Keď sa „gádžo“ rozplače

Autor: Tibor Javor | 5.8.2013 o 14:39 | (upravené 5.8.2013 o 14:44) Karma článku: 14,60 | Prečítané:  11227x

Piatok podvečer, kdesi na Záhorí v krčme. Teda ako sa tu „vyprávja“ – v šenku. Na stene plazma, v kúte zo dva automaty. Výčap aj terasa sa zapĺňajú. Stavební robotníci v zacementovaných montérkach, družstevníci voňajúci obilím, štamgasti. Bieli aj „čierni“.

Keď som sa sem presťahoval z Lozorna, prvé čo bolo som zisťoval, ako je to s tunajšou „tmavšou“ komunitou. Viem, že na Záhorí je to odlišné z dediny ku dedine. Vo Štvrtku je to asi najhoršie, bývalej kolegyni z práce – teraz už dôchodkyni - dva krát za sebou ukradli plot, takmer aj so stĺpikmi. A dokonca to urobil jej spolužoak zo základnej. A nepomohol jej ani veľký pes vo dvore. Prilákajú ho k plotu, pomocou palice mu cez škáru navlečú na krk drôtené oko a majú prístup do dvora voľný.

V Lozorne naopak tamojšia kolónia bola slušná. Dosť z nich pracovalo v logistických parkoch neďaleko, spolupracovníci im tam hovorili „bratranci“. Nie pre to,že by tým chceli naznačiť akúsi „vzdialenú druhovú príslušnosť“ k bielym, ale preto, že oni naozaj boli takmer všetci navzájom bratrancami. Mnohí sa aj rovnako volali, bola to zrejme akási pracovitejšia kasta. A treba povedať, že na záchodoch v skladových halách fetovali najmä bieli. „Bratranci“ si prácu vážili viac.

Zdá sami, Rómovia sú takí, koľko im dovolí starosta. A to aj historicky. Keď sa nestaral a umožnil aby sa k prvousadlíkom nasťahovali celé široké rodiny, zarobil si na neskôr neriešiteľný problém. Ako vo Štvrtku.

Tmavšia komunita v tej našej dedine je tiež slušná. Teda aspoň tak mi to potvrdili starousadlíci. Nekradnú, nerobia na ulici „bordel“ a dokonca aj pozdravia. Nie je ich veľa. Zopár domov na dolnom konci. Neviem, koľko z nich pracuje ale mnohí sa snažia slušne obliekať a mládež nechýba na žiadnej zábave. Bieli ich tolerujú. No v šenku predsalen sedia osve. Vypijú si to svoje pivo a idú.

Stojím teda v našom šenku pri pulte uznojený z nejakej práce doma v garáži. S cigaretou v ústach si objednávam tradičné rezané a ako „predkrm“ štamperlík rumu. Vedľa stojí, či skôr sa opiera o pult mladý muž v montérkach bielych od cementu. On je tiež biely. Rozpráva sa s atleticky vyzerajúcim Rómom, ktorého malý synček poskakuje v strede miestnosti. Toho Róma poznám. Býva cez ulicu a o syna sa príkladne stará. Teraz sa zrejme zastavil na to svoje cestou od autobusu, asi niekde robí, rozmýšľam.

Ten mladý v montérkach má už trocha nakúpené. Obráti sa ku mne, a kým krčmárka čapuje moje rezané hovorí: „Strýco, pote sem, ňeco vám chcem povjedzet“, a ukazujúc na vedľa stojaceho róma so synom pokračuje: „Toto je nejlepší kamarát, dobrý človjek... a oni povjedzá, že Cigán...“ Otočí sa priamo ku mne a očakáva moju odpoveď. V takýchto situáciách sa v šenku odpovedá. Prvé, čo ma napadne je: „Tak ti povím, ludé sú dobrí a zlí. A je jedno, či sú černí alebo bílí...“ Chlapovi v zaprášených montérkach zalejú slzy oči. S opileckým gestom mi podáva ruku a objíma ma okolo pliec. Potom sa otočí ku svojmu priateľovi Rómovi a vraví: „Čuješ to? Čuješ to?“

Radšej si beriem svoje rezané a miznem na terasu.

 

 

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Umenie alebo propaganda? Pozrite si diela, aké vznikali za slovenského štátu

Slovenská národná galéria sa pustila do náročného projektu.

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Putin prichádza navštíviť Merkelovú a baby Trump (karikatúry týždňa)

Výber SME z prác karikaturistov z celého sveta na tento týždeň.


Už ste čítali?