Kvantový experiment s Bohom

Autor: Tibor Javor | 14.1.2013 o 15:28 | (upravené 14.1.2013 o 15:46) Karma článku: 6,61 | Prečítané:  1284x

Neviem, do akej miery je moja vedomosť pravdivá, ale kdesi som čítal, že pri vyhodnocovaní experimentov v kvantovej fyzike ovplyvňuje výsledok aj paradigma pozorovateľa, inými slovami súbor názorov, skúseností a najmä jeho očakávaní.

Príkladov z fyziky je veľa, trebárs dualitou vlna - častica počínajúc a Schrödingerovou mačkou končiac. Táto vlastnosť systému pozorovateľ – objekt sa dá analogicky preniesť aj na iné ako kvantové systémy, i keď si to, najmä v newtonovskom makrosvete, ani neuvedomujeme. Fyzici, prosím korigujte môj názor, či nesprávnu vedomosť.

krabica.jpg

Predstavme si na chvíľu, že našou paradigmou je existencia Boha, nech už ho nazveme Prvohybateľom, Tvorcom alebo Otcom na nebesiach. Každopádne týmto vytvárame systém pozorovateľ – objekt. Samozrejme transcedentálneho Boha nemožno považovať za „objekt“, nakoľko tým kolabuje jeho „vlnová funkcia“ a stáva sa akýmsi panteónskym „bôžikom“, v lepšom prípade starcom na Michelangelovej freske. Jednoducho si Ho zhmotníme, prisvojíme, či ukradneme sami pre seba. 

 

Nuž dobre, a čo keď tým pozorovateľom je On a my sme jeho „objektom“? On si to predsa dovoliť môže, On sa na nás pozerá zo svojho „nadsystému“. Každopádne nás jeho pozorovanie ovplyvní, nech si o tom myslíme čo chceme, trebárs iba to, že sme v zajatí prírodných zákonov. Tradičný kresťan povie „Boh koná“.

 

Systém pozorovateľ – objekt vytvára teda určité vnútorné vzťahy, bez ktorých by tento systém nemohol jestvovať a ani by sme netušili, či v tej krabici nejaká mačka vôbec je. Vlastne už tým, že predpokladáme existenciu mačky v krabici, tvoríme možnosť vykonania experimentu, teda pozorovania živej, alebo mŕtvej mačky po otvorení krabice. (Popis tohto „virtuálneho experimentu“ so Schrödingerovou mačkou sa dá nájsť na webe tisíc krát.) Ak teda pripustíme, že sme súčasť „stvorenstva“, či prírody, okamžite nadväzujeme vzťah objekt – pozorovateľ a vice versa.

 

Kresťania však majú jednu výhodu naviac: Veria, že Boh je láska. A ak toto je pravdou, tak keď On otvorí tú svoju Schrödingerovou krabicu, nájde nás živých.

 

 

 

 


foto: (C) Tibor Javor       http://fotky.sme.sk/fotograf/7406/commandcom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Marek Vagovič: Fico sa potrebuje udržať, aby sa kauzy nevyšetrili

Niektorí novinári berú Ficove výroky o prostitútkach príliš osobne, tvrdí novinár Marek Vagovič.

EKONOMIKA

Slováci ponúkajú za železiarne najviac, Američanom sa to máli

Žiaden záujemca neponúka cenu, ktorá by uspokojila U. S. Steel. Predaj neuzavreli.

KOMENTÁRE

Ako Danko začal mať problém s kebabom

Keď to hovoril Breivik, vraveli sme, že mu straší vo veži.


Už ste čítali?