Najväčší handicap kresťanov

Autor: Tibor Javor | 19.8.2011 o 14:29 | (upravené 19.8.2011 o 15:18) Karma článku: 11,76 | Prečítané:  3060x

A nielen ich, dalo by sa povedať „všetkých veriacich". Ale hovorme radšej o kresťanoch, povedzme katolíkoch, ktorí sú nám najbližšie. Prečo príslušníkov takzvanej „modernej" spoločnosti toľko štvú? Prečo toľko žlči a ohovárania v médiách a blogových diskusiách?

Nazval by som to syndrómom „Beverly Hills“. Podľa jedného televízneho seriálu, ktorý bežal snáď pred 15 – 20 rokomi. Tento seriál považujem za akýsi „manifest pravého života mladých ľudí“, ktorý svojím vplyvom ako jeden z prvých masmediálnych produktov utváral zmýšľanie dnešných štyridsiatnikov. O „jednoduchých Máriách“, alebo o takmer zabudnutom „Dallase“ ani nehovoriac.

O čo vlastne ide: Tak, ako kedysi bol človek formovaný učiteľom a farárom (v niektorých častiach sveta aj pionierskym vedúcim), takzvaný moderný liberál bol chtiac nechtiac formovaný televíziou a reklamou. Dnes najmä internetom a fejsbukom. A v reklame sa morálka nosí iba dovtedy, kým pomáha predávať. Kresťania, teda tí ktorí to nemajú iba na papieri, svoje deti ešte stále vychovávajú v snahe dopriať im trocha iné hodnoty, ako iba tie z gúglu a polonahej plagátovej reklamy.

RandeBlg.jpg

A sme doma, všetko je o sexe. V spomínanom seriáli, kto nemal priateľa, či frajerku, s ktorou býval, či aspoň intenzívne „chodil“, bol takmer menejcenný človek. Partnerstvo medzi mužom a ženou sa stalo spotrebným tovarom, ktorý je zaujímavý iba dovtedy, kým sa na trhu neobjaví novší model. O nejakých zväzkoch na celý život sa dnes píše iba v rozprávkach, a aj tam musí prísť vysnívaný princ na bielom koni, poťažne Ken na ružovom Cadillacu. Ak však nebude ten Ken už partnerom Freda...

Katolíci, napriek tomu koľko afér sú schopní novinári nafúknuť do veľkosti zeppelínu a napriek totálne neohrabaným reakciám inštitucionálnej cirkvi, predsa len majú predstavy o manželstve, sexe, výchove detí a antikoncepcii dosť odlišné. Aj keď sú niekedy z predminulého storočia. A sú na svoje názory hrdí a dokazujú už dvetisíc rokov, že sa podľa nich, aj keď niekedy s odratými ušami, dá žiť. A možnože je to aj trocha istejšie, ako byť iba „spotrebným tovarom“.

Táto neúmyselná, ale prirodzená, demonštrácia života podľa kresťanských hodnôt je oným problémovým bodom, ktorý dráždi liberálne zmýšľajúcu a žijúcu časť populácie. Áno, deti sa dajú robiť a aj vychovávať aj vo voľnom partnerstve, civilnom zväzku či ako single. A ako počujeme čoraz častejšie, aj v partnerstve osôb rovnakého pohlavia. Teda s výnimkou ich plodenia.

Všetko je o sexe. Ten je najhlavnejším ľudským pudom, určeným pôvodne na zachovanie rodu. Pôvodne. Dnes je niečím podobným ako návyk na nikotín. Na rozmnožovanie bude čoskoro stačiť petriho miska.

 

 

 

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor     http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Smer hľadí do budúcnosti

Politici radi rozprávajú slová o hľadení do budúcnosti namiesto zotrvávania v minulosti. Väčšinou k nim treba kontext.


Už ste čítali?