Paradox dobra: Egoizmus

Autor: Tibor Javor | 21.11.2011 o 16:24 | (upravené 21.11.2011 o 16:53) Karma článku: 6,94 | Prečítané:  1469x

Robiť dobro za každú cenu môže byť často krát zlé. A to nielen vo vzťahu ku príjemcovi nášho snaženia, ale vo svojej samej vnútornej podstate aj voči aktérovi takéhoto konania. Snaha o konanie dobra, vedomá snaha motivovaná ráciom, je prejavom egoizmu.

Nie, nehovorím z cesty. Vedomá snaha konania dobra motivovaná racionálnou úvahou môže byť často kontraproduktívna, ba zvrhlá. Najmä, ak je aktérom veriaci človek. A je jedno, či je budhista veriaci v karmu, alebo kresťan, veriaci v spásu duše. Vo svojej podstate totiž racionálne pohnútky konania dobra sú vysoko egoistické.

BankaBlg.jpg

Banka (diptych)

 

Nie, nekameňujte ma. Nezavrhujem činy vychádzajúce z hĺbky srdca, duše, či motivácie podvedomia (nech si to každý nazve ako chce) a nezamieňam ich s egoizmom. Nezavrhujem spontánne podanú ruku padnutému človeku, či rozlomený posledný krajec kdesi pod vrcholom. Prieči sa mi však dobro konané s chladným kalkulom. Nech by bolo motivované akokoľvek. Snahou o „spásu" vlastej duše, alebo iniciované úmyslom „vylepšiť" si karmu, či, a to je ešte horšie, s vidinou „protislužby".

Nech mi kresťania odpustia, ale v tejto komunite vidno najčastejšie falošne motivovanú snahu o konanie dobra. Priznajme si, naše vnútorné pohnútky sú často vedome spojené s rôznymi prikázaniami lásky, ktoré berieme ako „dopravné predpisy" na našej vlastnej ceste za „spásou", a ktoré sa nikdy nestali našou najvnútornejšou a nevedomou motiváciou. Ak vedome rozdám celý majetok potrebným a zostanem na ulici iba preto, aby som si vyslúžil „zásluhy" tam „hore", som egoista najťažšieho kalibru. Naopak, ak nevdojak a nevedomky poteším čoby len úsmevom neznámeho, urobil som oveľa viac.

Sú to staré a známe hlboké pravdy. Sú to pravdy, na ktorých sa láme chlieb. Sami sa budeme čudovať, keď raz položíme otázku. „A kedy sme ťa videli hladného...?"

 

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor     http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?