Dlhé čakanie na objav

Autor: Tibor Javor | 24.5.2013 o 13:33 | (upravené 24.5.2013 o 14:32) Karma článku: 5,94 | Prečítané:  558x

Tento článoček je kacírsky. Teda aspoň na prvý pohľad. Prieči sa bežnému klišé, že technologický pokrok napreduje exponenciálne a rapídne mení svet. Uvažujme spolu: Kedy naposledy  uzrel svetlo sveta objav, či vynález, čo naozaj svet zmenil?

Najskôr to bol oheň. Priniesol svetlo do jaskýň, ohrial potravu i jej konzumenta. Potom to bolo snáď koleso. Umožnilo prepravu nákladu a zvýšilo mobilitu jeho vlastníka. No a napomohlo obchodu aj vojne. To všetko bolo veľmi dávno. Potom parný stroj a priemyslová revolúcia. Edison a žiarovka, telefón a Teslov striedavý prúd. Nesmieme zabudnúť na lietadlo, automobil, rádio, televíziu, atómovú bombu, kalašnikov, počítač a internet.

NM.jpg

Toto všetko bolo veľmi dávno, veď aj ten internet je tu už pár desiatok rokov. Vrchol rozvoja technologického pokroku je už teda najmenej tridsať rokov za nami, a to, čo dnes nazývame technologickým pokrokom sú v podstate iba aplikácie všelijako prepojených už dávnejšie známych systémov. Naozaj ma nenapadá nič, čo by sa dalo za ostatných pár desiatok rokov považovať za prelomový objav, podobný tomu kolesu alebo žiarovke.

 

Zaujímavé však je, že v časoch toho najväčšieho technologického pokroku, keď sa lietalo na mesiac a vznikali prvé počítače, inventori nepotrebovali ani mobil, ani fax, ba ani ten internet. Sám si pamätám, že kedysi sa zdrojový kód zapisoval ceruzkou na štvorčekový papier v hexadecimálnych znakoch a vrcholom komunikácie bol dialnopis. Dnes už nikto nevie, čo to dialnopis je, ba nepozná ho ani jazykový korektor wordu, v ktorom píšem tento článoček.

 

Ľudia spohodlneli a zamerali sa sami na seba, na svoj osobný prospech. Vedia, že na webe a v supermarkete nájdu všetko. A všetko sa točí jedine okolo toho, ako zdanlivými inováciami vytiahnuť zákazníkovi ďalšie peniaze z vrecka. Máme broadband a všakovaké „šmátratká“, ako nazývam smartfón, máme gúgl a fejsbúk, ale prelomového objavu nikde. Možno je to aj tým, že je človeku „až príliš dobre“ a stratil motiváciu. Alebo je to tým, že jestvujúce technológie sa stali nositeľmi balastu. Stačí sa iba zamyslieť, čo je majoritným obsahom webu, alebo nad tým, prečo túžime po novom modeli „šmátratka“, či automobilu.

 

Vyspelé civilizácie zanikali, keď začali stagnovať. A čo bude s našou, s tou „západnou“?

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor     http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?