Slovenský start-up buduje Galileo

Autor: Tibor Javor | 1.4.2014 o 8:41 | (upravené 2.4.2014 o 8:11) Karma článku: 6,31 | Prečítané:  1201x

Brusel/Bratislava, 1.4.2014, správa DPD/TAFR: Slovenský start-up SISL (Slovak Institute for Space Launches) z malej obce Výčapy-Opatovce zaznamenal technologický úspech pri rekonštrukcii stále nedobudovaného európskeho satelitného navigačného systému Galileo. Podarilo sa mu v rámci programu Horizont 2020 získať kontrakt na vybudovanie treťej generácie tohto systému, ktorý nahradí plánovanú druhú generáciu.

Ako oznámili riaditeľ programu GALILEO Dr. Mathias Fecske z Európskej komisie a výkonný riaditeľ Európskej GNSS agentúry Carlo des Gonzáles na tlačovej konferencii v po podpise zmluvy v laboratóriách SISL vo Výčapoch-Opatovciach, tento inovačný program umožní dobudovať systém GALILEO bez použitia ruských nosičov Sojuz, ktoré sa v ostatnej dobe stali rizikové z dôvodu čoraz neistejšej politickej situácie. Navyše slovenský systém umožní zredukovať plánované náklady z pôvodných siedmich miliárd Euro na iba niečo vyše jednej miliardy, vrátane provízií pre sprostredkovateľov.

cubesat.jpgV čom spočíva genialita slovenského systému? Namiesto nákladných nosičov od čoraz nespoľahlivejšieho dodávateľa sa na vynášanie navigačných satelitov použijú héliom plnené stratosférické balóny v kombinácii s raketovým mikromotorom  na známe ekologické palivo TRAVEX. Táto koncepcia je ale podmienená extrémnou redukciou vynášaného nákladu (payload) na niekoľko málo kilogramov. Umožňuje to použitie princípov známych z amatérskych satelitov CUBESAT. Slovenský start-up SISL navrhol vyrábať ultraľahké puzdrá týchto mikrosatelitov z hmoty známej v osemdesiatych rokoch ako LEVISTEN. Je to tlakovo lisovaný polystyrén pokrytý na povrchu integrovanými solárnymi panelmi. Výrobcom schránok podľa projektu SISL je moravská firma Vulkanfieber spol. s ruč. neob. z Otrokovíc.

Na konštrukcii nových mikrosatelitov GALILEO III sa podieľali aj pracovníci Katedry makroelektroniky a prípadových štúdií z bratislavskej FEI. Ako povedal vedúci katedry Prof. František Feifár, ich prínosom je špeciálny stabilizačný gyroskop na báze tzv. „ľahkej vody". Táto v špeciálnej kapiláre obieha ultrasonickou rýchlosťou dookola, čo zabezpečuje dokonalú orientáciu družice s minimálnymi energetickými nárokmi.CubesatA.jpg

Ďalším inovatívnym technologickým prielomom je aj absencia inak potrebných atómových hodín na satelite. Slovenskí konštruktéri v spolupráci s nemenovaným telekomunikačným operátorom prenášajú časový signál používaný na synchronizáciu telekomunikačných optických chrbticových sietí, pomocou tzv. uplink station na satelity. Samozrejme je tu potrebná relativistická korekcia času, tú ale zabezpečuje špeciálny firmvér satelitov.

Pochopiteľne tretia generácia satelitov GALILEO má aj dôležité bezpečnostné dôsledky. V prípade poruchy alebo zostrelenia satelitu, je extrémne jednoduché vypustiť na balóne jeho náhradu. A to aj z dokonale utajeného miesta.

cubesatB.jpgZ tejto významnej spolupráce medzi Bruselom a Výčapmi-Opatovcami vyplýva, že často aj malé prostriedky investované do vedy a výskumu môžu mať celosvetový dopad. Ostáva len dúfať, že si slovenskú amatérsku vedu začnú čoskoro všímať aj príslušné štátne orgány, aby nám naši mladí výskumníci medzitým neutiekli z Výčap-Opatoviec kdesi do Bruselu.

 

 

 

 

 

 

Doplnené 2.4.2014:

Článok je prvoaprílová fikcia. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí to zobrali vážne.


foto: dk3wn.info, vispacegrant.org, morris.vnm.edu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Slovan neplatí ani za nájom štadióna, mestu dlhuje takmer 400-tisíc eur

Hokejový klub nemá na výplaty ani na nájom štadióna. Vedenie tvrdí, že sezónu v KHL dohrá.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.

PLUS

Zamrzla a nebilo jej srdce. Potom vstala z mŕtvych

Žena bola hodiny mŕtva, zmrzla na kosť a zažila zmŕtvychvstanie.


Už ste čítali?