Kto je Santa Claus

Autor: Tibor Javor | 22.12.2011 o 13:06 | (upravené 22.12.2011 o 13:59) Karma článku: 5,69 | Prečítané:  1312x

Červený trpaslík, hompáľajúci sa nad horou plechoviek v supermarkete, nasprostastý deduško, kdesi spoza severného polárneho kruhu na saniach ťahaných sobmi, alebo tlsťoch, používajúci v kontroverznom videospote listy s prianiami namiesto toaletného papiera. A možnože niekto povie, že je to vodič „vianočného kamiónu". Každopádne je Santa Claus pojem a v niektorých krajinách priam idol hodný slávy Michaela Jacksona. Dokáže sa prepchávať komínom, alebo liezť na lane do okna, ako trebárs u nás na niektorých domoch na Záhorí. Tiež asi prišiel na to, že „Vánoce sú prede dverma"...

Áno, Vianoce. Tie Vianoce, ktoré boli kedysi sviatkom pokoja. Pokoja bez koly, orindžu, ajpadov a honosných večierkov. Boli kedysi sviatkom kresťanským, aj keď niekto určite namietne, že zimný slnovrat oslavovali snáď už neandertálci v jaskyni. Prinajmenšom v európskej tradícii sú Vianoce pripomenutím si narodenia jedného židovského dieťaťa, s ktorého názormi máme možnosť polemizovať, alebo podľa nich žiť.

Čo však s tým všetkým má ten starý Santa? A prečo práve Santa by mal voziť plechovky s kolou na kamióne kdesi od Severného pólu? A prečo je taký celý červený? A odkiaľ sa vôbec vzala táto „tradícia"?

Saint_Nicholas.jpgSanta Claus, pôvodným menom Nikolaos, nepochádza od Severného pólu, ale z Grécka. Narodil do bohatej kresťanskej rodiny, študoval v Alexandrii, pričom cestou domov zachránil muža, čo spadol cez palubu. Keď v meste vyberali nového biskupa, tento človek navrhol obetavého Nikolaosa. Po peripetiách spojených s prenasledovaním kresťanov cisárom Diokleciánom sa stal arcibiskupom. Preslávil sa najmä dvomi vecami. Priamo na biskupskej synode sa pobil s alexandrijským biskupom Areiom, predstaviteľom ariánskej herézy. Neskôr zachránil tajnými nočnými peňažnými darmi tri mladé sestry, ktoré by inak museli prostituovať. Bol však pri tom prichytený ich otcom, a tak sa celá vec už ťažko dala ututlať. Nikolaos zomrel 6.decembra roku 330. Áno je to náš starý známy Svätý Mikuláš. Po anglicky Saint Nicolaus.

Americké deti ale kričia „Santa, Santa..." Aspoň v slaboduchých filmoch, keď sa spoza gýčového trojmetrového vianočného stromu objaví tučný bielovlasý dedko v červenom kožuchu, trpasličej čiapke a vo veľkých čižmách. Santa sa vôbec rád objavuje vo filmoch. Najmä v reklamných.

santa_1931.jpg

Tak, ako Santu dnes poznáme, je produktom masívnej marketingovej vianočnej kampane firmy Coca Cola v Amerike v roku 1931. Coca Cola mala roky na tento Santov „outfit" aj autorské práva, a celý mýtus so sobmi, Severným pólom a "vianočným kamiónom" vytvorila postupne v rôznych reklamných kampaniach.

SantaWhiteRocks.jpgAle aby to nebolo také jednoduché, Coca Cola v podstate "ukradla" Santu inej americkej firme White Rock Beverages tiež vyrábajúcej nápoje, ktorá "zaviedla" Santa Clausa už v roku 1915! To, že dnes už málokto vie, ako ten "červený trpaslík" vznikol, svedčí o tom, pod akým vplyvom reklamy sa ľudia už generácie nachádzajú. A to, že reklamný priemysel dokázal využiť aj kresťanskú legendu o Svätom Mikulášovi a prekrútiť ju na Santu so sobmi, Severným pólom a Vianočným kamiónom, je z pohľadu "kreatívcov" geniálne a učia o tom učebnice marketingu.

 

 

Na zamyslenie je však iné: Nedovolili sme toto vlastne my kresťania? Vyprázdnením duchovného obsahu našich symbolov?

 

 

P.S. Môj nick Commandcom som zasa ja "ukradol" firme Microsoft :-)


Zdroj: CocaCola.com, WhiteRocking.org, Wikipédia

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?