Faktor tretieho človeka. Mystiku v tej knihe nehľadajte

Autor: Tibor Javor | 9.5.2012 o 12:07 | (upravené 9.5.2012 o 12:33) Karma článku: 4,95 | Prečítané:  475x

Knihu Johna Geigera, ktorú mimochodom popularizuje aj české internetové vydanie National Geographics, som našiel v kníhkupectve v oddelení ezoterickej literatúry. Že by sa konečne niekto seriózne pustil do „anjelológie", keď túto knihu propaguje „nejšn"?

Napriek tomu, že knihu zaradilo známe bratislavské kníhkupectvo do ezoteriky, mystiku ani anjelov v nej nehľadajte. A napriek tomu, že o knihe píše renomovaný časopis, zameraný na prírodu a prírodné vedy, nenájdete v knihe serióznejší náznak vedeckého vysvetlenia popisovaného faktora. A napriek tomu, že autor sa danou problematikou zaoberá desiatky rokov a zozbieral stovky popisov udalostí, kedy sa faktor tretieho človeka prejavil, patrí kniha skôr do regála dobrodružnej literatúry pre mládež.

faktor.jpgO čo tu vlastne ide? National Geographics píše: Reinhold Messner je důvěryhodný muž... Ale když oznámil, že při výstupu na Nanga Parbat ho doprovázela podivná duchovní bytost, všichni jen nevěřícně kroutili hlavami. „Najednou se vedle mě objevil třetí horolezec. Sestupoval s námi, udržoval si pravidelnou vzdálenost kousek napravo, jen pár kroků ode mě, ale mimo mé zorné pole. Nemohl jsem tu postavu vidět a zároveň si udržet koncentraci, byl jsem si ale jistý, že tam kdosi je. Cítil jsem tu přítomnost, nepotřeboval jsem k tomu žádný důkaz.".... Tento fenomén, který je mnohem rozšířenější, než si v našich klidných zeměpisných šířkách myslíme, popisuje nová kniha Johna Geigera „Faktor třetího člověka."

John Geiger, mimochodom tiež skúsený horolezec, reprodukuje podobné príbehy a situácie, ako zažil Messner,  dramatickým jazykom vo farbistých detailoch, z ktorých niekedy nabehne aj husacia koža. Popisy útrap polárnych výprav strieda detailná správa o vymieraní stroskotancov v záchrannom člne uprostred Pacifiku, či podrobný postup odrezania si zakliesnenej ruky pod skalným bralom. Vo všetkých týchto prípadoch aktéra príbehu vedie akási neznáma „bytosť" priamo či nepriamo zacharňujúca hlavného hrdinu svojimi radami.

Kniha sa dobre číta a ešte lepšie sa nad príbehmi uvažuje. Horšie ale je, že ani jedno z popisovaných „vedeckých" skúmaní, ktoré sú voľne roztrúsené pomedzi príbehmi, nedáva ani náznak možného seriózneho vysvetlenia javu, o ktorom kniha je. Keďže však autor akoby implicitne odmieta vysvetlenie postavené na mimozmyslovom vnímaní, či vysvetlenie na základe viery, kniha naozaj patrí do oddelenia mládežníckej dobrodružnej literatúry.  

 

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?