Líder je o charizme

Autor: Tibor Javor | 12.3.2012 o 16:25 | (upravené 12.3.2012 o 16:32) Karma článku: 10,11 | Prečítané:  1244x

Volebný súboj pravice a ľavice skončil. Komentátori a politológovia búšia do klávesníc, a v centrále víťaznej strany sa zostavuje tím novej exekutívy. Pravica ostala s otvorenými ústami a tvári sa, že takýto výsledok nečakala.

Slovenská pravica nemá lídra. Nemá osobnosť, ktorá by dokázala upútať svojou prirodzenou charizmou, empatiou a intelektuálnym potenciálom. Netvrdím, že dve z týchto podmienok nespĺňajú viaceré osobnosti z pravicového tábora. Zdá sa mi však, že naposledy všetky tieto podmienky spĺňal drzý kučeravý maratónec vo svetlom zle strihnutom obleku.  Ale to už je veľa rokov, onen maratónec ubehol dlhú trať, vlasy ošediveli, na nohách nabehli kŕčové žily a z žoviálneho úsmevu popod fúzy ostal iba limetkový úškrn.

01.jpg

Ten chlap vie svoje. Pozná situácie, kedy si treba pred finišom pomôcť lakťami, pozná pocit vďačnosti za fľašu vody podanú na trati. Pozná pocity víťaza aj porazeného. A najmä vie, že tím treba držať do poslednej minúty. Tentoraz však bol pretek rozbehnutý prirýchlo.

Líder je o charizme. Najmä na pomedzí západného a východného kultúrneho a mentálneho prostredia, kde sa mentalita horala miesi s mentalitou pusty a širokých východoeurópskych stepí. Líder musí ľud dokázať nadchnúť, musí hovoriť jeho rečou. Musí ľudu nielen rozumieť, ale musí hovoriť tak a to, čo ľud chce počuť.

Líder si uvedomuje, že názory ľudu sa menia, a že ľud chce počuť nielen to, po čom mu „srdce piští“, ale aj to, čo „videl v televízii“. Líder si uvedomuje, že národ bude vždy „hladný a smädný“  a vie, že to, čo ľud uvidí na obrazovke sa dá významne ovplyvniť. Nebadane...

Slovenská pravica lídra nemá. Nemá lídra, ale má príliš veľa ambicióznych vodcov, z ktorých každý jeden presadzuje to, o čom si myslí, že spasí svet. A tak sa v pravicovom tábore ocitli tí, čo sú proti potratom, tí, čo bojujú naopak za právo ženy o tom rozhodnúť, tí, čo sľubujú transparentnosť, aj tí, čo to s rozkrývaním tajných nahrávok preháňajú. Ocitli sa tu aj tí, čo chránia vtáky, aj tí, ktorí otvárajú vojenské lesy. Mnoho kohútov na jednom smetisku...

A skutočný líder typu Winstona Churchila, či Ronalda Reagana chýba. Podobne, ako chýba pozitívne chápaný a vizionársky program pravice, ktorý by dokázal nadchnúť nielen kaprálov a kaprálikov roztriešteného pravého krídla, aby zabudli na svoje parciálne záujmy, ale najmä program, ktorý by oslovil ľud. Oslovil jeho rečou a jednoduchým slovníkom predstavil zložitosť sveta. A sľúbil by ľudu iba „pot a slzy“.

Pravica lídra nemá a kým ho nenájde, nebude pravicou. Bude smutno-smiešnym klubom intelektuálov a pseudointelektuálov, ktorí sa kanibalizujú navzájom. Ľavica lídra má. Otázne však je, čí je to líder. Každopádne nás čaká pár vzrušujúcich rokov.

 

 

 

 


foto: TASR/Svätopluk Písecký

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?