Non serviam. Bohu neslúžim ...

Autor: Tibor Javor | 27.7.2011 o 13:19 | (upravené 27.7.2011 o 13:34) Karma článku: 8,76 | Prečítané:  2718x

Non serviam. Nebudem slúžiť. Táto biblická veta prisúdená prvému „padlému anjelovi" Luciferovi je pokladaná za prvopočiatočný vznik „pekla". Miesta večného utrpenia a trestu. Miesta, ktoré „straší" mysle nielen kresťanov. Je to archetyp odporu proti Bohu, ktorému máme slúžiť ako absolutistickému vládcovi a monarchovi. Aspoň podľa tradície a stredovekých predstáv.

Mnohí „biblisti“ dokážu detailne rozoberať všetky aspekty tohto temného miesta. Svoje vývody opierajú nielen o doslovnú interpretáciu textov Písma, ale aj o extatické vízie svätých. Plač a škrípanie zubov. To je to, čo si zaslúži ten, ktorý sa dal do služieb „zakladateľa“ tejto inštitúcie.

Non serviam. Neslúžim. Práve to povedal ten, ktorého meno znamená „nositeľ svetla“, čiže ten, ktorý by mal vedieť viac. Naozaj, je potrebné Bohu slúžiť? Nie je to iba stredoveká antropomorfná predstava služby či už despotickému vládcovi, alebo „osvietenému“ monarchovi, za akého bežný človek Boha pokladá? A je vlastne Boh takýmto „monarchom“?

ModlitbaBLG.jpg

Diptych "Letné modlitby"

V dnešnej dobe, keď rozvoj vedy, kosmológie, genetiky, alebo aj psychológie, ponúka iné výrazové prostriedky a monarchov vystriedali obchodné korporácie, stáva sa chápanie Boha, aj toho kresťanského, iným. Diskusie medzi prívržencami a odporcami kreacioniznu, či hľadanie „božskej“ častice, posúva chápanie Boha z primitívnej antropomorfnej predstavy do roviny transcendentálnej, ideovej. Možnože práve rôznosť aspektov pôsobenia „vyššieho princípu“ na bytie viedla k trinitárnemu monoteizmu, kde základná tvorčia idea demonštruje svoju prítomnosť v ľudskej existencii a súčasne pôsobí v celom univerze presahujúc naše chápanie a meracie metódy.

Dnes sa usilujeme čoraz viac žiť v harmónii. V harmónii sami so sebou, so svojimi blízkymi, v harmónii s prírodou, vesmírom. Vieme, že toto je jediný spôsob, ako zachrániť ľudstvo na tejto planéte pred sebazničením. Na to, aby sme si to uvedomili, už nie sú potrebné doslovné citáty z Písma. Nie je potrebná hrozba Sodomou a Gomorou, a ani pekelným ohňom.

Nebudem slúžiť. Niet totiž komu. Boh nie je monarcha ani despota. Boh je základným princípom bytia. Je prítomný v nás tak ako v každom kvarku, či leptóne. Boh je harmónia. Harmónia ponúkajúca pokojné bytie. Fyzické aj duchovné. Boh je harmónia protikladov, ktorá nám poznaním smútku umožňuje sa radovať a poznaním hladu zakúsiť príjemný pocit z nasýtenia. A harmónii sa nedá slúžiť. O harmóniu treba usilovať, v harmónii treba žiť.

Bohu netreba slúžiť. Boh slúži nám.  

 

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor     http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Ficov perfektný deň a Dankova estráda ega

Novinári sa museli prehrabávať v úlomkoch Dankovho poníženia.

DOMOV

Reportér Týždňa: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Magušin sa s Dankom rozprával počas Ficovej tlačovky.


Už ste čítali?