Vatikán: Duch svätý za dverami

Autor: Tibor Javor | 12.3.2013 o 12:06 | (upravené 12.3.2013 o 13:55) Karma článku: 7,24 | Prečítané:  1093x

Za pár hodín padne v Sixtínskej kaplnke ono povestné „Extra omnes!“ a zatvoria sa dvere. Stopätnásť kardinálov voliteľov ostane odrezaných od sveta. Otázne však je, či onen pokyn „Extra omnes!“ poslúchne aj Duch svätý, ktorý by podľa katolíkov mal riadiť voľbu.

Okolo voľby nového nástupcu apoštola Petra, ktorý je podľa tradície hlavou Rímskokatolíckej cirkvi, panuje takmer mediálny ošiaľ. Denne sa dočítame technické a technologické detaily voľby pápeža, takmer vrátane toho, či budú monitorované aj toalety. Prečítame si aj historické exkurzy, alebo, či niektorý z kardinálov nebude náhodou chrápaním rušiť kolegu.

RomeS.jpg

 

Mediálna fraška. A vôbec, nebola voľba pápeža takouto fraškou v histórii viac krát? Rád by som veril, že napriek tomu všetkému predsa len ten Duch svätý za dverami neostane. Mám pocit, že práve tento celý humbuk je prejavom pôsobenia práve onoho ducha. Je jasné, že cirkev prechádza katarziou a verím že kardináli zvolia takého kandidáta, ktorý, ako povedal farár v našej dedine na ostatnej nedeľnej omši, „dokáže buchnúť aj päsťou po stole, lebo veľa vecí zašlo priďaleko“. Bez ohľadu na predpovede médií a „papabilitu“ toho, či onoho.

 

Ten starý kňaz v našom kostolíku povedal ešte jednu skvelú myšlienku: „Toto všetko je znakom toho, že cirkev nie je svetu ľahostajná“. Myslel tým aj negatívne správy, ktoré sa o nej dočítame takmer denne. Veď koľkokrát sa dočítame trebárs o scientológoch, rybárskom zväze, alebo o nadáciách Billa Gatesa? Svetu nie je jedno, kam sa cirkev bude uberať.

 

Svetu nie je jedno, či hodí cez palubu všetko do dobro, čo pre ľudstvo za dvetisíc rokov vykonala. Alebo áno? Nuž uvidíme, čo na to Duch svätý...

 

 

 

 

P.S. V diskusii k tomuto článku nepredpokladám žiaden pozitívny ohlas ... 


foto: (C) Tibor Javor     http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Technic sa nedá naučiť. Ako sa učiteľ stal dizajnérom Lega

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

SVET

Výbuchy po futbalovom zápase v Istanbule zabili 29 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.


Už ste čítali?