Hajzlák v skrini a štrnganie kľúčmi

Autor: Tibor Javor | 15.11.2013 o 12:50 | (upravené 15.11.2013 o 12:57) Karma článku: 10,78 | Prečítané:  1039x

Už pár rokov tu „zúri kapitalizmus“. Teda systém, ktorý sme dlhé roky závideli našim západným susedom a štrngali sme na námestiach kľúčmi. Ani nie kvôli nejakému komunizmu, ale kvôli materiálnemu blahobytu. Sloboda bola vtedy totiž drvivej väčšine neznáma, narodili sme sa a žili v akváriu, kde kyslík bol dávkovaný, rovnako ako krmivo. Samozrejme, ak bolo.

Naozaj si nerobme ilúzie o tom, čo sme chceli. V prvom rade sme chceli, aby nebolo treba nakupovať toaletný papier do zásoby a aby mandarinky neboli na pultoch iba pred Vianocami. Či vlastne pred „sviatkami mieru a pokoja“. Mysleli sme si, že blahobyt, v ktorom žila nielen stranícka verchuška, ale aj všakovakí podvodníčkovia, sa razom stane dostupný všetkým. A závideli sme. Západu a verchuške. Iba málokto mal nejaké vyššie ideály.

V čase budovania reálneho socializmu som jazdil na zaplátanej škodovke a na hornej polici v skrini bola stále zásoba toho hajzláku. Pre každý prípad. Pracoval som vo výskume, kde sme sa snažili skonštruovať aspoň trocha vyspelé elektrotechnické výrobky z takzvanej „domácej súčiastkovej základne“. Tá bola prekvapivo široká a moderná, ale iba na katalógových listoch. A keď išlo o prototypy, musel ísť šéf buď za svojimi papaláškymi kamarátmi, aby niekde zavolali, alebo som musel rozdať zopár „tekutých kolkov“, aby kolegovia v piešťanskej Tesle otvorili „šuflíkové zásoby“.

Vyše dvadsať rokov tu teda „zúri“ onen vysnívaný kapitalizmus. Na nedostatok hajzláku a čipov sa dávno zabudlo, škodovka láme predajné rekordy. No čosi predsa len ostalo. Verchuška a podvodníčkovia.

Nemám na mysli len verchušku politickú. Tá je koniec koncov v každej krajine. Brusel nevynímajúc. Mám na mysli „rýchlokvasené“ biele goliere, ktoré ovládli firmy a ktorých najväčšou konkurenčnou výhodou je ich „sociálna sieť“. A mám na mysli aj tých podvodníčkov, ktorí kšeftujú či už s lykožrútom, alebo mrazenými kurencami. Verchuška aj podvodníčkovia prežijú hádam aj armagedon. A zarobia na ňom.

Takže je vlastne všetko v normále. Ibaže hajzlák v skrini na horšie časy netreba...

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.

EKONOMIKA

Premiér Fico zabudol na ceny elektriny na východe

Ceny rieši len na strednom Slovensku.


Už ste čítali?