Ako (ne)fotiť spoločenskú zábavu

Autor: Tibor Javor | 27.4.2011 o 14:54 | (upravené 27.4.2011 o 21:59) Karma článku: 7,78 | Prečítané:  3254x

Pod spoločenskou zábavou sa obvykle myslí stretnutie väčšieho množstva ľudí za účelom spoločenskej zábavy. Typickým príkladom spoločenskej zábavy sú udalosti, ktoré slúžia ako zámienka na zvýšenú konzumáciu jedál a alkoholu, a taktiež na zintenzívnenie kontaktu oboch pohlaví, čo sa nazýva tanec. Niektoré zámienky sú vcelku oprávnené a významné. Vtedy spoločenskú zábavu nazývame svadba, jubileum, alebo aj stužková. Ako však fotiť na takejto akcii?

Najjednoduchšie sa fotia oficiality. Teda sobáš, pohrebná omša, krstiny. Okrem toho platí, že čím staršie publikum, tým viac ocení podanie dokumentárne. Na takýchto snímkach následne účastníci, a najmä účastníčky, dokonale zhodnotia vhodnosť, či nevhodnosť oblečenia, figúry, alebo mejkapu všetkých svojich príbuzných až do piateho kolena. Poprípade mladé maturantky zasa pozúfajú, čože sa im to čerstvo vyhodilo na líci. Techniku takéhoto dokumentárneho fotenia rozoberať nebudeme, o tom sa dá nájsť dosť informácií v návode na fotoaparát, či blesk.

Poďme sa pozrieť na to, ako nafotiť tanečnú zábavu tak, aby fotky mali „šťavu". Teda, aby sa páčili najmä tým mladším ročníkom. Nebudem popisovať nič nového, skúsení fotografi dobre poznajú techniku synchronizácie blesku na druhú lamelu, pri ktorej fotoaparát počas pevne nastavenej predchádzajúcej expozície na „dlhý čas" zachytí obraz v pohybe a potom ho akoby fixuje prisvietením bleskom. Mne sa osvedčil manuálne nastavený čas 1/10 až 1/15 sekundy spolu s funkciou sériového exponovania.

Okrem toho je potrebné nastaviť automatiku ostrenia na jednobodové v strede, spolu s funkciou kontinuálneho doostrovania pohybujúceho sa objektu. Treťou zásadou je širokouhlý vysoko sveteľný objektív. No a hádam najdôležitejšie sú čerstvé batérie, aby blesk dokázal dobíjať v intervaloch sériovej expozície.

Fotoaparát je treba pevne popruhom upevniť k ruke, pretože budeme fotografovať prevažne bez použitia hľadáčika, alebo displeja. Iba odhadom, z rôznych možných aj nemožných perspektív. Najlepšie tak, že sa vmiesime medzi ľudí a budeme sa zabávať s nimi.

No a čo z toho napokon vznikne? Keď pretriedime aspoň 8 gigovú kartu, malo by nám ostať dosť dobrých a najmä dostatočne „uletených" záberov. Niekoľko takýchto fotiek z jednej stužkovej nemenovaného cirkevného gymnázia prikladám ako „chuťovku". Samozrejme, na výslednom DVD, ktoré študenti zvyknú dostať, musia byť pochopiteľne aj zábery úplne „oficiálne" , určené pre staré mamy a široké príbuzenstvo. Ale tieto sa im páčia viac.

 

Triedny.JPG

Svätý triedny

 

Program.JPG

Portrét maturanta

 

PB223029.JPG

Supernatural

 

PB234431.JPG

Rodičovský tanec

 

PB234323.JPG

Pokus o klasiku

 

PB234420.JPG

Po polnoci

 

PB234419.JPG

Pol druhej

 

PB234429.JPG

Jednoducho tanec

 

 

 

 

 

Niektoré z fotiek vo väčšom rozlíšení nájdete tu:   http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom


foto: (C) Tibor Javor       

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?