Ako sme zabudli na počasie

Autor: Tibor Javor | 8.9.2014 o 13:14 | (upravené 8.9.2014 o 13:53) Karma článku: 4,36 | Prečítané:  1179x

Tento príspevok bude trocha iný, ako ostatné zo série „Ako sme zabudli...“ Na počasie sme totiž naozaj zabudli. Teda aspoň na jeho predpoveď.

Pred nedávnom som zachytil v rádiu rozhovor so starostom jednej slovenskej obce, ktorú postihli „záplavy“ z miestneho rozvodneného potoka. Ľudia vraj nestihli reagovať a patrične sa pripraviť a obec by potrebovala automatizovaný systém varovania, ktorý by dokázal rozvodnenie potoka predpovedať najmenej so šesť hodinovým predstihom. V rovnakej relácii ktosi z há-em-ú plakal, že znížením rozpočtu nebudú môcť vlastne ani počasie predpovedať. Nieto vydávať výstrahy pred rozvodnenými potokmi.

Ja viem, klimatické zmeny, prehrádzky, El Ňiňo. A navyše funkciu miestneho hlásnika dávno zrušili. To je hádam problém najzávažnejší. Kedysi ráno gazda pozrel na oblohu a vedel, koľko bije. Červené zore predpovedali dážď, barančeky vraveli, že dnes ešte môže nechať seno rozhodené a tmavá chmára nad horou veštila búrku. Dnes má na to gazda apku v ajfóne. Ani na oblohu pozerať nemusí.

Žijeme v informatizovanej spoločnosti a dokonca aj rosničky v televíziách sú na ústupe. Pred pár dňami po niekoľkodenných dažďoch na Záhorí ma prekvapila aj suseda, dôchodkyňa: „Ná, už bude lepší, už sa vyčasí.“ Pýtam sa jej veriac v nejakú starosvetskú múdrosť: „A odkiaľ to viete, veď je stále zamračené?“ Suseda neochvejne trvá na svojom: „Ide čistá mapa, však já sem na tém internete...“

Iste, všetko je dnes akési rýchlejšie. Alebo sa to iba zdá? Alebo sme na počasie naozaj zabudli, a čo nie je na webe, to neexistuje? Keď sme kedysi chodili na skautské tábory, alebo výlety, nesmel vo výbave chýbať „RÉBL“. Zrolovaný a pripevnený na batoh. „RÉBL“, teda zrolované vrece zo silného igelitu sa dal použiť nielen ako podklad pod spacák, ale najmä ako improvizovaná pláštenka do dažďa. Od toho bol odvodený aj jeho názov: Rychle Édo Bude Lejt, skrátene „RÉBL“. Keď už som pri tom skaute, ako deti sme sa tam učili okrem iného predpovedať počasie podľa prírodných úkazov a oblačnosti. Bol som vtedy veľký „macher“, pretože som po mame zdedil skautskú príručku z roku 1945. Teda z čias tých gazdov. Na strane 24 bol takýto obrázok:

No, čo poviete? Starí gazdovia ani takúto peknú tabuľku nepotrebovali. Skúsili by ste podľa nej predpovedať počasie na najznámejšej fotografii na svete?

 

Obrázky: Nova.cz, Sat24.com, WindowsXP, Skautská prakse (Klen Brno, 1945)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

KOMENTÁRE

Toska zapiera nieže ideológiu, ale súvis s čímkoľvek na svete

K záhade by sa azda vedeli vyjadriť psychoanalytici.


Už ste čítali?