Vodca svorky. Nejde iba o samice...

Autor: Tibor Javor | 8.3.2012 o 10:39 | (upravené 8.3.2012 o 16:53) Karma článku: 8,37 | Prečítané:  1692x

Nie je to vždy ten najväčší a najmocnejší samec. Ba dokonca niekedy je to aj samica. Záleží na tom, o aký druh ide a kde žije. Jedno je však vždy isté. Vodca svorky je zodpovedný za jej prežitie a ochranu a slúži svojej skupine. Teda aspoň v ríši zvierat. U ľudí je tomu často inak. Vodca svoj ľud často krát iba využíva.

Neďaleko dediny, kde žijem, sa na rozľahlých pláňach pasú skupinky lesnej zveri. Každé ráno ich vídavam na ich stanovištiach cestou do práce. Najväčšia z nich je črieda muflónov. V čase najväčších mrazov, kedy ešte barany ostávali pri svojich tehotných „manželkách", som  ich napočítal do štyridsať kusov.  Čriedu vedie stará skúsená bielohlavá samica, ktorá sa snáď ani nepasie, iba so zdvihnutou hlavou a nastraženými ušami dáva pozor. Stačí zastaviť na krajnici a otvoriť dvere a stádo sa dá do behu nasledujúc ju smerom do kríkov pri potoku. Barany sú vzadu, pripravené mohutnými rohami kryť tým svojim chrbát.

muflon.jpg

Psy, či vlci, žijú tiež vo svorkách. Vodca svorky, alfa samec, vôbec nemusí byť ten najväčší, ani ten najsilnejší. Musí však vynikať skúsenosťami, ktoré zaručujú svorke dobrý lov a prežitie. Svorka ho rešpektuje, až do vysokého veku, kedy sa o jeho „post" začne uchádzať mladší jedinec. Aj domáci psíčkovia potrebujú vodcu svorky. Tým je v ich očiach človek, ich pán. Ten, keď svojho psa nedokáže „ochrániť", vodcovské miesto vo svorke zaujme pes. A potom sa z maznáčika môže stať tyran domácnosti a všetkých psov v parku.

vlk.jpg

U primátov je to podobné. Alfa samec si úzkostlivo stráži svoje samice a pripustí k nim mladších samcov iba výnimočne. A to iba tých, ktorí pre neho nepredstavujú ohrozenie a podriaďujú sa mu. No u niektorých druhov ani to. Ba dokonca z „cudzoložstva" narodené mláďatá alfa samec niekedy usmrtí. Pre varovanie.

gorila04.jpg

U ľudí je tomu tiež tak. Od čias objavenia sa tohoto živočíšneho druhu je známe, že žije v tlupách. V niektorých končinách dodnes. Aj v civilizovanom západnom svete tlupa potrebuje vodcu. Vodca sa nazýva politik a tlupa svojmu vodcovi verí, že ľud vytiahne z kaše, že zníži dane, zvýši dôchodky, postaví diaľnice a širokorozchodnú, vyženie "gorily" a povolí "trávu". A jedinec je ochotný pre svojho vodcu aj riskovať život a slobodu.

 Putin.jpg

Paradoxom však je, že vodca má len veľmi zriedkavo na zreteli na prvom mieste blaho svojej tlupy. Obvykle má na prvom mieste blaho svoje.

A nejde vždy iba o samice.

 

 

 


Foto: Internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?