Konšpiračná teória o Božom kráľovstve. Heréza

Autor: Tibor Javor | 13.12.2011 o 14:30 | (upravené 13.12.2011 o 14:39) Karma článku: 7,07 | Prečítané:  2074x

Kresťanský svet očakáva Vianoce. Oslavu narodenia Ježiša, oslavu „vstupu" Boha do materiálneho sveta v hmotnom tele. Aby podľa kresťanskej viery následne svojou smrťou a zmŕtvychvstaním ľudstvo „vykúpil" a otvoril mu cestu do „Božieho kráľovstva". Nie, nie je to nelogický konštrukt. Stačí sa zamyslieť nad tým, čo iné vieroučné systémy hovoria o „karme", alebo čo hovorí fyzika o entropii.

Zaujímavé však je, že je veľmi ťažké nájsť v kresťanmi uznávaných textoch „definíciu" tohto „kráľovstva Božieho", respektíve, ako sa niekedy hovorí „kráľovstva nebeského". Zdá sa, že takáto definícia zapísaná nie je, aj keď prví protagonisti Ježišovej náuky zaznamenali desiatky narážok na znaky tohto kráľovstva, a či na to, čím sa toto kráľovstvo naopak nevyznačuje. Zjednodušený prehľad týchto nepriamych dôkazov o jeho existencii a pravidiel, ako sa do tejto „ríše" dostať, poskytuje trebárs katechizmus katolíckej cirkvi.

Samozrejme, tradičný katolík, alebo všeobecne kresťan, bude namietať, že ľudským chápaním je ono „kráľovstvo" nepochopiteľné, a teda nemá ho zmysel definovať. Niečo na tom zrejme bude, pretože je známe, že inštrumentáriom podsystému nie je možné plne definovať celok. Príkladom je trebárs doposiaľ neúspešná snaha vedcov o zostavenie univerzálnej teórie všetkého.

MeditaciaB.JPGMeditácia  (Diptych)

Zmienky o „kráľovstve Božom" v kresťanských, ale aj iných, textoch však svedčia o inom. Aj kresťania veria, že Ježišovým príchodom ono „kráľovstvo" započalo, ale ešte nebolo zavŕšené. Má sa tak stať pri jeho druhom príchode. Ježiš sám ale svojim žiakom hovorí, že „kráľovstvo je vo vás" (medzi vami). V kontexte ďalších jeho výrokov sa teda natíska myšlienka, že oni aj on veľmi dobre vedeli, o čom je reč. Ibaže, povedané dnešným slovníkom, bola to informácia charakteru „tajné". Žeby tajná náuka?

Na takúto „tajnú náuku" narážajú aj niektoré nekanonizované texty a „evanjeliá" (Kumrán, Nag Hammadi). Čoho by sa táto „tajná náuka" mala týkať? Náznaky svedčia, že mohlo ísť o „technológiu vstupu" do tohto „kráľovstva" ešte za života. Táto náuka ale nebola určená pre všetkých Ježišových nasledovníkov. Bola určená pre úzky kruh „preverených", ktorí ju mali odovzdávať rovnako „prevereným" osobám ďalej.

A tu sa už musíme odpútať od kanonizovaných aj nekanonizovaných textov, tu začína „konšpiračná teória". Teória, za akú sa upaľovalo. Preverení učeníci, ktorí museli aj svojím životným postojom preukázať, že sú hodní a schopní tajné informácie prijať, dostali návod, ako „konať zázraky". Iste, nekonali ich vo vlastnom mene, podľa kresťanov pôsobil cez nich „Duch svätý", ako je zaznamenané napríklad v Skutkoch apoštolských.

Moderným slovníkom by sme povedali, že učeníci dostali kurz, ako svoju myseľ uviesť do stavu zmeneného vedomia a ako v tejto extáze vzbudiť v sebe nielen mimozmyslové vnímanie, ale aj schopnosti psychokinézy, telepatie, alebo trebárs astrálneho cestovania či bilokácie. Všetko sú to však schopnosti, ktoré môžu veľmi ľahko ublížiť nielen sebe, ale aj druhým, a ktoré môžu byť egoisticky zneužité vo vlastný prospech. Možno preto sa aj v stredoveku rozpútal pohon na čarodejnice a možno preto aj dnes cirkev dôkladne „preveruje" každý „zázrak", či „zjavenie".

Ľudia, ktorí trocha „privoňali" k dnes tak populárnej ezoterike a liečiteľstvu vedia svoje. Dostupnej „literatúry" od serióznych autorov je dosť. Spomeniem napríklad Milana Rýzla a jeho knižku „Naučte se ESP", alebo knižky Josého Silvu. Zaujímavé sú aj názory cyperského liečiteľa Daskala, ktoré zachytil Kyriakos Markides. Svoje vedeli aj kresťanskí mystici, za mnohých spomeniem trebárs Hildegardu von Bingen. A teraz ma môžete kameňovať.

Kameňovať ma začnú skeptici materialistickí aj kresťanskí. Tí prví za to, že „verím" vo veci, ktoré sa priečia fyzike a zdravému rozumu. Tých sa opýtam: A čo tak Higgsov bozón? Kresťania ma budú kameňovať za dezinterpretáciu Písma. Pre nich mám otázku: Chcete určovať ako má pôsobiť Duch?

Človek má v sebe zakódované „kráľovstvo Božie" a s ním spojené schopnosti. Našťastie ich však potláča. Je to akási zábezpeka proti zneužitiu vlastným egom, ktoré z ďaleka nie je „chudobné duchom"  ani „milosrdné". Potláča ich preto, že sa priečia „zdravému rozumu". Potláča ich preto, že sa stal materialistickým, racionálnym. Snáď jedine malé deti chvíľu zažijú a vnímajú ten prekrásny svet. Svet  kde splýva realita s fantáziou, kde dieťa ešte dokáže vnímať matkine myšlienky, či vidieť „anjelov".

Nás ostatných čaká dlhá cesta. Ak sa na ňu dáme.

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor     http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?