Sedím si na portáli a je mi dobre...

Autor: Tibor Javor | 14.12.2009 o 15:15 | (upravené 20.1.2010 o 16:54) Karma článku: 8,45 | Prečítané:  2629x

Neviem, či týmto krátkym príspevkom neporuším kódex blogera. Budem hovoriť o fotoportáli SME. Aj...

Fotografujem. Už vyše štyridsať rokov. Snažím sa hľadať „nezvyčajné pohľady“ na úplne normálne veci. A možno do toho pasírujem trocha svojej vlastnej filozofie. Avšak v dnešnej dobe dostať svoje fotky na verejnosť je dosť ťažké. Taká výstava výjde na pekných pár tisíc Euro a nájsť kurátora, ktorý by neohŕňal nosom?  Snáď nemožné. V súčasnosti letia totiž fotky dosť čudné. Vidno to napríklad aj na tvorbe fotografov, ktorú možno vidieť buď na výstavách, alebo na akciách typu „portfolio review“. Tá „správna“ fotografia musí byť dosť uletená a výrazne deprimujúca, aby zaujala. Opačným extrémom je väčšina fotoportálov. Obvykle sa na nich puristi a technickí maniaci predháňajú v znalostiach softvéru a naháňajú pixely a iné technické atribúty záberu. Neuvedomujú si, že fotka musí zaujať inak ako technickou kvalitou.

 

Pred časom jeden známy nemecký fotograf Rolf Rock, nech mu je zem ľahká, založil na Slovensku skupinu FAPS. Na jej stránke sa objavovali rôzne fotografické žánre a fotografi z celého sveta mali možnosť obohatiť sa kvalifikovanými komentármi. Zaujímavé je, že drvivá väčšina z nich dokázala nájsť v každej fotografii niečo, čo zaujalo a na čom sa dalo stavať. Najmä Rolfove komentáre boli veľmi povzbudivé a dalo sa z nich veľa naučiť. Rolf zomrel a jeho stránka zostala akosi zamrazená. Nuž podujal som sa hľadať ďalej...

Fra03blg.jpg

 

Dlho, dlho - po skúsenostiach z diskusií na blogu SME - som váhal, vstúpiť do jamy levovej a skúsiť fotoportál SME. Jednak mi tam chýbal akýsi „guru“, teda kvalifikovaný a rešpektovaný fotograf ako moderátor, a jednak sa na tej stránke dá ťažko orientovať, nie je totiž delená do sekcií. Nuž ale skúsil som to a bol som prekvapený. Čo ale na mňa najviac zabralo, je zloženie poroty prebiehajúcej súťaže. Škoda, že sa nezapájajú priebežne do komentovania fotiek. Veľmi by sa tým vylepšila atmosféra, ktorá je aj tu niekedy dosť vypätá, najmä keď niektorí potenciálni umelci presadzujú svoj pohľad na svet. Najaktívnejší diskutéri sa však aspoň pocitovo do fotky rozumejú.

 

 

Zaujímavé je, že na tomto portáli badať podobné rozloženie síl, ako v súčasnej fotke všeobecne. Nie som žiaden kvalifikovaný znalec, ale baví ma, keď už rozoznám, kto kam patrí. V prvom rade sú tu „horskí“ fotografi. Tí považujú fotografiu za akýsi sofistikovaný dokument. Ich fotky musia byť dostatočne technicky kvalitné, aby bol vidieť každý kamienok na náprotivnom brale. Ale celkovo majú ich fotky dobrú úroveň. Potom sú tu „nezávisláci“. Tí dokážu excelentne v dostatočne perfektne zrnitom čiernobielom prevedení nafotiť trebárs pol krídla vrany a je z toho „art“. V pozitívnom zmysle slova. Ponúkajú aj zaujímavé názory. Vytvorila sa z nich akási „subkomunita“, do ktorej je niekedy ťažké preniknúť. Zaujímavé fotografie na portál dáva ďaľšia skupina, ktorú by som nazval „fotografici“. Je to niečo medzi „campbellovou polievkou“ a “matrixom“. Dá sa medzi nimi nájsť aj zopár naozaj špičkových autorov. Ale pozor! Títo autori sú na svoje práce dosť hrdí a sú hákliví na kritiku. Hádam druhou najväčšou skupinou dobrých fotografov po „horských chlapcoch“ sú umeleckí dokumentaristi. Ich fotky sú naozaj dobré a zaujímavé nielen kompozíciou a technickou kvalitou, ale aj dokumentárnym obsahom. Možnože by som sem priradil aj „prírodniakov“ a „makristov“. Snáď ani oni sami si neuvedomujú krásu svojich záberov. Často stačí málo a ich fotka by mohla roky dekorovať obývačku luxusného bytu...  Nuž a aby som nezabudol na „masovú základňu“ treba sa pristaviť pri dovolenkových fotografoch, fotografoch domácich miláčikov a hlavne detičiek. I keď sa aj tu dajú nájsť výborné portréty, nie je to až tak o fotografii. Skôr ide o to pochváliť sa exotickými GPS súradnicami.

 

Nuž teda, sedím si na portáli a je mi dobre. Portál fotky.sme je fajn. A už sa neviem dočkať výsledkov najnovšieho kola súťaže. Mám tam aj ja zopár horúcich želiezok...

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Podľa sľubov politikov by sme už boli novým Švajčiarskom (píše Michal Havran)

Kto a kedy začne pracovať na premene bývalej zakríknutej hornouhorskej provincie na modernú krajinu?

Píše Peter Zsoldos - Fórum

Prečo išiel Irán do rizika a Saudi čakajú s odpoveďou

V Bielom dome budú preferovať reakciu, akú predložia regionálni partneri.


Už ste čítali?