Veľkolepý blud Stephena Hawkinga

Autor: Tibor Javor | 17.6.2011 o 14:02 | (upravené 17.6.2011 o 14:50) Karma článku: 12,99 | Prečítané:  4495x

Stvoriteľ nie je potrebný a vesmír vznikol sám od seba. Z ničoho. Pochopiteľne, ak sa preukáže M-teória. Toľko Stephen Hawking vo svojej ostatnej populárno vedeckej knihe Veľkolepý plán, ktorú zostavil spolu s Leonardom Mlodinowom. Vcelku Hawkinga chápem. Jeho osobná situácia ťažko pripúšťa existenciu „láskavého stvoriteľa", ako túto hypotetickú entitu vo svojej knihe viac krát nazýva.

Hawking je fenomén. A dobrý popularizátor modernej vedy. Kvantovou fyzikou subnukleárnych častíc počínajúc a „teóriou všetkého“ končiac. Jeho knihy sú čitateľné. Dokáže v nich na základe jednoduchých analógií vysvetliť zákonitosti fungovania nielen nášho vesmíru, ale aj jestvovania ako takého.  Čitateľa jeho text nepustí od prvej vety až po záver.

plan.jpgZáver jeho ostatnej knihy „Veľkolepý plán“ však nie je záverom, ale začiatkom. Začiatkom rozmýšľania práve o tom závere. O závere na prvý pohľad jednoduchom a jednoznačnom: Na vznik vesmíru nebol potrebný Boh. Vesmír vznikol sám od seba z ničoho.

Ateistom a iným bojovníkom proti Bohu odľahlo. Veď keď to tvrdí taká kapacita, musí to byť pravda. No a tých vesmírov navyše môže byť množstvo a môžu v nich platiť aj úplne iné zákony umožňujúce existenciu života aj na úplne inej báze. Na to všetko stačí, veľmi zjednodušene povedané, gravitácia.

Tuto však Hawkingov záver sa začína zdať za vlasy pritiahnutý. Boh nie je, avšak všetko to nejako funguje.

A dokonca sa to fungovanie dá popísať univerzálnou M–teóriou. Hawking tvrdí, že keď sa jej platnosť preukáže, tak to bude triumf človeka spoznajúceho zákon všetkého bytia. Všetkého bytia, ktoré nejako funguje. Podriadené príslušným zákonom. O tom, či vesmír v momente svojho samovoľného vzniku z ničoho, vznikol podľa oných zákonov Hawking mlčí. Ak by totiž pripustil, že tieto princípy existovali pred vznikom vesmíru, pripustil by preexistenciu vyšieho princípu, teda preexistenciu Boha. Na druhej strane, ak by pripustil, že v momente vzniku vesmíru vznikali súčasne aj zákony, podľa ktorých vznikol, vyšiel by z toho logický paškvil. Iba ak by opäť pripustil existenciu inteligentného designu.

Iste, dá sa tvrdiť, že náš vesmír je iba jedným z mnohých vznikajúcich a zanikajúcich vesmírov, ale to na tejto zjednodušenej úvahe nič nemení. Logike sa ale dá odporovať. Ako Hawking píše, v iných vesmíroch môžu platiť aj iné zákony. A teda aj iná logika. A napriek tomu to celé funguje. Celé multiverzum. Čudné? Nie. Na základe pozorovaní a vedomostí z nižžieho systému nie je možné definovať systém vyšší. A okrem toho, ako Hawking cituje modernú fyziku, každým pozorovaním pozorovateľ vlastne utvára pozorovanú realitu.

Tak aj Hawking si vytvoril realitu svoju. Vytvoril si svoj Veľkolepý blud.

 

 

 

 

Diskutérom odporúčam prečítať si aspoň poslednú kapitolu recenzovanej knihy. 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?