reklama

Slovenský start-up buduje Galileo

Brusel/Bratislava, 1.4.2014, správa DPD/TAFR: Slovenský start-up SISL (Slovak Institute for Space Launches) z malej obce Výčapy-Opatovce zaznamenal technologický úspech pri rekonštrukcii stále nedobudovaného európskeho satelitného navigačného systému Galileo. Podarilo sa mu v rámci programu Horizont 2020 získať kontrakt na vybudovanie treťej generácie tohto systému, ktorý nahradí plánovanú druhú generáciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ako oznámili riaditeľ programu GALILEO Dr. Mathias Fecske z Európskej komisie a výkonný riaditeľ Európskej GNSS agentúry Carlo des Gonzáles na tlačovej konferencii v po podpise zmluvy v laboratóriách SISL vo Výčapoch-Opatovciach, tento inovačný program umožní dobudovať systém GALILEO bez použitia ruských nosičov Sojuz, ktoré sa v ostatnej dobe stali rizikové z dôvodu čoraz neistejšej politickej situácie. Navyše slovenský systém umožní zredukovať plánované náklady z pôvodných siedmich miliárd Euro na iba niečo vyše jednej miliardy, vrátane provízií pre sprostredkovateľov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

V čom spočíva genialita slovenského systému? Namiesto nákladných nosičov od čoraz nespoľahlivejšieho dodávateľa sa na vynášanie navigačných satelitov použijú héliom plnené stratosférické balóny v kombinácii s raketovým mikromotorom na známe ekologické palivo TRAVEX. Táto koncepcia je ale podmienená extrémnou redukciou vynášaného nákladu (payload) na niekoľko málo kilogramov. Umožňuje to použitie princípov známych z amatérskych satelitov CUBESAT. Slovenský start-up SISL navrhol vyrábať ultraľahké puzdrá týchto mikrosatelitov z hmoty známej v osemdesiatych rokoch ako LEVISTEN. Je to tlakovo lisovaný polystyrén pokrytý na povrchu integrovanými solárnymi panelmi. Výrobcom schránok podľa projektu SISL je moravská firma Vulkanfieber spol. s ruč. neob. z Otrokovíc. Na konštrukcii nových mikrosatelitov GALILEO III sa podieľali aj pracovníci Katedry makroelektroniky a prípadových štúdií z bratislavskej FEI. Ako povedal vedúci katedry Prof. František Feifár, ich prínosom je špeciálny stabilizačný gyroskop na báze tzv. „ľahkej vody". Táto v špeciálnej kapiláre obieha ultrasonickou rýchlosťou dookola, čo zabezpečuje dokonalú orientáciu družice s minimálnymi energetickými nárokmi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Ďalším inovatívnym technologickým prielomom je aj absencia inak potrebných atómových hodín na satelite. Slovenskí konštruktéri v spolupráci s nemenovaným telekomunikačným operátorom prenášajú časový signál používaný na synchronizáciu telekomunikačných optických chrbticových sietí, pomocou tzv. uplink station na satelity. Samozrejme je tu potrebná relativistická korekcia času, tú ale zabezpečuje špeciálny firmvér satelitov.

Pochopiteľne tretia generácia satelitov GALILEO má aj dôležité bezpečnostné dôsledky. V prípade poruchy alebo zostrelenia satelitu, je extrémne jednoduché vypustiť na balóne jeho náhradu. A to aj z dokonale utajeného miesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Z tejto významnej spolupráce medzi Bruselom a Výčapmi-Opatovcami vyplýva, že často aj malé prostriedky investované do vedy a výskumu môžu mať celosvetový dopad. Ostáva len dúfať, že si slovenskú amatérsku vedu začnú čoskoro všímať aj príslušné štátne orgány, aby nám naši mladí výskumníci medzitým neutiekli z Výčap-Opatoviec kdesi do Bruselu.

Doplnené 2.4.2014:

Článok je prvoaprílová fikcia. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí to zobrali vážne.

foto: dk3wn.info, vispacegrant.org, morris.vnm.edu

Tibor Javor

Tibor Javor

Bloger 
  • Počet článkov:  370
  •  | 
  • Páči sa:  17x

Človek s niekedy iným pohľadom na tradičné hodnoty. Spoznáte ma aj pod nickom "commandcom". Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáFotografieVšeličoZamysleniaPotulky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu