšpiračných teórií a runového písma, ktoré vzory maľované bielym vápnom na tmavých brvnách dreveníc na prvý pohľad pripomínajú. Taktiež sa dlho bádalo, kto vlastne Čičmany prvý krát osídlil. Dnes je názor odborníkov taký, že nejde o žiadne záhadné písmo, vec je vraj veľmi prozaická.

ObrazkyB.jpg

Čičmany osídlili pravdepodobne na prelome 13. a 14. storočia Bulhari, ktorí sem prišli v rámci valašskej kolonizácie. A tí vraj priniesli so sebou zvyk natierať konce trámov dreveníc na bielo, aby sa do nich nedala pleseň a škodcovia. Tak vznikla akási šachovnica na rohoch domov, ktorá sa asi pred dvesto rokmi vyvinula na ornamentálne vyzdobovanie nielen nároží, ale aj celých stien.

OrnamentyB.jpg

Čičmany boli viac krát zničené požiarmi, ktoré menili charakter obce zo zrubovej na murovanú. Po jednom z tých väčších v roku 1921 sa na záchrane rázovitého charakteru dediny podieľal aj známy architekt Dušan Jurkovič a naprojektoval repliky pôvodných domov, ktoré môžeme vidieť do dnes.

OkienkoB.jpg

V Čičmanoch dnes žije iba do 140 stálych obyvateľov. Väčšina domov, podľa slov domácich, je využívaných na rekreáciu. Niet sa čo čudovať. Práce je v okolí málo, ale naopak príroda je nádherná. Dokonca aj na cintoríne.

Kriziky4B.jpg

Neviem, či sú Čičmanci na svoje ornamenty hrdí, alebo ich život v pamiatkovej rezervácii skôr otravuje. Každopádne sa tu dá nájsť aj ornamentmi vyzdobená „kadibúdka“.BudkaB.jpg   

A že sa do Čičmian oplatí odbočiť dokladuje aj týchto pár obrázkov z čičmianskych zákutí.

OveckyB.jpg

 

 


foto: (C) Tibor Javor     http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?